Yükleniyor...

Kraken Kurucusu Jesse Powell Kimdir?

Jesse Powell, popüler kripto para borsası Kraken'in kurucu ortağıdır.

jesse powell 2

Jesse Powell, popüler kripto para borsası Kraken’in kurucu ortağıdır. Borsada 11 yıl boyunca CEO görevini sürdüren Powell, 2022 yılı itibarıyla görevinden ayrılarak yönetim kurulu başkanlığına devam etmektedir. Dijital para birimleri ile tanışması, 2001 yılındaki online oyunlarda hesap yönetimi üzerine kurduğu firma aracılığıyla başlamıştır.

Jesse Powell Hayatı

Jesse Powell, Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Felsefe bölümü mezunudur. Kripto para borsası Kraken’in önce kurucu ortağı ardından yönetim kurulu başkanı olan Powell, 2001 yılında online oyunlarda hesap yönetimi ve oyun içi para birimleri ile oyunculara yardımcı olan bir firma kurmuştur. Böylece dijital para birimleriyle erkenden tanışmıştır. 2007 yılında Kaliforniya Sacramento’nun en büyük çağdaş ticari sanat galerisi olarak “Verge Gallery&Studio Project”i kurmuştur. 2010 yılına kadar burayı işletmiştir.

Bu süreçte Bitcoin’e yönelik ilgisi artan Powell, daha sonra “Verge Gallery&Studio Project” yerine “Verge Center for the Arts” isimli sanat galerisini kurmuş ve buranın yönetim kurulu üyesi olmuştur.

jesse powell 1

Powell, aynı zamanda sanal dünyalar ve MMORPG’ler için para birimi, öğeler, hesaplar ve karakterler gibi hizmetler sunan “Lewt”in yanı sıra oyuncu topluluğuna hitap eden içerik ağları, forumlar ve online hizmetler edinen, geliştiren ve işleten “Internet Ventures&Holdings”in kurucu ortağı ve CEO’su olmuştur.

Powell, son olarak 2011 yılının Ağustos ayında Thanh Luu ile birlikte kripto para borsası Kraken’i kurmuş ve CEO olarak görev yürütmeye başlamıştır. İlerleyen süreçte CEO’luk görevinden ayrılan Powell, sadece yönetim kurulu başkanı olarak hizmet sunmaya devam edeceğini bildirmiştir. Powell’ın yerine ise eski operasyon direktörü David Ripley geçmiştir.

Kraken Nedir?

Kraken, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere çok sayıda kripto para birimini listeleyen ve söz konusu varlıkları alıp satmayı, takas etmeyi kolaylaştıran bir kripto para borsasıdır. 2013 yılında kullanıma sunulan Kraken’in hem mevcut piyasa oranlarında spot ticareti hem de kripto para vadeli işlemlerini desteklemesi oldukça önemlidir. Kraken, düşük işlem ücretleri ile birlikte çok çeşitli kripto para birimlerine erişim arayışında olan yatırımcılar ve traderların zaman zaman tercih ettiği bir mecradır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner