Ana Sayfa Kripto Paralar EOS (EOS) Kripto Para Birimi EOS (EOS) Nedir?

Kripto Para Birimi EOS (EOS) Nedir?

Bu rehberimizde EOS nedir, EOS nasıl satın alınır gibi sorulara cevap verecek, EOS hakkında merak edilen her eşyi ele alacağız.

EOS Nedir?

EOS, endüstriyel ölçekte merkezi olmayan uygulamaların barındırılabildiği, tamamen merkezi olmayan bir işletim sistemi olmayı hedeflemektedir.

Hedeflenen kullanım durumları arasında akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan depolama çözümleri ve DApps ortamları yer almaktadır. EOS geliştiricileri, binlerce işlemi dPoS-konsensüs mekanizması ile verimli bir şekilde hesaplanabildiğini iddia ediyor.

Geliştiriciler aynı zamanda program işlemlerinin birden çok işlemci arasında paylaştırıldığı paralel işlemleri uygulamayı da amaçlamaktadır. Eşsiz mimarisi sayesinde, dikey ve yatay olarak ölçeklendirilebileceğini iddia ediyor ve proje bittiğinde işlemlerin cansız olmasını amaçlıyor.

EOS’un token’ına EOS deniliyor. Ağ içinde depolama ve bant genişliği satın almak için kullanılabilecek bir yardımcı programdır. Ayrıca, sahip olunan token sayısına orantılı olarak oy hakkı kazanılıyor.

EOS’u Kim Kurdu?

EOS, 2017 yılında özel şirket bloğu tarafından kuruldu. Proof-of-stake (dPoS), STEEM ve Bitshares’in yaratıcısı olan Dan Larimer block.one’un CTO’sudur.

EOS Madenciliği Yapılabilir mi?

Hayır, proje bir fikir birliği mekanizması olarak dPoS (proof-of-stake) kullanıyor. Madencilik yerine, blok üreticileri ağ oluştururken EOS tokenlar’ına blok üretecek ve ödüllendirilecekler. Blok üreticileri dPoS sistemi ile oylanacak.

EOS’un Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı Ne?

EOS’ta konsensus mekanizması olarak proof-of-stake kullanılıyor.  Ayrıca, paralel yürütme ve asenkron iletişim metodolojisi kullanılarak yüksek oranda ölçeklenebilir olması hedefleniyor.

Toplam ve Dolaşımdaki EOS Miktarı Ne?

Toplam arz miktarı 1.000.000.000 ve rehberi hazırladığımız sırasındaki dolaşımdaki arz 906.245.118. Yıllık yüzde 5’e varan bir enflasyon oranı bulunmaktadır. Bu yüzden maksimum arz sonsuzdur.

EOS’u Nereden Alabilirim?

EOS’u birçok kripto para borsasından almak mümkündür. Türk Lirası ile EOS alabilmek için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu kullanılabilir.

EOS alma rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmemiz

EOS ile ilgili birkaç olumsuz nokta bulunmaktadır. Birincisi, EOS ICO’nun tüm gelirleri Cayman Adaları’na kayıtlı özel bir şirkete aittir. Ve şirket bunu kendi web sitesinde belirtmiştir:

“Token’lar EOS Platformunda herhangi bir kullanım, amaç, özellik, işlev veya özellik dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, açık veya zımni hiçbir hak, kullanım, amaç, özellik, işlev veya özellik taşımamaktadır.”

EOS’un arz miktarının oldukça yüksek olması ise bir diğer negatiftir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Piyasa Özeti