Yükleniyor...

Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir? XLM Coin Nasıl Alınır?

Bu rehberimizde Stellar nedir, kripto para birimi XLM coin nedir, XLM coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Stellar Nedir ve XLM Nedir

Bu rehberimizde Stellar nedir, kripto para birimi XLM coin nedir, XLM coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Ayrıca Stellar Lumens hakkında merak edilen her şeye, güncel XLM fiyat bilgisine, XLM fiyat grafiğine ve daha birçok veriye ulaşabilirsiniz.

Stellar (XLM) Coin Nedir? 

Stellar, finans kurumları arasında bir köprü görevi görmeyi, sınır ötesi varlık/değer/para transferlerinin maliyetini yüksek oranda düşürmeyi ve transfer süresini kısaltmayı amaçlayan açık kaynak kodlu, gerçek bir eşten eşe ödeme teknolojisi veya protokolüdür. Konu transfer ücreti olduğunda Stellar ağından yapılan transferlerin mining ücreti/işlem ücreti yalnızca 0,00001 Lumens (XLM) olarak belirlenmiştir. Yani işlem ücreti son derece düşüktür.

Stellar, merkeziyetsiz sunucular ve altta yatan dağıtık defter teknolojisi (Blockchain) ile çalıştırır. Tıpkı Ripple’ın çalışma şekline benzer şekilde, node’ların (düğümlerin) yalnızca küçük bir bölümü doğrulama node’ları olarak kullanılır. Böylece işlemlerin daha hızlı işlenmesi yani doğrulanması sağlanır. Yani Stellar ağındaki işlem hızı Bitcoin veya Ethereum’a göre oldukça yüksektir. Öte yandan bu avantaj Ripple’de olduğu gibi bir miktar maliyeti beraberinde getirmektedir. Ek olarak bu mimari merkeziyete eğilimlidir ve her tam node’un işlemleri doğruladığı tamamen merkeziyetsiz Blockchain olarak çok daha az güvenlik sunar.

Stellar ağındaki işlemlerin onaylanma süresi iki ila beş saniye arasında değişmektedir. Değer transferinin yanı sıra çok katmanlı bir mimari ile oluşturulan ağda, üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturmak, yürütmek ve dağıtık ekosistemde yeni token’lar oluşturmak için kullanılabilir.

2017’de büyük sıçrama yapan ICO’da birçok ICO’nun Ethereum’dan ayrılarak ve hızdan dolayı Stellar’a geçmeyi tercih ettiğine tanık olundu. ICO balonunun patlamasıyla tabii bu planlar başlamadan sonlandı.

Tüm bunlarla birlikte, Stellar blokzincir ağının doğal varlığı/kripto para birimi Lümen olarak adlandırılır ve kısaltması XLM’dir.

stellar

Stellar Kurucusu Kimdir?

Stellar, 2014 yılında eski Ripple’in kurucularından Jed McCaleb tarafından ortaya konuldu. McCaleb, Ripple projesini gelecekteki gelişimi hakkındaki farklı bakış açılarından dolayı terk etti. Oluşturulmasından günümüze kadar Stellar’ın kodu tümüyle değiştirildi, yeniden oluşturuldu ve günümüzde Ripple’ın koduyla hiçbir benzerliği olmamasıyla Ripple’dan ayrılmaktadır.

Ağ 2015’in Kasım ayında faaliyete geçerken, IBM ve ödeme ağı KlickEx, 2017’nin Ekim ayında Stellar’ın yeni “sınır ötesi ödemeler çözümünün bel kemiği” olacağını açıkladı.

Stellar Madenciliği Yapılabilir mi?

Stellar ağında madencilik yaparak XLM çıkartmak mümkün değildir. Mevcut tüm 103.887.050.716 XLM, ağın faaliyete geçmesinden önce çıkartılmış yani premining yapılmıştır.

Stellar’ı Diğer Kripto Para Biriminden Ayıran Şeyler Neler?

Stellar, gerek işlem süresi gerekse az sayıdaki seçilmiş doğrulayıcıya güvenme opsiyonuyla çoğu Blockchain projesinden ayrışmakta ve öne çıkmaktadır. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ripple ile kıyaslandığında, Stellar tamamen açık kaynak kodlu olan bir yolu seçti ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından geliştirildi.

Stellar, başlangıçta Ripple ağından koparak ortaya çıktığı düşünülse de aslında tümüyle yeniden inşa edilmiştir ve The Stellar Consensus Protocol’ü (SCP) ile çalışmaktadır.

Stellar (XLM) Fiyatı, Fiyat Grafiği ve Diğer Ölçümler

Şu anda 1 Stellar 3.70 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Stellar 0.114251 $ dolardır. 1 Stellar karşılığında 3.70 TL Türk Lirası veya 0.114251 $ dolar alınabilmektedir. Stellar fiyatı son 24 saatte -12.31% değişim ile şu anda 3.70 TL TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki Stellar hacmi 201,984,187 $ dolar ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 3,296,619,140 $ dolardır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Stellar (XLM) Nasıl Satın Alınır?

XLM satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesabınıza giriş yapmalısınız. Hesaba giriş yaptıktan sonra dijital varlık satın almak için cüzdana bakiye yüklemeniz gerekir. Kredi, banka kartı veya banka havalesi yoluyla bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Bakiye yüklemesi tamamlandığında istenilen miktarda XLM coin satın alabilirsiniz. Satın alınan varlıkları sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

XLM Hangi Borsalarda?

XLM coin satın alabileceğiniz kripto para borsaları başlıca şu şekildedir:

 • Coinbase Exchange
 • Binance
 • Kraken
 • KuCoin
 • Bitstamp
 • Bithumb
 • Bitfinex
 • Binance TR
 • BtcTurk
 • Phemex
 • LBank
 • CoinEx
 • ProBit Paribu

XLM

Stellar (XLM) Cüzdanı ve XLM Saklama Yöntemleri

Bitcoin, Ethereum gibi birçok kripto paranın cüzdanları 64 karakterlik bir özel anahtar ve basitçe hepimizin sahip olduğu bir IBAN numarasına benzetebileceğiniz bir açık adresten ibarettir. XLM cüzdanlarında bu iki koda ek olarak Stellar Memo isimli 28 bayt kapasiteli bir mesaj bölümü bulunmaktadır. Kullanıcılar bu bölüme bir mesaj ekleyerek birbirleriyle iletişim kurabilirler ve işlemlerin kim tarafından gerçekleştirildiğini anlayabilmektedirler.

Stellar Lumens, mobil cihazlarda, donanım çubuklarında, çevrimiçi veya kağıt gibi cüzdanlarda saklanabilir. Stellar’ın kendi internet sitesindeki listelenen cüzdanlar yerine 3. parti cüzdanları da kullanabilirsiniz. Cüzdanınızı yanınızda taşımak istiyorsanız mobil ve çevrimiçi cüzdanları tercih etmelisiniz. Bu noktada ufak bir uyarı yapmak gerekirse, kullanmak istediğiniz cüzdanın özel anahtarı (private key) veya 12–24 kelimelik anahtar kelime grubunu sizinle paylaştığından emin olun. Bu özel anahtar cüzdana tam erişim için gereklidir.

XLM varlıklarınızı internetten bağımsız, taşınabilir ve güvenli donanım cüzdanlarda da saklayabilirsiniz. Stellar’ın resmi internet sitesindeki cüzdanlar sayfasında yer alan ve farklı platformlara göre filtrelenebilen cüzdanları deneyebilir, kullanımı size göre kolay olan bir cüzdanı tercih edebilirsiniz. Ancak Stellar ağında bir cüzdanı aktifleştirmek için oldukça düşük olan 0.5 XLM’lik bir ücret alındığını hatırlatalım.

Kendinize ait bir Stellar cüzdanına XLM gönderirken ya da transfer ederken Memo kodunu kullanma zorunluluğunuz yoktur ancak Paribu ve bir başka gibi ve kripto para borsaları arasında yapacağınız transferlerde Memo kodu kullanımı zorunludur.

Stellar’ın Gelecek Planları

Stellar, birçok merkezi ve Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası’nda (DEX) listelenmektedir ve geliştirici ekibi ağ içinde alternatif ödeme kanallarını etkinleştirmek için Lightning Network (LN) üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bilmeyenler için LN, bir ağdaki tüm işlemleri kaydetmek yerine Blockchain’e başka bir katman ekliyor ve bu ilave katman üzerinde iki taraf arasında ödeme kanalları oluşturmalarını sağlıyor. İşlem tamamlanana kadar geçerliliklerini sürdüren bu kanallar, iki kişi arasında oluşturulduğu için işlemlerin neredeyse gerçek zamanlı tamamlanmasını sağlıyor. Öte yandan işlem ücretleri de son derece düşük hatta sıfıra yakın oluyor.

Ek olarak, platformu daha fazla merkeziyetsiz hale getirmek ve daha fazla doğrulayıcı node’ların (düğümlerin) eklenmesi planlanmaktadır.

Sonuç

Stellar, teknoloji açısından büyüleyici bir proje olarak öne çıkmaktadır. Ekosistemdeki genel kanıya göre Ripple’den çok daha iyi ve gelişmiş olduğudur. Öte yandan insanların asıl ilgilendiği şey XLM’nin enflasyonist bir kripto para olması. Yeni XLM’nin toplam arza eklenmesi yıllık bazda yüzde 1’dir. Stellar ağının sabit bir enflasyon mekanizması bulunmaktadır. Bu, bir ödeme aracı için ve değişim aracı için oldukça anlamlıdır fakat bir yatırımcı için azlığa aykırı olduğu için ideal değildir.

Stellar Geliştirme Vakfı, toplam XLM arzının yüzde 85’inden fazlası olan yaklaşık 90 Milyon XLM’ye sahiptir. Bu durum bir yatırımcı için iyi bir durum olarak okunmamaktadır. XLM, fonksiyonel bir kripto para olmayı hedeflemektedir ve bu özel kullanım durumunda mükemmeldir.

Piyasaların irrasyonelliğinden ötürü XLM’nin zaman zaman aşırı değerlendiği görülmektedir. XLM, değer kazanma bakımından yükselişini sürdürebilir ancak bu piyasalardaki irrasyonelliğin sonsuza kadar sürmeyeceği unutulmamalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner