Yükleniyor...

Kripto Para Dolandırıcılarına Karşı Nasıl Tedbir Alınmalı?

Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir, ParibuLog'da 'Kripto para dolandırıcılarına karşı nasıl tedbir alınır' başlığı ile kaleme aldığı yazısında, kâr vaadiyle kripto para dolandırıcılığı yapan yapılara karşı nasıl tedbir alınması gerektiğini anlattı.

akar perspektif 1

Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir, ParibuLog‘da ‘Kripto para dolandırıcılarına karşı nasıl tedbir alınır’ başlığı ile kaleme aldığı yazısında, kâr vaadiyle kripto para dolandırıcılığı yapan yapılara karşı nasıl tedbir alınması gerektiğini anlattı.

“Doğru Bilgiyle Hareket Edilmeli”

Bazı kişi veya grupların gerçek dışı kâr vaadiyle kullanıcıların dijital varlıklarına yönelik dolandırıcılık yöntemleri geliştirdiğini belirten Aydemir, bu girişimlere karşı son derece dikkatli olunması gerektiğini ve doğru bilgiyle hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Aydemir, Bitcoin’in ortaya çıkışından bu yana göz kamaştırıcı ve dikkat çeken bir performans sergilediğini, bu performansı yakalayamadığını düşünen yatırımcılarda risk iştahının arttığını, bunun da yatırımcıları yüksek kâr vaadinde bulunan kötü niyetli odakların tuzağına düşmeye itebildiğini belirtiyor.

Aydemir, yatırımcılara gerçek dışı vaatlerde bulunan çeşitli yapıların karakteristik özelliklerini şu şekilde sıralıyor;

  • Bunlar bazen bir kişi ya da grup, bazen de bir şirket olarak kendini tanıtabiliyor.
  • Bu yapılar oldukça yüksek oranda kâr vadediyor. Bu kârı elde edebilmek için kişilerden dijital varlıklarını bir cüzdana yollaması isteniyor. Sorun da bu noktada başlıyor.
  • Kullanıcı gönderdiği miktarı o anda tamamen kaybedebiliyor. Bir diğer senaryoda, güven kazanmak için yatırım yapan kişiye bir müddet belli oranda ödeme yapılabiliyor. Fakat bu, kötü niyetli kişilerin güven kazanma hamlesinden ibaret.
  • Kişi kendisine ödeme yapıldığında doğru bir yatırım yaptığını düşünerek daha fazla para yatırmaya başlıyor. Ayrıca referans olarak başkalarının da sisteme yönelmesini sağlıyor. Fakat kötü niyetli kişiler büyük bir meblağ elde ettiğinde ortadan kayboluyor.

“Başlangıçta Ödemelerini Düzenli Bir Şekilde Yapabilirler”

Bu tarz yapıların tuzağına düşen insanların genellikle yapıdan ödeme alabilen, çok fazla kâr ettiğini gördükleri dostlarından etkilendiklerini ifade eden Paribu İş Geliştirme Yöneticisi, söz konusu yapıların başlangıçta ödemelerini düzenli bir şekilde yapabileceklerini, çekim taleplerini zamanında karşılayabileceklerine değinerek, bunun aslında kurgudan ibaret olduğunu ve iyi çalışan bir referans sistemi görüntüsü vermek için bu şekilde hareket edildiğini belirterek şunları söylüyor:

Yapılar bu sayede sistemdeki kişi ve fon miktarlarını artırır. Ancak bir süre sonra havuzda yeterli meblağ toplanınca söz konusu site kapanır ve yatırım yapan herkes çok büyük zarara uğrar.

Paribu olarak dolandırıcı olduğu saptanan cüzdanlara gönderimlerle ilgili gerekli gerekli önlemleri aldıklarını hatırlatan Aydemir, “Hep belirttiğimiz gibi, Paribu hizmetleri ile suç finansmanı ihtimalini kesinlikle yan yana getirmiyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki, kötü niyetli kişi ve gruplar saptanamamış yeni cüzdanlar üzerinden dolandırıcılık girişimlerinde bulunabilirler.” ifadelerini kullanıyor.

Yatırımcı Nelere Dikkat Etmeli?

Aydemir, yatırımcının dikkat etmesi gereken noktaları ise şu şekilde sıralıyor:

  • Yatırım yaparken doğru bilgi veren açık kaynaklar üzerinden hareket etmek gerekir. Kripto paraların altyapılarını, fiyat performanslarını, global işlem hacmini incelemek önemli veriler sağlar.
  • Bunun dışındaki temelsiz öngörüler, gerçek dışı yüksek kâr vaatleri karşısında daima tedbirli olmak gerekir.
  • Kâr ettiğini söyleyen tanıdıklarınız olabilir. Ancak belirttiğim gibi, bu tür kötü niyetli kişi ve grupların ortak yöntemlerinden biri ilk zamanlarda ödeme yaparak güven ve mevduat kazanmaktır.
  • Hiç tanımadığınız, bilmediğiniz insanların verdiği cüzdanlara kripto para yollamak her zaman riskli bir harekettir.
  • Bu tür durumlarda gönderim yapılan cüzdan sahibi genellikle hiçbir hukuk sisteminde hesap sorulmayacak, denetlenmeyecek bir durumdadır. Gönderilen para geri alınamadığında muhatap bulmak mümkün olmaz.
  • Tam da bu nedenle, bu tarz vaatlerde bulunan kişi, grup veya şirketleri değerlendirirken herhangi bir olumsuz durumda başvurabileceğiniz bir yasal merci olup olmadığını düşünmekte yarar var. Bir gün kapatıp giderlerse ne yapabileceğinizi değerlendirmek; emeğinizi, birikimlerinizi insanların vicdanına bırakmamak açısından doğru yöntemdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner