Yükleniyor...

Kripto Para Endeks Fonu Nedir?

Kripto endeks fonu, bir fona yatırım yapabileceğiniz ve fonun da bu parayı kripto paralardan oluşan belirli bir endekse yatırdığı bir yatırım aracıdır.

kripto endeks

Kripto endeks fonu, bir fona yatırım yapabileceğiniz ve fonun da bu parayı kripto paralardan oluşan belirli bir endekse yatırdığı bir yatırım aracıdır. Ayrıca şirket hisseleri yerine kripto varlıkları kullanarak bir borsanın veya belirli bir şirketler grubunun performansını izlemek ve ölçmek için verileri kullanmanın bir yoludur.

Geleneksel Endeks Fonu Nedir?

Kripto endeks fonlarını incelemeden önce geleneksel endeks fonlarının ne olduğunu bilmek gerekir. Basitçe ifade edecek olursak, bir endeks fonu belirli bir dayanak varlık sepetini takip etmek için tasarlanmış bir yatırım portföyüdür.

Geleneksel bir endeks fonu genellikle S&P 500 veya Dow Jones Endüstri Ortalaması gibi belirli bir finansal piyasa endeksinin bileşimi ve performansını bire bir yansıtacak şekilde yapılandırılmış bir tür yatırım fonu olarak tanımlanır.

Peki, yatırım fonu nedir ve finansal piyasa endeksi ne anlama gelir?

Yatırım fonu, insanların paralarını yönetilen bir fonda bir araya getirmelerine yönelik bir finansal araçtır. Daha sonra bu fon, hisse senetleri ve tahviller gibi varlıklara yatırım yaparak havuza dahil olanlar için kar sağlamayı amaçlar. Bir yatırım fonunun portföyü, fon ve yöneticisi tarafından belirlenen bazı yatırım hedeflerini karşılayacak şekilde düzenlenir.

Bir piyasa endeksi ise bir borsanın veya borsanın bir bölümünün performansını izlemek ve ölçmek için verileri kullanmanın bir yoludur. Piyasa endekslerine örnek olarak S&P 500, Dow Jones Endüstri Ortalaması ve FTSE 100 verilebilir.

S&P 500, ABD’de halka açık 500 büyük ve önemli şirketin hisse senedi performansını izler. Dow Jones Endüstri Ortalaması, ABD’de listelenmiş ve özellikle önde gelen 30 şirketin hisse senedi performansını izler. FTSE 100 ise Londra Menkul Kıymetler Borsasındaki piyasa değerine göre en büyük 100 şirketin hisse senedi performansını takip eder.

Dolayısıyla bir endeks fonunda, yatırım portföyü belirli bir piyasa endeksinin bileşimini yansıtacak şekilde oluşturulur. Fonun amacı, bir bütün olarak piyasa endeksinin performansıyla aynı performansı sergilemektir.

Buna karşılık, bir yatırım fonunda portföy bir fon yöneticisinin aktif olarak neye yatırım yapılacağına ilişkin görüşleri doğrultusunda tasarlanır. Burada amaç, piyasadan daha iyi performans göstermektir.

kripto para endeks fonu

Kripto Endeks Fonu Nedir?

Bir kripto endeks fonu, geleneksel bir endeks fonu fikrini ve yapısını alır ve dayanak varlık olarak şirket hisse ve tahvilleri yerine kripto para token’larını kullanır.

Örneğin bir S&P 500 Endeks Fonu, toplanan parayı S&P 500 piyasa endeksindeki 500 şirketi temsil eden bir hisse senedi sepetine yatırır. Bir kripto endeks fonu ise toplanan parayı farklı kriptolardan oluşan bir sepete yatırır.

Kısacası bir kripto endeks fonu, bir fona yatırım yapabileceğiniz ve fonun da bu parayı kripto paralardan oluşan belirli bir endekse yatırdığı bir yatırım aracıdır. Bu sayede kripto endeks fonu, fondaki her bir token’ı ayrı ayrı satın almanıza gerek kalmadan çeşitlendirilmiş bir dijital varlık portföyüne erişmenizi sağlar.

Öte yandan geleneksel endeks fonları köklü bir yatırım aracı olsa da kripto para endeks fonları gelişmekte olan bir yatırım seçeneği olmaya devam ediyor. Ayrıca, geleneksel endeks fonları tipik olarak ağır düzenleyici incelemeye tabi tutulurken, kripto para birimi yetki alanlarına göre farklı şekilde düzenlenir ve çok farklı düzenleyici ortamlarda da çalışırlar.

Kripto Endeks Fonları Nasıl Çalışır?

Kripto endeks fonları, bireysel varlıklar yerine farklı kripto para birimleri sepetine yatırım yaparak çalışır. Fon, piyasa değerine göre ilk 10 veya 20 kripto para birimi gibi bir kıyaslama endeksinin performansını taklit edecek şekilde inşa edilmiştir. Fonda tutulan varlıkların oranı genellikle piyasa değerine göre ağırlıklandırılır ve fon kompozisyonunun karşılaştırmalı değerlendirmeyi doğru bir şekilde izlemesini sağlamak için düzenli olarak yeniden düzenlenir.

Endeks fonları genellikle, takip ettiği endeksle uyumlu olması için portföye hangi coinlerin dahil edileceğine ve fonun ne zaman yeniden dengeleneceğine karar verecek olan profesyoneller tarafından yönetilir. Bunlar, aktif olarak yönetilen fonlar olarak bilinir ve genellikle belirli sektörleri veya endeksleri takip eder. Daha fazla getiri sunabilirler ancak genellikle daha yüksek ücretleri vardır.

Kripto endeks fonlarının bunlarla ilişkili çeşitli ücretleri vardır. Ancak en önemlileri yönetim ücretleri, gider oranı ve performans ücretleridir.

 • Yönetim Ücreti: Bu, fon yöneticisi tarafından fonun işletilmesi ve sürdürülmesi için alınan bir ücrettir, genellikle fondaki varlıkların yüzdesi olarak alınır. Örneğin, yüzde 1 yönetim ücreti olan bir fona yüz bin dolar yatırdıysanız, yıllık yönetim ücreti bin dolar olacaktır.
 • Harcama Oranı: Fonun varlıklarının yüzdesi olarak ifade edilen, fonun toplam işletme maliyetidir. Yönetim ücretleri, idari maliyetler ve diğer giderler gibi fonun işletilmesiyle ilgili tüm ücretlerin toplamıdır.
 • Performans Ücretleri: Bazı fonlar, fonun belirli bir kriterden daha iyi performans göstermesi durumunda ek bir meblağ talep eder. Bu genellikle kıyaslama noktasının üzerindeki karın yüzde 10-20’si arasında değişir.

Kripto para endeks fonları, bireysel yatırımcıların araştırma ve karar verme yüklerini ortadan kaldırır ve aynı anda geniş bir kripto para birimi yelpazesi üzerinde spekülasyon yapmayı kolaylaştırır. Fonların çoğu yalnızca kripto para birimleri, hizmet ve yönetişim belirteçleri, NFT’ler ve zincir üstü türevler gibi zincir üzerinde işlem yapılabilen dijital varlıklara yatırım yapar. Ancak madencilik şirketleri, borsalar, donanım üreticileri ve altyapı sağlayıcıları gibi kripto para birimi ve blockchain şirket hisselerinin fiyat hareketlerine maruz kalma sağlayan daha geleneksel fonlar da mevcuttur.

Endeks fonları, erişilme biçimlerine göre “zincir dışı” veya “zincir içi” olarak ikiye ayrılır. Zincir dışı endeks fonları şu anda açık ara en popüler olanlardır ve yalnızca bir varlık yönetimi firması aracılığıyla alınıp satılan endeks fonlarını içerirken, zincir üstü endeks fonları akıllı sözleşmeler aracılığıyla yönetilir ve endeks fonu token’ları genellikle DeFi üzerinden satın alınabilir veya satılabilir.

Kripto Para Endeks Fonlarının Avantajları ve Riskleri

Kripto para birimi endeks fonları, dijital varlıkları edinme ve güvence altına alma tekniklerini anlamaya gerek kalmadan kripto para birimlerinin ve kripto şirketlerinin fiyat hareketlerine maruz kalmanın basit bir yolunu sağladıkları için geleneksel yatırımcılar arasında popülerdir.

Bunun yanı sıra, bir dizi başka potansiyel avantajları da vardır:

 • Düşük Seviyede Minimum Yatırım: Birçok kripto para birimi endeks fonunun minimum yatırım gereksinimi vardır veya hiç yoktur. Bu, onları nispeten küçük bir portföy kuranlar veya düzenli olarak küçük miktarlarda sermaye dağıtmak isteyenler için cazip hale getirebilir – örneğin, dolar-maliyet ortalaması alarak.
 • Basitleştirilmiş: Kripto para birimlerini güvence altına almak, depolamak ve yönetmekle ilgili manuel çabayı ortadan kaldırarak, kripto para endeks fonları, elden çıkarma veya basit bir yatırım yaklaşımını tercih edenler için cazip olabilir.
 • Tek Seferlik Çeşitlendirme: Kripto para endeks fonları, tek bir yatırım aracında potansiyel olarak düzinelerce hatta yüzlerce kripto varlığa fiyat maruziyeti sağlar. Bu, kripto içinde çeşitlendirmeyi çok daha basit hale getirir.
 • Maliyet Verimliliği: Birden fazla ayrı kripto yatırımı satın almak, depolamak ve yönetmek yerine, kripto para endeks fonları bunu tek bir yatırıma sığdırarak onları son derece uygun maliyetli hale getirir.

Öte yandan bu fonların birtakım riskleri de mevcuttur. Bir kripto para endeks fonuna yatırım yapmanın getirebileceği en belirgin risk ve dezavantajlardan bazıları şunlardır:

 • Değişkenlik: Kripto para birimleri tipik olarak oldukça değişkendir. Bu, kripto para endeks fonlarının değerinin kısa bir süre içinde önemli ölçüde dalgalandığını görebilir ve potansiyel olarak yatırımcılar için oldukça büyük kayıplara yol açabilir.
 • Düzenleme Eksikliği: Kripto para birimleri etrafındaki düzenleyici ortam hala gelişmektedir. Bazı kripto para endeks fonları, dolandırıcılık veya kötü yönetim riskini artırabilen geleneksel yatırım fonlarıyla aynı düzeyde gözetime tabi olmayabilir.
 • Likidite Eksikliği: Bazı kripto para endeks fonlarının sınırlı işlem hacmi olabilir, bu da önemli bir kayma olmaksızın fondaki hisselerin alınmasını veya satılmasını zorlaştırır.
kripto endeks 1

Geleneksel Endeks Fonu ile Kripto Para Endeks Fonu Arasındaki Farklar

Geleneksel bir endeks fonu ile bir kripto para endeks fonu arasındaki temel fark tabii ki yatırım yaptıkları varlıkların türüdür.

Diğer bir önemli fark ise kripto piyasalarında geleneksel piyasalardan daha fazla değişiklik yaşanabilmesidir. Sonuç olarak, kripto para endeks fonları geleneksel fonlarından daha büyük fiyat hareketleri yaşayabilir. Dolayısıyla da bir kripto endeks fonuna yatırım yapan biri daha fazla kar edebilir, ama daha büyük kayıplar da yaşayabilir.

Daha yüksek risk ve ödül potansiyelinin yanı sıra geleneksel ve kripto fonları arasındaki dikkat edilmesi gereken bir diğer fark da mevcut ürün sayısı ve tüketiciler için erişim kolaylığıdır. Her türden farklı piyasa endeksini izleyen yüzlerce, hatta belki de binlerce geleneksel endeks fonu mevcuttur. Buna karşılık, kripto endeks fonları henüz nispeten yenidir ve şu anda herkese açık fonların sayısı oldukça azdır.

Kripto Para Endeks Fonları Nereden Alınır?

Normal kripto para birimlerinin aksine, kripto para endeks fonları, genellikle merkezi borsalar (CEX’ler) veya merkeziyetsiz borsalar (DEX’ler) olarak bilinen standart kripto borsalarında alım satım yapmak için nadiren bulunur. O sebeple de bunun yerine, genellikle varlık yönetimi platformlarında işlem görürler. Şu anda kripto para endeks fonlarının alım satımı için en popüler platformlardan bazıları şunlardır:

 • Bitwise: Çeşitli portföyler ve kolay yatırım seçenekleri ile en iyi kripto piyasası değerlerini takip eden çeşitli düşük maliyetli endeks fonları sunar.
 • ICONOMI: Kullanıcı dostu bir arayüze ve düşük ücretlere sahip, piyasa değerine göre ağırlıklandırılmış bir kripto para sepetine dayalı endeks fonları sunan platform.
 • Coinshares: Coinshares’ın endeks fonları, düşük yönetim ücretleri ve çeşitlendirilmiş portföylerle en yüksek kripto piyasası değerlerini takip eder. Ek güvenlik için fiziksel destekli fonlar sunar.
 • Bitfund: Bitfund’un endeks fonları, bir dijital para birimi sepetine dayalıdır ve piyasa değerine göre en iyi kripto para birimlerinin performansını izler. Düşük yönetim ücretleri öne çıkan özelliklerinden biridir.
 • Fidelity: En iyi kripto piyasa değerlerini takip eden endeks fonları sunan köklü bir platformdur. İtibarı ve güvenilirliği ile tanınır, aynı zamanda saklama ve alım satım hizmetleri de sunmaktadır.
 • Uniswap: DeFi Pulse Index gibi zincir üstü kripto fonları için, Uniswap’te en fazla likiditeye sahip olan DPI ile doğrudan DeFi platformlarından satın alınabilir.
 • Binance: Binance CoinMarketCap İlk 10 Eşit Ağırlıklı Endeksi, doğrudan Binance üzerinden satın alınabilir ve DCA ile ilgilenen kullanıcılar için otomatik yatırım özelliği mevcuttur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner