Yükleniyor...

Kripto Para Nasıl Alınır? En İyi Kripto Para Birimleri Rehberi

Bu rehberimizde kripto para nasıl alınır sorusunun yanıtının yanı sıra en iyi kripto para birimleri yer almaktadır.

kripto para nasil alinir en iyi kripto para birimleri rehberi

Bu rehberimizde kripto para nasıl alınır sorusunun yanıtının yanı sıra en iyi kripto para birimleri yer almaktadır. Rehberimiz ile kripto para nasıl alınır sorusunun yanıtının yanısıra, alınabilecek en iyi kripto para birimlerini bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: “En İyi Kripto Para Birimleri” başlığı altında listelenen kripto paralar yatırım tavsiyesi değildir. Genel olarak burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kısaca Kripto Para Nedir?

Merkezinde kripto paraların olduğu geleceğe doğru her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Kripto paralar şimdiden hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan paraların tamamına kripto para denilmektedir. Matematik temelli şifrelenen kripto paraların insanlarda karşılık bulması ve bu denli sevilmesinin nedeni herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor olmalarıdır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Günümüzde herhangi bir kripto paraya sahip olmanın iki yolu bulunmaktadır; herhangi bir platform/kripto para borsası üzerinden fiat para ile (itibari para: Türk Lirası, ABD Doları gibi) satın almak veya kriptografik şifreleri çözerek blok üretimi yani madencilik ile ödül olarak kripto para almak.

Kripto para alımı ve satımı Paribu, BtcTurk gibi kripto para borsaları üzerinden gerçekleştirilir. Borsalardaki fiyatlar piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşur. Kripto para birimlerinin değeri küçük parçalara bölünebildiği için istediğiniz tutarda alım yapabilirsiniz. Örneğin Bitcoin almak istiyorsanız ve 1 Bitcoin’in (BTC) fiyatı 80 bin Türk Lirası diye illaki 80 bin Türk Lirası ödemek zorunda değilsiniz. 25 lira, 50 lira gibi son derece küçük miktarlar karşısında BTC alabilirsiniz.

Kripto para almak veya satmak için dijital bir cüzdana yani kripto para adresine sahip olmak gerekir. Paribu, BtcTurk gibi kripto para borsaları ihtiyacınız olan cüzdanı size sunmaktadırlar.

Şimdi gelin Türk lirası ile “Bitcoin” nasıl alınırı anlatarak kripto para nasıl alınır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Çünkü her kripto para biriminin alım şekli aynıdır.

Bu rehberde anlatımımızı hacim bakımından Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olan Paribu üzerinden yapacağız. Paribu, kurulduğu günden bu yana kullanıcılarına en güvenli bir şekilde alım-satım imkanı sunan bir platform olması bakımından rakiplerinden bir adım öndedir.

Borsaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Borsaya Kayıt Olma

Borsadan Bitcoin satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” menüsüne tıklayıp gelen ekranda alt kısımda yer alan “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Uye Ol

2 Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki bağlantı seçeneklerinden Adınız ve Soyadınızın yer aldığı menüye tıklamalısınız. Kimlik onaylama işlemini daha önce yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Kimlik Onayi 1

Ardından “Kimlik Onayı” seçeneğine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

Paribu Kimlik Onayi 2

Kimlik onayını yapabilmeniz için bir müddet beklemeniz gerekecek. Genelde bu işlem 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma

Kimlik onayının ardından artık Bitcoin satın alma aşamasına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme işlemini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale veya EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • EFT transferlerinde Lehdar/Alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazılması gerekmektedir.
 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır, ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladığınız için açıklama kısmına sabit yatırma kodu girmeniz gerekmemektedir.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece adınıza kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım işlemi yapılamaz.
 • Bu işlem için talep ettiğiniz tutarın %1’i + KDV tutarı, Papara işlem ücreti olarak tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın üst kısmında bulunan “Cüzdan” menüsüne tıklamalı, gelen ekrandan “Nakit Varlıklarım” kısmının yanında yer alan “Türk Lirası”nın yanındaki “Yatır / Çek” seçeneklerinden “Yatır”a tıklamanız gerekmektedir.

Paribu Turk Lirasi yatirma

4 Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Bitcoin satın alım işlemine başlayabiliriz. Bitcoin satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 1. Piyasalar
 2. Kolay Al/Sat

Market Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Paribu Bitcoin Al

 • Market üzerinden Bitcoin alırken birim fiyatı siz belirlersiniz. Bu birim fiyatı belirlerken güncel Bitcoin fiyatını dikkate almalısınız.
 • Birim fiyatınız güncel Bitcoin fiyatına ne kadar yakın olursa alım işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Birim fiyatın çok altında bir alım emri girerseniz alım işlemi için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
 • Birim fiyatın çok üstünde bir alım emri girerseniz alım anında gerçekleşir, ancak bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

Kolay Al/Sat Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay Bitcoin Al

 • Kolay Al/Sat üzerinden yapılan alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz Bitcoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır?

Kripto para satın almak veya kullanmak için dijital bir cüzdan oluşturulması gerekiyor. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapabilir veya alışverişte kullanabilirsiniz. Kripto para transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilir. İşlemlerin her biri ağda duyurulur ve Blockchain’e dahil olur. Bu sayede aynı Kripto para değerinin birden fazla kez harcanmasının önüne geçilmiş olur.

Kripto Para Nasıl Nakite Çevrilir?

Aldığınız kripto parayı veya kripto paraları nakite çevirmek için yine kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Borsa üzerinden satılan kripto para biriminin para tutarı havale veya EFT ile çekilebilir.

En İyi Kripto Para Birimleri

En iyi kripto para birimleri hangileridir sorusunun en objektif cevabı şüphesiz toplam piyasa değerine, hacim bilgisine, vadettiklerine/sunduklarına, merkezi mi yoksa merkeziyetsiz olup olmadığına bakmaktan geçmektedir. CMC verilerine göre günümüzün en popüler kripto para birimleri şunlardır:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Chainlink (LINK)
 • Litecoin (LTC)
 • Cardano (ADA)
 • Dogecoin (DOGE)
 • EOS (EOS)
 • TRON (TRX)
 • Tezos (XTZ)
 • Stellar (XLM)
 • NEO (NEO)
 • NEM (XEM)
 • IOTA (MIOTA)
 • Ontology (ONT)
 • ..
 • .

Şu anda yüzlerce kripto para birimi bulunmaktadır. En iyilerini saptamak için CoinMarketCap‘in ilk 100 listesinde yer alan kripto paralardan ayıklama yapmanızı tavsiye ederiz. Bu ayıklamayı yaparken elbetteki seçimlediğiniz kripto para birimleriyle ilgili güncel gelişmeleri takip etmeniz önem arzetmektedir. Bunun için Coinkolik’i takipte kalmanız gerekiyor :)

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner