Yükleniyor...

XRP Fiyatının Düşüşüne Neden Olabilecek 3 Şey!

Ripple’ın XRP'si 2020'ye kadar yüzde 25'ten fazla arttı.

XRP fiyatının düşüşüne sebep olacak 3 şey

Ripple’ın XRP’si 2020’ye kadar yüzde 25’ten fazla arttı. Bununla birlikte, bir TradingView.com analisti tarafından öne sürülen bir dizi düşüş göstergesine göre, dördüncü en büyük kripto para birimi hala bu kazançları kısacak gibi duruyor.

Analist, XRP/USD’de teknik olarak düşüş yaşanmasına neden olacak 3 noktaya dikkat çekti. Bunlar arasında uzun vadeli bir Hareketli Ortalama dalgası, fiyat ile momentum arasında bir Düşüş Ayrışması ve bir ‘ölüm kesişimi’ (Death Cross) var. Üçü birlikte, mevcut oranın yüzde 35 altında klasik bir destek seviyesi olan 0,15 dolara doğru uzatılmış bir dalışı öneriyor.

xrp fiyatinin dususune neden olabilecek 3 sey

Fiyat-Momentum Çatışması

Analist ilk başta, XRP/USD’nin 2018’den beri geride bıraktığı daha düşük yüksek seviyeler ve daha yüksek dipler izini vurguladı. Parite son zamanlarda aşağı yönlü kanalın (mavi renkte) üzerinde kırıldı, ancak 200 haftalık hareketin yakınında güçlü bir yukarı yönlü reddetme ortalama eğrisi onu aralığın içine geri itmekle tehdit etti.

Analist, şu ifadeleri kullandı:

“Fiyatın ilk olarak 2019 yazında 200-WMA’nın (mor renkte) altına düştüğünü görebilirsiniz. XRP sürekli olarak 200-WMA’nın üzerine çıkmayı başaramadı. Oradaki son üç büyük girişimde reddedildi.”

XRP düşüş trendini, özellikle de son dönemdeki düşüş dalgasını, aksi takdirde gelişen Göreceli Güç Endeksi (RSI) ile birleştirdi. Gösterge, son işlem döneminin kapanış fiyatlarına dayalı olarak bir varlığın gücünü veya zayıflığını yansıtır. XRP’nin haftalık RSI değeri yükseldi – bu, spot oranının düşmesine rağmen daha yüksek satın alma momentumunun bir işareti oldu. Analist, şunları söyledi:

“Bu, önümüzdeki haftalarda zayıflığa yol açabilecek bir düşüş farklılığı. Yine de, RSI’daki ayrışmada bir bozulma oldu.”

XRP’de Ölüm Kesişimi

XRP ayrıca bir ölüm kesişiminin (Death Cross) etkisi altında aşağı yönlü  işlem görüyordu. Bu, bir varlığın uzun vadeli hareketli ortalamasının kısa vadeli hareketli ortalamasının üstünde kapandıktan sonra ortaya çıkan bir düşüş göstergesidir. XRP durumunda, haftalık 200-WMA (mor), Ocak 2020’de 50-WMA (mavi) üzerinden sıçradı ve sözde düşüş geçişi yarattı.

xrp fiyatinin dususune neden olabilecek 3 sey

Analist, bu konuda da şu ifadeleri kullandı:

“Bu, uzun süreli bir zayıflığın işaretidir.”

Bu üç nedenin dışında, düşük işlem hacmi ve oynaklık da XRP’nin en son yukarı yönlü hareketini şüpheli bir aşamada bıraktı. Token, son iki yılda daha az trader çekti. Bunun, XRP’nin güvenli olup olmadığı konusunda ana şirketi Ripple Labs’e karşı devam eden bir toplu dava davasıyla ilgisi olabilir.

San Francisco merkezli blockchain girişimi, 2020’nin ilk çeyreğinde en düşük üç aylık satışlarını bildirdi ve sadece 1,75 milyon dolar değerinde XRP sattı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner