Yükleniyor...

Kripto Paralar ile Pasif Gelir Elde Etmek Mümkün mü?

Bugün sizlerle birlikte kripto para piyasasında nasıl pasif gelir elde edebileceğinizi inceleyeceğiz.

Bugün sizlerle birlikte kripto para piyasasında nasıl pasif gelir elde edebileceğinizi inceleyeceğiz. 

Birden fazla kripto para birimine sahipseniz, muhtemelen kripto para alım satımından ve uzun vadeli yatırımlardan hem inanılmaz derecede kar edebileceğinizi hem de portföyünüzü takip etme, fırsatların peşinden koşma ve varlıkları yönetme ihtiyacı nedeniyle çok fazla vakit harcadığınızı fark etmişsinizdir. 

Peki bunun tersini yapmak mümkün mü? Yani hiç piyasa takip etmeden hiç yorulmadan gelir elde edebilir miyim? Bu sorunun cevabı evet. Hiç efor sarf etmeden kripto para birimleriniz üzerinden gelir elde etmenin birçok yolu var. 

Birikimlerinizi Otomatikleştirin

Bunlardan birincisi birikimlerinizi otomatikleştirmek. Nasıl ki geleneksel para birimlerini vadeli hesapta tutarak faiz kazanıyorsunuz, kripto para birimlerinde de getiri elde etmek için paranızı çeşitli platformlara yatırabiliyoruz. Next, BlockFi, Cryptocom gibi platformların sunduğu hizmetler ile kripto yatırarak pasif gelir elde edebiliyorsunuz. 

Bunun yanı sıra stablecoin mevduatlarıyla faiz kazanma olanağı sunan Orion Money ve Anchor gibi merkeziyetsiz platformlar da yer alıyor. Bu işlemler, pasif gelir elde etmenin en basit ve en zahmetsiz yolları arasında yer alıyor. Çünkü para kazanmaya başlamak için neredeyse hiç bilgi gerektirmiyorlar. Bu yöntemle birlikte stake ettiğiniz varlığa ve seçtiğiniz platforma bağlı olarak genellikle yüzde 5 ila 20 oranında yıllık getiri elde etmek mümkün. 

Likidite Sağlayıcısı

Bir sonraki seçenek olarak likidite sağlayıcılığı yapabilirsiniz. Özellikle otomatik piyasa yapıcı olarak bilinen belirli bir merkeziyetsiz borsa türü, kripto para sahiplerinin likidite sağlayıcıları haline gelerek varlıkları üzerinden getiri elde etmeleri için tamamen yeni bir yöntem yarattı. Bu platformlar, kullanıcıların işlem yapmalarına olanak tanıyan merkeziyetsiz likidite havuzları sunuyor. Bu havuzlarda aynı anda tutulan iki veya daha fazla varlığın oranları belirlenerek elde edilen getirinin miktarı artırılabiliyor. Örneğin, 100 ETH ve 400.000 USDC içeren bir havuz, ETH fiyatını 4.000 dolar ve her USDC tokeni ise 0,00025 ETH olarak fiyatlandırıyor. 

Yield Farming

Getiri sağlamak anlamına gelen yield ile çiftçilik anlamındaki farming sözcüklerinin birleşiminden oluşan bu model, pasif gelir sağlamayı mümkün kılıyor. Genellikle, ödül havuzu üzerinden kazanç elde etmek için, var olan likidite sağlayıcı (LP) tokenleri belirli bir çiftliğe stake etmek gerekiyor.

Tokenler havuza stake edilince, ödenen işlem ücretlerinin belli bir kısmı günlük, haftalık ya da aylık biçimde gelir olarak alınıyor. Örneğin havuzun yüzde 1’ine katkıda bulunursanız, genellikle sunulan ödüllerin yüzde 1’ini elde ediyorsunuz.

Staking

Şimdi geçelim bir diğer başlığımız olan staking özelliğine. Stake etme işlemi, kullanılan kripto para ve Proof of stake, adaylı hisse ispatı, yetkilendirilmiş hisse ispatı veya başka bir konsensüs algoritmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Doğrulayıcı düğüm kurmayı şart koşabileceği gibi, ağa güç vermek ve kripto paraları seçilen aday veya doğrulayıcıya devretmek için belli bir miktar tokeni kilitleme zorunluluğu da içeriyor olabilir.

Her iki durumda da stake eden kullanıcılar, kilitlenen kripto para birim miktarındaki artıştan veya ağda biriken işlem ücretleri üzerinden getiri elde edebiliyor. 

Play to Earn 

Bunların yanı sıra, oynadıkça kazan gibi projelere dahil olarak birliklere katılabilir ve sürekli oyun oynamak zorunda kalmadan, katıldığınız birlik oynadıkça getiri elde edebilirsiniz. Bu sistemde ise elde edilen toplam kar takım arasında ortak olarak pay edilir. 

Tüm bu saydığım özelliklerin yanında pasif gelir elde etmek için iki farklı yol daha bulunuyor. Bunlar ise yield özelliği bulunan tokenleri biriktirmek ve kripto fonlarına katılmak olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner