Yükleniyor...

Kripto Paralar Nasıl Vergilendirilir? (Kapsamlı Bir Kılavuz)

Modern çağın en önemli ekonomik hikayelerinden biri geleneksel para birimlerine alternatiftir.

vergi

Modern çağın en önemli ekonomik hikayelerinden biri geleneksel para birimlerine alternatiftir. Genellikle “kripto” olarak adlandırılan ve bazen “dijital para birimi” olarak anılan, en popüler örnekleri Bitcoin ve Ethereum, ancak daha binlercesi var. Kripto para birimi nedir, yetkililer onu neden vergilendiriyor ve finansal durumunuza nasıl yansıyor?

Basitçe söylemek gerekirse, kripto, bireylerin sahip olduğu ikili verilerle temsil edilen yeni bir tür değişim aracıdır. Hassas veriler, dijital bir veritabanında yüksek güvenlikli kriptografi (dolayısıyla “kripto” adı) aracılığıyla saklanır. Bu kayıtlar üç şey yapar. Sahiplik transferlerini takip eder, yeni madeni paraların basılmasını kontrol eder ve tüm işlem kayıtlarını tamamen güvenli tutmak için çalışırlar.

Bütün bunlar kulağa teorik gelse bile, milyonlarca kripto sahibi için gerçek şu ki, alternatif para birimlerinin gerçek değeri var; birçok ülkede vergiye tabidir ve bir sermaye varlığı olarak kabul edilir. Ancak vergilendirme amacıyla sermaye kazancı ve sermaye kaybı kurallarına tabidirler. Tıpkı hisse senetleri gibi normal para gibi harcanabilir ve uzun vadeli kazançlar için elde tutulabilir; ve hatta kâr için çıkarılır (yaratılır). Yine de, vergilendirme düzenlemeleri bir ülkeden diğerine değişmektedir. Kripto yatırımlarına girmeden önce yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmek için her zaman bir vergi danışmanına danışın. 

Kripto Para Birimi Değerini Ne Verir?

Ekonomide, herhangi bir para biriminin değerini, bir değişim biçimi olarak kullanışlılığından (onu harcayabilirsiniz) ve bir değer deposu olarak kullanılabilmesinden (ileride kullanmak üzere saklayabilirsiniz) aldığı söylenir. Kripto paralar, popülaritesini artıran bu özelliklerin her ikisine de sahiptir.

Olumsuz tarafı, çoğu geleneksel para birimininki gibi kriptonun değeri çok istikrarlı değil. Bir bankada sahip olduğunuz dolarları düşünün. Uzun vadede değerlerindeki tek değişiklik enflasyonun neden olduğu düşüştür. Karşılaştırma için, herhangi bir büyük kripto para biriminin günlük değerine bakın. Kripto değişkendir ve fiat para birimlerine kıyasla çılgınca dalgalanır.

Dolayısıyla, kripto paranın bir değişim aracı ve bir değer deposu olmasına bağlı olarak değeri olduğu söylenebilirken, yarın Bitcoin veya Ether’inizin ne kadar değerli olacağını söylemek mümkün değil. Birçok yatırımcı, trader ve hodler için, popüler dijital paraların fiyatlarının artması şansı, nişi bu kadar aktif tutan şeydir ve bu kadar çok kripto borsasının yaratılmasına neden oldu.

Kripto Para Birimi Neden Vergilendirilebilir?

Vergilendirme politikaları bir ülkeden diğerine farklılık göstermektedir. Bu soruya kısa bir cevap, her şeyin bulunduğunuz yerin nerede olduğuna, tuttuğunuz dijital varlıkların türüne, ne kadar süredir elinizde tuttuğunuza, kâr ve zararlarınıza ve diğerlerine bağlı olmasıdır. 

Örneğin, ABD yasaları, tıpkı bir portföyde tuttuğunuz hisse senetleri veya tahviller gibi, Bitcoin ve diğerleri gibi sanal para birimlerini sermaye varlıkları olarak kabul eder. Ve Bitcoin ve altcoinler sermaye kazançlarına ve sermaye kayıplarına tabi olduklarından, onları başlangıçta ödediğinizden daha yüksek bir fiyata satarsanız onlar için vergi borcunuz olabilir. Ancak Singapur, Hong Kong ve daha fazlası gibi ülkeler için aynı durum olmayabilir. Yine de, yönetmelikler zaman zaman değişikliğe tabi tutulmaktadır.

Tabii ki, kripto paranız için vergi borcunuz varsa, borcunuz miktar, sermaye kazançlarınızın büyüklüğüne ve ayrıca gelir diliminize (ve diğer birkaç faktöre) göre ödediğiniz vergi oranına bağlı olacaktır. Uzun vadeli sermaye kazançları üzerindeki mevcut vergi oranı, gelir dilimine göre yüzde 0,15 veya 20’dir.

Taxed

Bitcoin ve Altcoinler Nasıl Vergilendirilir?

Kripto için vergi oranı aşağıdaki hususlara dayanmaktadır: gelir grubunuz; işlemlerinizin sermaye kazancı mı yoksa zarar mı olduğu; kayıp veya kazançların uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olduğunun belirlenmesi; ve ister bir hobi olarak ister bir ticari girişim olarak kripto madenciliği yapıyor olun. Bununla birlikte, altcoin sahiplerinin büyük çoğunluğunun uzun vadeli kazançlar elde etmeyi umarak kripto para birimini satın alıp elinde tuttuğunu hatırlamakta fayda var.

Başka bir büyük grup daha var, yani kısa vadeli karlar elde etmeyi umarak büyük borsalarda sıklıkla farklı kripto para ticareti yapan kripto para birimi meraklıları.

Kripto Sermaye Kazançları ve Sermaye Kaybı Vergilendirmesi

Örnek olarak ABD vergilendirme çerçevesini ele alalım, standart sermaye kaybı ve sermaye kazancı kuralı kripto için geçerlidir; Herhangi bir yılda, kripto yatırımcıları herhangi bir kazancı uzun vadeli veya kısa vadeli olarak bildirmeli ve bunlar üzerinden sizin belirlediğiniz oranda vergi ödemelidir. Bununla birlikte, yatırımcı bir zarar gösterirse, aynı miktardaki olağan geliri dengelemek için 3.000 dolara kadar kullanabilir.

Ya kayıplarınız 3.000 dolardan fazlaysa? Bu durumda, ilk 3,000 doları cari yılın olağan gelirini mahsup etmek için kullanırsınız ve geri kalanını, zarar tamamen tükenene kadar süresiz olarak gelecek yılların sermaye kazançlarına karşı netleştirilebilecek bir ileri taşıma zararı olarak kullanırsınız.

Sermaye Kazançları Vergi Olayları

Düzenleyiciler, “vergiye tabi olaylardan” veya bireysel bir vergi mükellefi için vergi borcunu tetikleyen durumlardan bahseder. Peki kripto ile vergi olayları nelerdir?

ABD’de açıklanan vergilendirme olaylarına göre, birinin size hediye ettiği veya daha önce satın aldığınız Bitcoin veya altcoin’leri satarsanız sermaye kazancı elde edersiniz. Kripto paradaki temeliniz, onu aldığınız veya satın aldığınız andaki değeridir.

Ardından, kriptoyu sattığınızda, değeri kendi temelinizle karşılaştırmanız gerekir. Satış fiyatı daha yüksekse, elde tutma süresine bağlı olarak kısa veya uzun vadeli bir kazanç elde edersiniz. Bir yıla kadar elde tutma, kısa vadeli bir kazanç veya kaybı tetikler. Bir yıldan fazla uzun vadeli kazanç veya kayıp tetikler.

Kazanç elde etmenin başka bir yolu da mal veya hizmetlere kripto para harcamaktır. İç Gelir Servisi (IRS) bunu kripto paranın “satışı” olarak görüyor ve satış tutarını satış anındaki kripto değerine dayandırıyor. Diyelim ki beş yıl önce 50 dolara bir birim ELES token (varsayımsal bir kripto para) satın aldınız ve düne kadar tuttunuz, o sırada onu çevrimiçi olarak 200 dolara kamp ekipmanı satın almak için kullandınız. Bu durumda, 150 dolarlık (yani, 200$ – 50$) uzun vadeli bir sermaye kazancı kaydedersiniz.

Benzer şekilde, altı ay önce kripto paranın değeri 100 dolar iken bir birim ELES kripto parası çıkarmış ve yakın zamanda 1.000 dolara satmış olsaydınız, kısa vadeli sermaye kazancınız (bir yıldan az) 900 dolardan olurdu. Bir ticari girişim olarak kripto madenciliği yapıyorsanız, bu kazanç için başvuruda bulunmanız gerekir. 

Sermaye Kaybı Vergi Olayları

Kripto satışı veya harcamalarında zarara uğramak, kazanç sağlamak kadar kolaydır.

Perakende Harcamalarında Kullanılırsa Kripto Vergiye Tabi midir?

Yorum bir ülkeden diğerine farklılık gösterir. Bazı ülkeler kripto harcamanın vergiye tabi bir olay olmadığına, ancak ELES’teki IRS kurallarına göre olduğuna inansa da, kripto harcamak tıpkı onu satmak gibidir ve miktar ne kadar küçük olursa olsun vergi sonuçlarına tabidir. Vergi kanunu kriptoyu mülk olarak sınıflandırdığından, “harcama satmaktır” ve harcadığınız madalyonun gerçeğe uygun değerini kaydetmeli, bu değeri onu aldığınız zamanki değeriyle karşılaştırmalı ve bir kazanç veya kayıp rapor etmelisiniz.

Taxed2

Kripto Madencileri Vergiden Muaf mı?

Kripto madencileri ABD’de vergiden muaf değil aslında, çıkardıkları tüm kripto paraların, madenciliğin kesin tarihlerinin ve madeni paraların çıkarıldığı gündeki kesin değerlerinin titiz kayıtlarını tutmaları gerekiyor. Ancak bir işletme işleten madenciler, işletme faaliyetiyle bağlantılı belirli giderleri belgeleyebildikleri sürece kira, elektrik ve ekipman gibi olağan giderleri düşebilir.

Yalnızca hobi olarak kripto madenciliği yapan kişiler, aynı kazanç ve kayıp raporlama kurallarına tabidir. Bunun yerine, hobi sahipleri kazançlarını ve kayıplarını sıradan gelir olarak bildirirler. Ancak hobi kayıplarını ancak elde edilen kazançlar ölçüsünde mahsup edebilirler.

Temel olarak, kayıpların “vergilendirilmesi” yoktur. Madencilik hobiniz 500 dolar getirdiyse ancak 700 dolar madencilik kaybınız olduysa, hobiden 200 dolar değil sıfır kazanç/kayıp rapor edersiniz.

Son Sözler

Herkesin kripto para birimi hakkında iki şeyi bilmesi gerekir. Birincisi, gelecekteki değeri önemli ölçüde artabilir veya düşebilir, bu da onu değerinin önemli ölçüde takdir edileceğine inananlar için çekici bir yatırım haline getirir. İkincisi, kripto ile nasıl etkileşime girerseniz girin, gelecekte bir noktada sermaye kazançlarıyla karşılaşmanız, vergiye tabi geliriniz olması ve vergi borcunuz olması çok yüksek bir olasılıktır (çabalarınız için göstereceğiniz yalnızca kayıplarınız yoksa). Tabii ki, nerede olduğunuza ve yönetmeliklerin sizin için geçerli olup olmadığına da bağlı.

Sanal para biriminiz (Bitcoin veya altcoinler) varsa, satmaya veya harcamaya karar verdiğinizde büyük olasılıkla sermaye kazancına veya kaybına maruz kalacaksınız. Bunun en temel nedeni, kripto para biriminin, onu boşalttığınız anda vergi yükümlülüğü yaratan bir sermaye varlığı olmasıdır.

Kriptolarınızı birçok kripto borsasından birinde saklayıp satsanız bile kripto vergileri borcunuzun olabileceğini unutmayın. Ayrıca, bir ticari girişim olarak kripto madenciliği yaparsanız, yeni kripto paraların yaratılması (madencilik) sonucunda vergiye tabi geliriniz olur. Devlete ne kadar borçlu kalacağınız, vergi oranınıza, ne kadar madencilik yaptığınıza ve iş girişiminizin yıl boyunca herhangi bir kesintisi olup olmadığına bağlı olacaktır.

Hemen hemen her durumda, kripto para birimine sahip kişiler, madencilik işletmelerinde sermaye kazancı ve/veya serbest meslek vergisi şeklinde bir vergi yükümlülüğüne maruz kalırlar. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner