Yükleniyor...

Kripto Paralara Yasak Mı Geliyor? Düzenleme Ne Zaman?

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Brad Sherman, Los Angeles Times’a verdiği demeçte kripto para yasağına dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Brad Sherman, Los Angeles Times’a verdiği demeçte kripto para yasağına dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 

Brad Sherman Kripto Yasağından Söz Etti

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi Brad Sherman, Los Angeles Times’a verdiği demeçte kripto para yasağına dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Alt Komitesi’nin Yatırımcı Koruması Başkanı Brad Sherman, kripto paralar için tamamen bir yasak olmasa da katı düzenlemeler istediğini belirtti. Sherman, kripto paraların arkasında çok fazla para ve güç olduğu için yasaklanmadığını söylerken, kripto parları kötüye kullanan suçlulardan endişe duyduğunu belirtti. Sherman’ın konu ile ilgili yaptığı tam açıklaması ise şu şekilde:” Yakında herhangi bir zamanda yasak getirileceğini sanmıyorum. Lobicilik ve kampanya katkıları için para işe yarar yoksa insanlar bunu zaten yapmazdı, bence bu yüzden hala kriptoyu yasaklamadık. Başta önemli olduğunu anladığımız için yasaklamadık sonra ise arkasında çok fazla para ve güç olduğu için.” 

Sherman, daha önceleri de kripto paraların terörizmi ve diğer illegal faaliyetleri kolaylaştırdığını iddia etmiş ve kripto paraların yasaklanması çağrısında bulunmuştu. Brad Sherman bunun yanında XRP ile ilgili ses getiren bir açıklamada bulunarak, Ripple’ın ihraç ettiği XRP’nin kayıt dışı menkul kıymet olduğunu belirtmiş ve topluluğun tepkisini çekmişti. 

ABD hükümeti kripto para birimlerine kapsamlı bir yasak getirmeye yakın olmadığını belirtse de geçtiğimiz ay Tornado Cash protokolün yasaklayarak kripto lobicilerinin tüylerini diken diken etmişti. 

Tornado Cash Yasağı

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından çalınan kripto paraları aklamak için defalarca kullanılmasının ardından popüler kripto para karıştırma hizmetini ulusal güvenlik için önemli bir tehdit olarak tanımlamıştı. Brad Sherman’da Tornado Cash’in özel bir endişe konusu olduğundan söz etmişti. 

FED’in Yasak Konusunda Görüşleri

Geçtiğimiz senenin Ekim ayında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, kripto para birimlerini düzenlemenin uygun olduğunu söylemiş fakat tam teşekküllü bir yasağı kabul etmemişti. Buna rağmen Jerome Powell, Mart ayında kripto para birimlerini spekülasyon aracı olarak nitelendirdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner