Yükleniyor...

Kripto paralarda ayı sezonu korkusu: Uzmanlar ne diyor?

Bu yıl güçlü bir başlangıç ​​yapan kripto para piyasası, şimdilerdeyse düşüş hareketleriyle korku saçıyor.

kripto bitcoin ayı etf

Bu yıl güçlü bir başlangıç ​​yapan kripto para piyasası, şimdilerdeyse düşüş hareketleriyle korku saçıyor.

Kripto yatırımcılarının bir kısmı ayı sezonuna girilmiş olabileceğini düşünüyor. Diğer kesim ise borsa yatırım fonu (ETF) tarihindeki en güçlü göstergelerden birinin ardından 2024’ün ikinci yarısında daha fazla fiyat artışı görüyor. Bu durum, ABD’de devam eden enflasyon, jeopolitik gerginlik ve Kasım ayında seçmenlerin aklında kripto paraların ön plana çıkabileceği yönündeki değişen politikalara rağmen gerçekleşti.

bitcoin analistler

Kripto analistleri umutlu olsa da henüz erken

VanEck‘te dijital varlık araştırmaları başkanı Matthew Sigel gibi analistler, tarihsel eğilimlere dayanarak daha fazla ilerleme kaydedilebileceğini düşünüyor. Sigel yakın zamanda yayınladığı yatırımcı notunda , “Mevcut döngünün dayanıklılığı önceki eğilimlere bağlı kalırsa, bu durum 2025’in 2. ve 4. çeyreği arasında potansiyel bir piyasa zirvesine işaret edebilir” dedi.

Sigel, kripto para piyasasının tarihsel olarak belirgin dört yıllık döngüler yaşadığını ve önemli fiyat zirvelerinin genellikle yarılanmadan sonra gerçekleştiğini söyledi. 2013-2017 ve 2017-2021 arasındaki döngüler de bu eğilimi izledi ve her yarılanmadan sonra yeni rekor seviyelere ulaşıldı.  Sigel’in analizi, mevcut piyasanın soğuma evresinin yeni bir yükselişin habercisi olduğunu ileri sürüyor.

Dijital varlık yöneticisi Bitwise‘ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan da bazı uzmanların bu ayın başlarında gerçekleşebileceğine inandığı ABD Ethereum spot ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından yükselişin daha da artacağını öngörüyor . Hougan pazartesi günü yayınladığı notta, Ethereum ETF’lerinin 2025 yılı sonuna kadar 15 milyar dolarlık net akış toplayabileceğini söyledi.

Hougan, Nvidia ve Meta gibi “yüksek büyüme oranına sahip teknoloji şirketlerine” yönelik yatırımcı tercihlerine atıfta bulunarak, “Yatırımcılar teknoloji hisselerini seviyor” dedi. “Yatırımcıların teknolojik yatırımlarının küçük bir kısmını satıp ETH eklemelerini hayal etmek benim için oldukça kolay.”

Yine de Hougan, 15 milyar dolarlık rakamın Bitcoin ETF’lerinin gerisinde kalacağını söyledi. Zira Bitcoin ETF‘leri altı aydan kısa bir sürede 14 milyar dolar topladı ve 2025 yılı sonuna kadar 50 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Bazılarına göre, ABD içinde ve dışında değişen siyaset, sektör için daha net düzenlemelere doğru gidişatı yönlendirebilir .

Kripto para borsası Swyftx‘in baş piyasa analisti Pav Hundal, Decrypt’e yaptığı açıklamada, yatırımcıların kripto paralar için daha elverişli olabileceğini görmek için Avrupa ve ABD’yi etkisi altına alan politik değişime katılmaları gerekmediğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner