Yükleniyor...

Kripto paralarda dolandırıcılık ve hack vakaları azaldı

Blockchain güvenlik firması Immunefi'nin 30 Mayıs tarihli raporuna göre, dolandırıcılık ve hack'lerden kaynaklanan kripto kayıpları geçen yıla göre yüzde 12 azaldı.

kripto hacker

Blockchain güvenlik firması Immunefi’nin 30 Mayıs tarihli raporuna göre, dolandırıcılık ve hack’lerden kaynaklanan kripto kayıpları geçen yıla göre yüzde 12 azaldı. 2023 Mayıs ayında dolandırıcılık ve hack saldırılarında yaşanan kayıplar 59 milyon dolardı. 2024 Mayıs’ta ise bu veri 52 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Başı çeken Gala Games oldu

Rapor, kripto endüstrisinde hack ve dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıpların azalma eğilimini gösteriyor. Mart ayında Immunefi, 2024’ün ilk çeyreğindeki zararların  önceki yıla göre yüzde 23 azaldığını belirten bir rapor yayınladı. Nisan ayında CertiK, ay bazında bugüne kadarki en düşük kaybın yaşandığını bildirdi.

Immunefi’nin 30 Mayıs tarihli raporuna göre kayıpların çoğu iki ayrı saldırıdan kaynaklandı. Bunlardan ilki, Web3 oyun protokolü Gala Games’in hacklenmesiydi ve yaklaşık 21 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandı. İkincisi, Sonne Finance’e karşı 20 milyon dolar zarara yol açan akıllı sözleşme saldırısıydı. Bu iki saldırı, Mayıs ayındaki toplam kaybın yüzde 78’ini temsil ediyor.

hack veri

Ethereum ve BNB Smart Chain, Mayıs ayında saldırganlar tarafından en çok hedef alınan iki ağ oldu ve saldırıların yüzde 62’sini oluşturdu. Saldırıların tümü merkeziyetsiz protokollere karşıydı ve hiçbir merkezi borsa, bir saldırı nedeniyle fon kaybına uğramadı.

Dolandırıcılık genel kayıpların küçük bir kısmını temsil etmeye devam etti. Toplam kayıpların yalnızca 1,7 milyon doları veya yüzde 13,6’sı dolandırıcılıktan kaynaklanırken, geri kalanı hack ve çeşitli saldırılardan kaynaklandı.

Immunefi raporunda istismarlardan kaynaklanan parasal kaybın neden azaldığı konusunda spekülasyon yapmadı. 2023’te de kayıplar 2022’ye göre daha az oldu, ancak uzmanlar bu erken düşüşün güvenlik teknolojisi ve polis uygulamalarındaki ilerlemelerden kaynaklandığını öne sürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner