Yükleniyor...

Kripto Paralarda Halving Dönemi Yaklaşıyor!

Litecoin (LTC) ve Dash (DASH), halving dönemi için gün saymaya başladı, Bitcoin'in (BTC) de bir yıl sonra gerçekleştireceği halving'e giderek yaklaşılıyor.

kripto paralarda halving donemi yaklasiyor

Litecoin (LTC) ve Dash (DASH), halving dönemi için gün saymaya başladı, Bitcoin’in (BTC) de bir yıl sonra gerçekleştireceği halving’e giderek yaklaşılıyor.

Madencilik ile üretilen kripto para birimlerinde blok başına düşen ödülün belirli aralıklarla yarıya düşürülmesini ifade eden “halving dönemi”, özellikle de Litecoin (LTC) ve Dash (DASH) için kapıya dayandı. Bitcoin (BTC) halving dönemine de neredeyse bir yıl kaldı. Kripto dünyasının önemli hareketlerinden birisi olan “halving” işlemine yaklaşan kripto paralar hangileri? BTC halving dönemi, ne zaman gerçekleşebilir?

Bitcoin’de (BTC) Halving

BTC halving işlemi ortalama olarak 4 yılda bir yapılıyor. Bir sonraki BTC halving tarihi kripto yatırımcıları tarafından merakla beklenirken halving olayının Mart ve Haziran 2024 arasında gerçekleşmesi planlanıyor. Halving dönemlerinde BTC fiyatında büyük oranda hareketlilik gözlenmektedir. BTC’nin halving dönemi, BTC tarafında en çok beklenen olaylardan biridir. Blok ödülü yarılanması ile birlikte BTC için madencilik ödülü bir kez daha yarı yarıya azaltılacak.

Ekran Resmi 2023 04 27 15.30.15

Bitcoin’de (BTC) Sıradaki Halving Ne Zaman Gerçekleşecek?

Halving olayı ortalama 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Bu veriler doğrultusunda bir sonraki BTC halving döneminin tarihi Mart ve Haziran 2024 arasında olması beklenmektedir. İşlem sürelerine göre tarihler değişebileciğinden dolayı net bir şekilde tarih belirtmek doğru olmayabilir. Süreç ilerledikçe ve BTC tarafındaki işlemler netleştikçe sıradaki Halving’in tarihi belirli olacaktır.

Ekran Resmi 2023 04 27 15.49.40

Önümüzdeki BTC Halving’i Fiyatı Nasıl Etkileyebilir?

BTC için halving işem, kripto sektöründe kritik bir öneme sahiptir. BTC’nin arzı 21 milyon BTC ile sınırlı olduğu için her dört yılda bir blok başına çıkarılan BTC sayısı da otomatik olarak azaltılıyor. Her bir halving işleminde, ağın büyümesini ve verimliliğini temel olarak artırmak için bazı önemli değişiklikler yapılıyor. Gerçekleştirilen bu olay zinciri ile birlikte mevcut arzın azalmasına, ardından BTC’ye olan talebin artması fiyat artışını da beraberinde getiriyor.

Ekran Resmi 2023 04 27 16.08.09

Önceki veriler doğrultusunda, talep sabit kalırken arzın düşmesi genellikle fiyatın yükselmesine zemin hazırlamıştır. Ancak, fiyat değişikliklerinin arz ve talep oranına bağlı olduğu da önemli kriterlerden biridir. Yarılanma, BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak için gerçekleşir. Ayrıca, ağ ücretleri önemli ölçüde azalır, bu da sonuç olarak Bitcoin’e olan talebi arttırır.

Geçmiş Dönemlerdeki Halving Verileri

BTC, güncel sürece kadar üç halving dönemi geçirmiştir. İlk halving 2012 yılındaydı ve yarılanma sürecinde 50 BTC olan blok ödülü 25 BTC’ye indirilmişti. İkinci halving 2016 yılında gerçekleştirildi ve 25 BTC olan ödül, 12.5 BTC’ye düşürüldü. Üçüncü BTC halving’i ise 2020 yılında gerçekleşti ve BTC ağındaki blok ödülü 6.25 BTC’ye kadar azaltıldı. Sıradaki gerçekleşecek olan halving döneminde ise, BTC ağının blok ödülü 3.125 BTC’ye indirilecek.

Ekran Resmi 2023 04 27 16.03.30

Litecoin’de (LTC) Halving

Ağustos aylarının başında sıradaki halving işlemini gerçekleştirecek olan Litecoin (LTC), daha şimdiden yatırımcılarını heyecanlandırmış gözüküyor. Güncel olarak mevcut zorluğu 24,80M, Hash oranı 715,61 TH’s olan LTC, kripto piyasasının son haflarında yeniden gündeme geldi. Önümüzdeki halving’i için gün sayan popüler coin, fiyatındaki hareketlilikle de bunları gösteriyor.

Ekran Resmi 2023 04 27 15.30.00

Mevcut olarak 6,45 milyar dolar piyasa değerine sahip olan LTC’de toplam aktif olan adres sayısı 211.948 adet. Ağustos ayının başlarında sıradaki halving işlemini gerçekleştireceği düşünülen major coin, güncel olarak 12,5 olan ödülünü 6,25 seviyelerine düşürecek. Ayrıca, halving dönemi için gün sayan LTC ekosisteminde hareketlilik sürüyor.

Ekran Resmi 2023 04 27 15.23.47

Dash’de (DASH) Halving

Haziran ayının ortalarında sıradaki halving işlemini gerçekleştireceği düşünülen Dash (DASH), yeniden adından söz ettirmeye başladı. Güncel olarak mevcut zorluğu 124,98M, Hash oranı 3,61 PH’s olan DASH, piyasasının son zamanlarındaki gözde coin’lerinden biri haline geldi. Sıradaki halving’i kapıda olan DASH, piyasadaki volatil hareketleriyle de bu konunun belirtilerini gösteriyor.

Ekran Resmi 2023 04 27 15.29.48

Mevcut olarak 560,72 milyon dolar piyasa değerine sahip olan DASH’de toplam aktif olan adres sayısı 58.497 adet. 22 Haziran olarak sıradaki halving işlemini gerçekleştireceği düşünülen DASH, güncel olarak 2,48 olan ödülünü 1,24 seviyelerine indirecek. Halving dönemine iki aydan az bir süre kalan DASH, eski günlerdeki gibi yeniden adından söz ettiriyor.

Ekran Resmi 2023 04 27 15.23.41

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner