Yükleniyor...

Kripto paralarda kanlı sabah: Yok böyle bir kayıp!

Halving öncesi düşüşüyle kripto para piyasasını sallayan Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerdeki kayıplar ile gündeme geldi.

bitcoin likidasyon

Halving öncesi düşüşüyle kripto para piyasasını sallayan Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerdeki kayıplar ile gündeme geldi.

Ortalama olarak 19 gün sonra halving’ini tamamlayacak olan BTC, volatil hareketlere şimdiden başlamış durumda. 71.500 doları aşamadıktan sonra yüklü bir satış gören kripto paraların lideri, 66.000 doları test etti. Bu süreçte “long” yönlü işlemlerdeki tasfiyeler şok etkisi yarattı. Yalnızca 24 saatte 300 milyon doları aşan long yönlü pozisyonlardaki likidasyon miktarı, yükselişe inanan yartırımcılara acaba dedirtti.

likidasyon haritasi

Kripto paralardaki tasfiye değeri 400 milyon dolara dayandı!

Coinglass‘tan elde edilen verilere göre son 24 saatte 398,39 milyon dolarlık likidasyon toplandı. Bu miktarın 313,93 milyon dolarlık kısmını long, 84,46 milyon dolarlık kısmını ise short yönlü pozisyonlar oluşturdu. Toplamda 121.014 kripto yatırımcısı hüsrana uğrarken, tek bir işlemde yaşanan en büyük kayıp ise OKX borsasında ETH/USD paritesinde 7,48 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

borsa likidasyonlari kripto

Kripto para borsalarında baktığımızda ise en çok likidasyonu toplayan 176,06 milyon dolar ile Binance oldu. Binance’teki tasfiyelerin yüzde 71,29’unu long yönlü işlemler oluşturdu. İkinci sırada ise 139,01 milyon dolar tasfiye elde eden OKX yer aldı. OKX’teki likidasyon miktarının yüzde 83,83’lük kısmını long yönlü işlemler oluşturdu. Dikkat çekici bir istatistik ise Bitmex ve Bitfinex’ten geldi. Bu iki kripto para borsasında yükselişe inanan kullanıcıların oranı dikkatlerden kaçmadı.

Halving öncesi hareketliliği son sürat devam eden Bitcoin, bir süre daha kripto paraları sarsacak gibi duruyor. Özellikle de vadeli işlemlerdeki zararlar, hareketliliğin artmasıyla birlikte zirveyi görebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner