Yükleniyor...

Bu iki metrik kripto paraların seyrini değiştirebilir

Ethereum'daki ortalama gas fiyatı Cumartesi günü 2020'den bu yana görülmemiş bir seviye olan 3 gwei'nin biraz altına düştü.

bitcoin ethereum kripto para

Ethereum‘daki ortalama gas fiyatı Cumartesi günü 2020’den bu yana görülmemiş bir seviye olan 3 gwei’nin biraz altına düştü. Bu gelişme Ethereum Katman-2 ağlarının işlem gönderme maliyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğinin önemli bir işareti. 

ethereum dusus 1nisan kripto

Ethereum ağındaki faaliyetler giderek azalıyor

Sadece bir yıl önce ortalama gaz fiyatı yaklaşık 15 ila 20 gwei arasındaydı; bu, Cumartesi günkü değerine göre önemli bir artıştı. Dune Analytics kontrol paneline göre, 2024’ün en yüksek gaz fiyatları Mart ayında gerçekleşti; bir günlük en yüksek ortalama gaz fiyatı 83 gwei ile 5 Mart’ta gerçekleşti.

Ancak Dencun yükseltmesi 13 Mart’ta Ethereum’da yayına girdikten sonra Ethereum Katman-2 ağlarında işlem gönderme maliyetini düşürdükten sonra, gas’ın ortalama fiyatı istikrarlı bir şekilde aşağı çekti.

The Block’un verilerine göre bu düşük gas fiyatı, Ethereum’un yanma oranının 12 ayın en düşük seviyesine düşmesine neden oldu. Ultrason.money’e göre Ethereum, düşük yanma oranıyla şu anda hafif enflasyonist durumda ve yedi günlük ortalama arz artışı yılda yüzde 0,56 seviyesinde. 

bitcoin btc madencileri2 kripto

Bitcoin madencilerinin geliri düşüşte

Son halving ile beraber madencilerin terahash başına saniye başına (TH/s) elde ettiği gelir miktarı son iki ayda rekor düşük seviyelere ulaştı. Halving dışında düşük kârlılığın olası bir nedeni, Bitcoin ekosistemine giren yeni cüzdan sayısının az olması olabilir; Yeni Bitcoin cüzdanlarının yedi günlük ortalaması şu anda altı yıl önceki 2018’den bu yana en düşük seviyesinde. 

Ancak CleanSpark gibi kripto madencilik şirketleri hala iyi performans gösteriyor ve CleanSpark şu ana kadar Bitcoin‘in fiyatından daha iyi performans gösteriyor. The Block’un verilerine göre Bitfarms ve Core Scientific de yılbaşından bu yana Bitcoin’in fiyatından daha iyi performans gösterdi, fakat daha küçük madencilik firmaları zor durumda kaldı. 

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD’deki Bitcoin kripto madencilik endüstrisinden temsilcilerle bir araya gelerek Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimlerini kazanması durumunda madencilere destek vereceğini ifade etti.  

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner