Yükleniyor...

Kriptoda Kayma (Slippage) Toleransı Nedir?

Kayma toleransı, işlem gören token'larınızın kaymadan vazgeçmeye istekli olacağınız yüzdesidir.

kayma toleransi 1

Kayma toleransı, işlem gören token’larınızın kaymadan vazgeçmeye istekli olacağınız yüzdesidir. Merkezi olmayan borsalarda ticaret parametresini oluşturur ve bazı merkezi borsalar da benzer bir özellik geliştirerek yatırımcıların Piyasa ve Stop Piyasa ticaret seçeneklerinde kaymaya karşı tolerans seviyesini değiştirmesine izin verir.

Vergilendirilmemiş akıllı sözleşme token’ları için, kayma toleransı özelliği, bir yatırımcının, hızlı takip edilen bir ticaret karşılığında kaybetmeye razı oldukları ticaretinin toplam değerinin maksimum yüzdesini belirlemesine olanak tanır. Yeterince yüksekse, protokol sıralarını atlamaya ve işlemlerini mempool’daki diğer isteklerin önünde yürütmeye devam eder. Yatırımcı ayrıca yüksek kaymalı işlemler için daha fazla ücret öder.

Merkezi Olmayan Borsalarda Kayma

Merkezi borsalarla karşılaştırıldığında, merkezi olmayan borsalar farklı teknolojilerle desteklenir ve kripto varlıklarının anında değiş tokuşu için tasarlanmıştır. Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM) teknolojisi, alış veriş taleplerini dağınık bir emir defterinden değil, likidite havuzlarından karşılar. Bunun gibi platformlarda kayma başka bir biçim alır, ancak likidite ve talep dolayısıyla kaynaklanır. Akıllı sözleşme vergileri de merkezi olmayan borsalara özeldir.

Likidite havuzu yeterli miktarda eşleştirilmiş token tutmadığında, her ticaret fiyatta önemli bir kaymaya neden olur ve ortalama satış veya alış fiyatı, ilk piyasa fiyatından önemli ölçüde farklıdır. Çiftteki tokenlerden herhangi birine olan talep arttığında, işlemler bir mempool’da tutulur ve işlemler sırayla karşılanır. Bir ticareti hızlandırmak için yatırımcılar, protokolün daha önce açıklandığı gibi kendi ticaret isteklerini hızlandırmasına izin vermek için kayma toleransını artırabilir.

Alım satımı yapılan token’ın bir vergi maddesi varsa, akıllı sözleşme anlaşmasında belirtildiği gibi devlet makinesine vergileri düşürmesi için yeterli alan sağlayacak şekilde slippage ayarlanmalıdır.

kayma toleransi

Merkezi Olmayan Borsalarda Kayma Nasıl En Aza İndirilir?

Kayma nedeniyle çok fazla şey kaybetmemek için merkezi olmayan borsaları kullanırken yapabileceğiniz birkaç adım mevcuttur:

Kayma için Bir Tolerans Düzeyi Ayarlayın

İşleminiz için geçerli olan bir maksimum kayma toleransı ayarlayarak her bir işlem için kaymayı sınırlayabilirsiniz. Bu özellik çoğu merkezi olmayan borsada mevcuttur.

Düşük Likidite ile Token Alım Satımından Kaçının

Düşük likidite, merkezi ve merkezi olmayan borsalardaki kaymanın önde gelen nedenidir. Merkezi olmayan borsalarda işlem yaparken, işlem yapmak istediğiniz varlık için havuzdaki mevcut likiditeyi kontrol edin. İyi bir deneyim için, mevcut likiditenin varlığın toplam piyasa değerinin en az yüzde 30’una kadar olduğundan emin olun. Bu aynı zamanda ticaretinizin miktarına da bağlı olacaktır. Yüksek değerli işlemler için mevcut likidite bundan daha da yüksek olmalıdır.

Ayrıca, işleminizin fiyat üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurun; bu genellikle DEX tarafından sunulur. İşleminizin piyasada etkisi yüksekse, satış işleminizin de nispi bir etkisi olacaktır. Bu hem alım hem de satım işlemleri için negatif kayma anlamına gelmektedir. Ticarete devam etmeden önce bunun yatırımınız için sağlıklı olup olmadığını düşünün.

Son Derece Aktif Çiftleri Stratejik Olarak Alım Satım

DEX’te bir varlık için ticaret talepleri ani bir artış gösterdiğinde, işlemlerin oynaklığı ve akışı sırasıyla ani fiyat şanslarına ve zincir üzerinde tıkanıklığa neden olur. Bu senaryoda, varlığın alım satımı büyük olasılıkla yüksek kayma ve kayma toleransını artırma ihtiyacı içerecektir. O sırada ticarette yer almamanın sonuçlarını yönetmeye istekliyseniz, kaymayı azaltmak için talep veya satış soğuyana kadar varlığın ticaretini yapmamayı düşünün.

Alım Satım Yapmak İstediğiniz Token’lar İçin Vergi Hükümlerini Dikkate Alın

Token’ın vergi hükümleri olup olmadığını ve vergi yüzdesinin nasıl göründüğünü kontrol edin. Bunu yatırım planlarınıza dahil edin ve vergi kaybının varlığın beklenen karlılığı üzerindeki etkisini göz önünde bulundurun. Olumlu ise, işlemlerinize devam edebilirsiniz. Değilse, diğer stratejileri veya vergisiz token alım satımını göz önünde bulundurun. Ancak tekrar hatırlatmak gerekir ki bu yazılanlar kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Merkezi Borsalarda Kayma

Merkezi olmayan borsaların çoğu AMM’leri ve likidite havuzlarını kullanırken, merkezi borsalar nispeten daha şeffaf olan geleneksel sipariş defteri sistemini çalıştırır. Emir defterine ve işlem geçmişine bakıldığında, merkezi borsalardaki kaymanın nedenleri kolayca belirlenebilir.

Emir defteri, belirlenen alış ve satış fiyatına göre alım satım taleplerini gruplandırır ve ayarlanan parametreler karşılandığında alım satımı gerçekleştirir. Bir spot yatırımcı, alım satımlarını yapmak için Piyasa veya Piyasayı Durdur seçeneğini kullandığında, alım satım, geçerli piyasa fiyatlarında gerçekleştirilir. Alım satım, nihayetinde emir defterinin farklı seviyelerinde alım satım yaparak tamamlanmaya devam eder. Bu, ilk piyasa fiyatındaki likidite ticaret için yetersizse kaymaya neden olur.

Merkezi borsalar, akıllı sözleşmelerdeki vergi hükümlerini tanımaz ve bu nedenle ticaret taleplerine otomatik bir kesinti uygulamaz. Bu nedenle, merkezi borsalardaki kayma, esas olarak yetersiz likiditeden ve düzensiz sipariş defteri dağılımından kaynaklanır.

kayma toleransı

Merkezi Borsalarda Kayma Nasıl Sınırlandırılır?

Merkezi borsaları kullanırken kaymayı yönetmek için yapabileceğiniz birkaç işlem bulunur:

Borsadaki Mevcut Likidite ve Yayılmayı Değerlendirin

Bir alım satım talebinde bulunmadan önce, emir defterine baktığınızdan ve mevcut likiditeyi ve farklı fiyat seviyelerinde yayılma modelini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu bulguları ticaretinizin değeri ve yatırım planlarınızla ilişkilendirin. Bu koşulların sizin için uygun olduğundan emin olun. Değilse, varlığın listelendiği diğer borsalara göz atmayı deneyebilir ve işleminiz için en iyi likiditeye ve emir dağılımına sahip olanı seçebilirsiniz.

Limit Emirlerini Kullan

Limit emirleri, yatırımcıların yatırım yaptıkları varlığı kontrol altında tutmasını sağlar. Emir defteri etrafında belirsizlikler olduğunda, kaymayı yönetmenin iyi bir yolu, fiyat parametrelerini ayarlamak için limit emirleri kullanmaktır. İşlemler, ayara göre yürütülecek ve koşullar ayar noktasından veya aralıklardan saptığında işlemler durdurulacaktır.

Ticareti Parçala

Kayma, yüksek değerli yatırımları herkesten daha fazla etkiler. Büyük miktarda bir varlığın alım satımını yaparken, kaymayı daha iyi yönetmenin iyi bir yolu, alım satımları mevcut piyasa fiyatındaki likidite ile karşılanabilecek miktarlar gibi daha küçük miktarlara bölmek ve ardından mevcut piyasa fiyatını değerlendirmek için bir ara vermektir. her işlemden sonraki likidite ve bir sonraki işlemin yatırımınız üzerindeki etkisi. Pozitif veya yönetilebilir ise, yatırımcı, mevcut koşullarda daha fazla satış veya alım yapmaya veya siparişlerin yeniden oluşmasına izin vermek için beklemeye devam edebilir.

Son Derece Aktif Çiftleri Stratejik Olarak Alım Satım

Yüksek talep veya yüksek satış koşullarında, varlıkların sipariş defterleri zorlaşabilir. Bir yatırımcının bu gibi dönemlerde işlem yapması gerekiyorsa, daha dikkatli olunması önerilir. Limit emirleri kullanmayı veya yalnızca piyasa fiyatı emir defteri düzeyinde mevcut likidite ile karşılanabilecek miktarları ticaret yapmayı düşünün. Yağan alım satım emirleri nedeniyle bunu yakalamak da zor olabilir.

Mümkün Olduğunda Kayma Toleransını Kullanın

Merkezi olmayan borsalardan farklı olarak, kayma toleransı değişiklik özellikleri, yazı yazıldığı sırada merkezi borsalarda yaygın olarak mevcut değildir. Geri kalanlar bu özelliği ekleme olasılığını araştırırken, yalnızca birkaç borsa bu özelliği platformlarında kullanıma sundu. Bunun mümkün olduğu durumlarda, yatırımcıların bunu kullanması ve her bir işlem için izin vermeye istekli oldukları maksimum kaymayı ayarlamaları önerilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner