Yükleniyor...

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Hafize Gaye Erkan, 2023 yılı itibarıyla Merkez Bankası Başkanı'dır.

hafize gaye erkan 1

Hafize Gaye Erkan, 2023 yılı itibarıyla Merkez Bankası Başkanı’dır. 1982 İstanbul doğumlu olan Erkan, ekonomist, bankacı ve aynı zamanda mühendistir. Geçmişte çeşitli finans danışmanlığı şirketlerinde ve bir bankada üst düzey yöneticilik yapmıştır. Ayrıca bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterilmiştir.

Hafize Gaye Erkan Hayatı

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. Elazığlı makine mühendisi olan babası Erol Erkan ile matematik öğretmeni olan annesi Gamze Erkan, onu sayısal zihniyetini geliştirecek okullara yönlendirdi. İstanbul Erkek Lisesi’ni ikincilikle bitirdi ve üniversiteye giriş sınavında 26. olarak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2001 yılında bölümünü birincilikle tamamladı ve aralarında Stanford Üniversitesinin de olduğu 9 üniversiteden burs teklifi aldı. Erkan, tercihini Princeton Üniversitesi’nden yana kullandı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Princeton’da “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora yaptı.

Hafize Gaye Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı ve Princeton Üniversitesinin 276 yıllık tarihinde programı bir yılda bitiren ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “en genç finans profesörü” unvanını kazandı. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi. Daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesinde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

hafize gaye erkan

Hafize Gaye Erkan sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölüm Başkanı olarak görev aldı. 2014’te First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2019 yılında yönetim kurulu başkanı olarak August-de Wilde’nin yerini aldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mortgage krizinin ardından, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) 2009 yılında First Republic Bank’ın mali kontrolüne müdahale etti. 1 Mayıs 2023’te ise First Republic Bank FDIC tarafından devralındı ve yılın üçüncü büyük banka iflasında JPMorgan’a satıldı. Erkan, bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde rol oynadı.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyinde de görev yaptı. Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır. Hafize Gaye Erkan ayrıca Dünya gazetesinin ekonomi alanında köşe yazarlığı yapmaktadır.

8 Haziran 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirildi. Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Merkez Bankası Başkanlığı’na kadın bir başkan atandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner