Yükleniyor...

Kriptodan batan 10 Amerikalı süper star

Son yıllarda kripto paralar ve NFT'ler büyük popülerlik kazandı.

kim mila kapak

Son yıllarda kripto paralar ve NFT’ler büyük popülerlik kazandı. Birçok ünlü de bu trendlere ayak uydurarak kendi girişimlerini hayata geçirmeye çalıştı. Ne yazık ki, her şey her zaman yolunda gitmiyor. Bazı ünlüler, girişimlerinin sonucunda çeşitli ceza ve itibar kayıplarıyla karşılaştı.

Bu haberde, kripto ve NFT girişimleri başarısız olan bazı Amerikalı yıldızlara göz atacağız.


6ix9ine

Amerikalı yeni nesil rapçi 6ix9ine, başarısız NFT girişimi ile karşımıza çıkıyor. Ünlü isim, Mayıs 2022’de OpenSea pazaryeri üzerinden Ethereum tabanlı bir NFT koleksiyonu piyasaya sürdü.

6ix

0,01 taban ETH fiyatıyla çıkarılan “GINE C6llecti9n by 6ix9ine” adlı NFT koleksiyonundaki 552 eserin çoğu aradan geçen yıllara rağmen hâla ilk sahibi ile tanışmadı. Ünlü rapçi, kendisine yüzde 7,5’lik bir kâr payı belirlemişti.


Floyd Mayweather

ABD’li ünlü boksör Floyd Mayweather, kripto dünyasından umduğunu bulamayan bir başka isim. Ağustos 2021’de 9 bin 935 farklı parça ile NFT koleksiyonunu piyasaya süren Mayweather’ın “Floyds World”‘üne sadece 1.687 kişi sahip.

floyd

Floyds World, günümüze kadar sadece 102 ETH işlem hacmi yaratırken koleksiyonun taban satış fiyatı 0,005 ETH.


Kim Kardashian

Sosyal hayatıyla sürekli gündem olan ABD’li ünlü medya kişiliği Kim Kardashian, destek çıktığı bir altcoin yüzünden büyük cezalar ödemek zorunda kaldı. Resmi hesaplarından EMAX coin için reklam paylaşımları yapan Kardashian, projenin dolandırıcı çıkmasının ardından büyük tepkiyle karşılaştı.

kimkardashian

Kripto reklamı için para aldığı ortaya çıkan Kardashian’a SEC 1,26 milyon dolar para cezası kesti.


Snoop Dogg

ABD’li efsane rapçi Snopp Dogg, dolandırıcı kripto projesinin reklamını yaparak başını yakan bir başka isim oldu.

snoop

Reddit forumunda 2021 yazında paylaşılan bir gönderiye göre ünlü rapçi, BABYETH adlı sahte bir kripto para projesi ile bir reklam çalışması düzenledi. Kullanıcıların büyük kısmı, Snopp Dogg’un bu işin sadece reklam tarafında olmadığını düşünüyor.


Shaquille O’Neal

Basketbol tarihinin en ünlü oyuncularından Shaquille O’Neal’ın oğlu ile ortağı olduğu ve tanıtımını yaptığı bir NFT koleksiyonu yatırımcıları hüsrana uğrattı.

shaq

Solana tabanlı Astrals adlı koleksiyonun reklamını yapan O’Neal, sosyal medyada yaptığı paylaşımda söz konusu koleksiyonun taban fiyatının 30 SOL’a kadar ulaşacağını vaadetmişti. Ancak günümüzde bu rakam sadece 0,09 SOL seviyesinde.


Lil Uzi Vert

Ünlü rap sanatçısı Lil Uzi Vert’e benzer avatarlardan oluşan Eternal Beings NFT koleksiyonunun değeri günümüzde yerlerde sürünüyor.

liluzi

ABD’li ünlünün Solana tabanlı NFT koleksiyonuna dair paylaşımlarını sosyal medyadan kaldırması büyük tepkiye yol açmıştı. Solanart verilerine göre Eternal Beings’in taban fiyatı günümüzde 0,01 SOL seviyesinde.

11 bin 111 adet parçadan oluşan koleksiyon, bu sene sadece 10 satışa sahne oldu.


Lana Rhoades

Yetkişkin film yıldızı Lana Rhoades, başarısız NFT girişimiyle gündem olan bir başka isim. Rhoades’in 2022 Şubat’ında OpenSea üzerinden piyasaya sürdüğü “Cryptosis” adlı koleksiyon, 543 farklı parçadan oluşuyordu.

lana

Cryptosis, aradan geçen iki yıldan uzun sürede bu NFT’lerden sadece ikisinin satışına sahne oldu.


DJ Khaled

Filistin asıllı Amerikalı DJ Khaled, dolandırıcı bir kripto projesinin reklamını yaparak 2018’de gündeme oturmuştu.

djkhaled

Khaled, SEC’in açıklamasına göre Centra adlı dolandırıcı ön satış için 50 bin dolar ödeme aldı. Ünlü DJ, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda Centra’dan “oyun değiştirici” olarak bahsetmişti. Khaled, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 150 bin dolar ceza ödemek zorunda kaldı.


Mila Kuins

Amerikalı ünlü aktris Mila Kuins, Stoner Cats adlı NFT koleksiyonu girişimi nedeniyle SEC tarafından ciddi yaptırımlara maruz kaldı.

milakunis kapak

SEC, söz konusu koleksiyonun menkul kıymet yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ünlü isme 1 milyon dolar para cezası verdi. Kararın ardından NFT pazaryerleri, Stoner Cats’i sitelerinden kaldırdı.


Ozzy Osbourne

Black Sabatth’ın eski vokali, ünlü müzik sanatçısı Ozzy Obsourne’un CryptoBlatz adlı NFT girişimi, hackerların müşterileri dolandırması nedeniyle başarısız oldu.

ozzy

2022’nin Ocak ayında OpenSea üzerinden satışa sürülen koleksiyona göz diken hackerlar, binden fazla NFT yatırımcısını sahte linkler ile dolandırdı. Söz konusu koleksiyonun taban satış fiyatı günümüzde sadece 0,013 ETH.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner