Yükleniyor...

XRP, BTC ve ETH analizi: Yükseliş başlayacak mı?

Pozitif bir aylık kapanışın ardından gözler Haziran ayına çevrildi; XRP, BTC ve ETH yükselişe geçecek mi?

grafik analiz

Pozitif bir aylık kapanışın ardından gözler Haziran ayına çevrildi; XRP, BTC ve ETH yükselişe geçecek mi?

Kripto para piyasası oldukça hareketli bir ayı geride bıraktı. Mayıs ayında, BTC yüzde 11, XRP yüzde 3,40 ve ETH yüzde 24,83’lük yükselişi imza attı.

Spot Ethereum ETF gündemi ETH’nin diğer kripto paralardan ayrışmasını sağladı. Mt Gox, ABD Fed’in faiz politikası ve hack skandallarıyla sallanan BTC, 70.000 dolar direncini kırmayı başaramadı. XRP ise yatırımcılarının yüzünü güldüremedi.

Tüm bu süreçlerin ardından gözler Haziran ayına çevrildi. Coinpedia, XRP, BTC ve ETH için yaptığı grafik analizinde önemli detaylara yer verdi.

XRP, BTC ve ETH için beklentiler ne?


XRP artık öne çıkacak mı?

Kripto yatırımcılarının en çok beklenti içerisinde olduğu ve en çok hayal kırıklığı yaşadığı altcoin’lerden birisi de XRP oldu. XRP, uzun süredir devam eden yükseliş trendinde bir türlü beklenilen çıkışı gerçekleştiremedi.

SEC ile dava süreci devam etse de BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı senaryoda 1 dolara ulaşamadı. Coinpedia, Haziran ayına yönelik grafik analizinde XRP’nin yetersizliğine değindi.

XRP grafik analiz

XRP geçtiğimiz gün yalnızca yüzde 0,25’lik bir yükseliş yaşadı. Popüler altcoin, geçtiğimiz hafta yüzde 3’lük bir düşüş yaşamış ve volatilite kazanmıştı. Mayıs ayında diğer altcoin’lere göre zayıf bir performans sergileyen XRP, yılın başından bu yana yüzde 15,59 oranında değer kaybı yaşadı.

Analize göre, XRP, 50 ve 200 günlük hareketli ortalama bir direnç görevi üstleniyor. Bu da XRP’nin yükselişini zora sokuyor.

Bir teknik gösterge olan MACD, nötr bir eğilim gösteren ortalamayla düz bir seyir izliyor. Bu da XRP’nin gelecekteki hareketliliği konusunda belirsizlik yaratıyor.

Boğaların güçlenmesi halinde, XRP’nin 0,5340 dolar direncini aştığı görülebilir. Bu senaryoda, 0,60 dolar direnci önemli bir rol oynayacak. Majör direnç noktası olan 0,60 dolar da aşılırsa 0,6575 dolar görülebilir.

Günden güne zayıflayan XRP, olası bir düşüş senaryosunda 0,48 dolar desteğini test edebilir. XRP, bu destek noktası kırılırsa kısa sürede 0,42 dolara düşebilir.


ETH ivmeyi koruyabilecek mi?

Ether (ETH), Bitcoin (BTC) ve diğer altcoin’lere göre nispeten daha iyi bir ay geçirdi. ETH, Mayıs ayında önemli bir yükselişe imza attı.

Spot Ethereum ETF’lerinin onaylanabileceğine yönelik iddiaların gündeme düşmesiyle yükselişe geçen ETH, SEC’den onay gelmesine rağmen yükselişi sürdüremedi. ETH, onay sonrası düşüş yaşadı.

ETH grafik analiz

ETH, önemli bir destek seviyesine yakınlaştı. Yavaş yavaş gündemden düşen ETH, 3.730 dolarda yer alan destek seviyesine doğru geri çekilmeye devam ediyor.

Analizde yer alan Basit Hareketli Ortalama (SMA), bir günlük dilimde yukarı yönlü potansiyel kırılıma işaret etti. Göreceli Güç Endeksi (RSI) ise aşırı alım aralığının altında bir yükseliş beklentisini öne çıkardı. Bu iki göstergeyi yorumlayan Coinpedia, ETH’nin bu ay değer kazanmaya devam edebileceğini öne sürdü.

Analize göre, boğalar ETH fiyatını 3.730 doların üzerinde tutmayı başarırsa, altcoin’lerin lideri 4.000 dolar direncini kırmayı başarabilir. Bu kırılım ile birlikte, 4.500 dolar seviyesi görülebilir.

ETH, düşüş yönlü bir senaryoda 3.730 dolar desteğini kaybetmesi halinde 3.400 dolara kadar geri çekilebilir.


BTC 70.000 doları kıracak mı?

Bitcoin (BTC), yükseliş yönlü başladığı Mayıs ayını belirsizlikler içerisinde tamamladı. Yine de BTC’nin aylık kapanışı yüzde 11’lik yükseliş ile gerçekleştirmesi umut aşıladı.

Hafta boyunca konsolide bir fiyat hareketi sergileyen BTC, alım satım baskısında boğaların zayıf düşmesiyle 67.000 dolarda sıkıştı.

Analize göre, önemli bir destek seviyesine tutunan BTC’nin düşüş eğilimini tersine döndürme ihtimali bulunuyor. BTC’nin yükselişe geçmesi halinde, ETH’nin nasıl etkileneceği ise merak konusu.

btc grafik analizi

Teknik göstergelere göre, fiyat grafiğinde aşağı yönlü bir alım satım baskısı yer alıyor. Bu baskının günden güne artması ise BTC’de geri çekilme ihtimalini şiddetlendiriyor.

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) ise grafikte sürekli bir düşüşü öne çıkarıyor. Teknik gösterge, BTC için olumsuz duyarlılığın arttığını öne çıkarıyor. Ortalamalar, bir günlük zaman diliminde fiyat belirsizliğini işaret ediyor.

BTC, 68.000 dolar direncinin üzerine çıkabilirse, boğalar tekrar güç kazanabilir. Coinpedia, 68.000 doların üzerine çıkan ve 70.000 doları aşan BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.750 doları test edebileceğini belirtti.

Diğer taraftan BTC, olası bir düşüş senaryosunda 60.000 dolara doğru geri çekilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner