Yükleniyor...

KuCoin’in başı dertte: Borsa token’ı sert düştü!

Popüler kripto para borsası Kucoin’e ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan dava, borsa kullanıcılarında panik yarattı.

kucoin dava

Popüler kripto para borsası Kucoin’e ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan dava, borsa kullanıcılarında panik yarattı.

KuCoin, ABD New York Güney Bölgesi (SDNY) savcıları ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından 26 Mart’ta sunulan bir dizi cezai ve hukuki iddia ile karşı karşıya kaldı. Günün erken saatlerinde ABD SDNY, her ikisi de Çin vatandaşı olan KuCoin kurucu ortakları Chun Gan ve Ke Tang’a karşı suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

İkili, lisanssız bir kara para transferi işi yürütmek için komplo kurmak ve “kara para aklamayı önleme (‘AML‘) ile suçlanıyor. Bu gelişmeler ile beraber borsanın yerel token’ı KuCoin Token (KCS) arka arkaya gelen satışlar ile değer kaybetti. Son 24 saatte yüzde 12,72 değer kaybeden KCS, “En Çok Düşen Kripto Paralar” listesinde ilk sıraya yerleşti.

kucoin kcs dusus

KuCoin’de işler kızışıyor!

Savcıların belirttiği gibi, ABD’de önemli operasyonlara sahip olmasına rağmen KuCoin, CFTC’ye veya Mali Suçları Uygulama Ağı’na uygun bir para aktarıcı olarak kaydolmadı. Ek olarak, ABD yönetmeliklerine uyduğu iddialarına rağmen borsa, önceden lisans almadan ABD’li kullanıcıları bünyesine kattı ve bu kullanıcılar 2018’de borsanın kullanıcı tabanının yüzde 18’inden fazlasını oluşturdu.

Savcılar, “2017’deki kuruluşundan bu yana KuCoin, 5 milyar doların üzerinde para aldı ve 4 milyar doların üzerinde şüpheli ve suç teşkil eden gelir gönderdi” şeklinde ifade bildirdi. “Başka bir deyişle, KuCoin’in KYC’siz politikası onun büyümesinin ve başarısının ayrılmaz bir parçasıydı.”

CFTC şikayetine göre, KuCoin “yaklaşık Temmuz 2019’dan yaklaşık Haziran 2023’e kadar ABD’deki insanlar için emtia türevleri ve kaldıraçlı, marjlı veya finanse edilen emtia işlemleri konusunda başarısız oldu ( KYC) uyumluluk prosedürleri.” CFTC, KuCoin’in bu süre zarfında ABD kullanıcılarının erişimini engellemek için hiçbir IP doğrulama prosedürü uygulamadığını iddia etti.

Hem cezai hem de hukuk davaları devam ediyor ve kurucu ortakları Chun Gan ve Ke Tang hala kaçak durumda. Şikayetlere rağmen ne savcılar ne de düzenleyiciler KuCoin’in kullanıcıların varlıklarını yanlış yönettiğini iddia etti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner