Yükleniyor...

KYC Nedir? Know Your Customer Ne Demek?

Know-Your-Gustomer (KYC), kimlik doğrulama sistemidir.

142550

Know-Your-Gustomer (KYC), kimlik doğrulama sistemidir. KYC (Know-Your-Customer), “müşterini tanı” teriminin kısaltmasıdır. Finans kuruluşlarının uymakla yükümlü olduğu bir sistemdir.

Müşterini Tanı (Know-Your-Customer ya da KYC), yatırım danışmanlarının müşterilerinin risk toleransı, yatırım bilgisi ve finansal durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan bir yatırım prosedürüdür.

Günümüz kripto para dünyasında neredeyse her yıl kripto para cüzdanlarından ve borsalarından yüz milyonlarca dolar çalınıyor. Bu da büyüyen kripto para sektöründe mali suçları önlemek için daha güçlü önleyici yöntemler için bir gereklilik sağlıyor. KYC (Müşterini Tanı) kara para aklama, terörist finansmanı, yolsuzluk, sahtekarlık, rüşvet ve diğer yasadışı finansal faaliyetlerle ilgili risklerin ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Müşterinizi Tanı’da uygulanan kontrol süreçleri, işletmenin bir hesap açmak için müşteri hakkında gerekli bilgilere sahip olmasını ve müşterinin risk seviyesinin belirlenmesini sağlamaktadır.

Kullanıcılardan genellikle hesap oluşturma aşamasında ve bilgilerde bir değişiklik olması durumunda KYC bilgilerini paylaşmaları istenir. Örneğin, hesabınızı oluşturduktan birkaç ay sonra adınızı resmi olarak değiştirirseniz, KYC bilgilerinizi de güncellemeniz gerekmektedir.

KYC Prosedürleri Nelerdir?

KYC politikalarının mali suçlarla mücadelede önemli işlevleri vardır. Müşteri işe alım süreci, kara para aklama ve terörist finansman riskini içeren şüpheli faaliyetleri tespit etmede önemli bir rol oynamaktadır. Yasal gerekliliklere göre müşteri hesabı açma işlemlerinde uygulanacak kontroller:

  • Müşteri bilgilerinin toplanması ve doğruluğunun kontrol edilmesi.
  • Müşteri Durum Tespiti ve gerekirse Gelişmiş Durum Tespiti prosedürleri uygulanarak müşteri risk seviyesinin belirlenmesi.
  • Müşterinin risk seviyesine uygun bir kontrol programının geliştirilmesi.

Finansal kurumlar, yaptırım kararlarını ihlal etmemek için hesap açmak üzere müşteriye uygulanan bir yaptırım kararı olup olmadığını kontrol eder. Bunun dışında Politik Maruz Kalmış Kişiler finansal kurumlar için yüksek riskli müşterilerdir. 

KYC Zorunlu mu?

Tek bir günde 10.000 dolardan daha fazla değere eşdeğer bir miktarı bir offshore hesabına aktarmak isteyen herhangi bir kripto para hesabı sahibi için zorunlu ön KYC kaydı önerilmiştir. Bu öneri bu miktarlardaki banka transferlerinin, izleme ve kanun uygulama amaçları için Mali Suçları Uygulama Ağlarına (FinCEN) bildirilmesiyle sonuçlanacaktır.

Önerilen bu kuralların altında yatan dayanak, KYC kaydının, toplam varlıkların açıklanmasının ve herhangi bir offshore işleminin raporlanmasının vergi kaçakçılığını ve denizaşırı suç gruplarının finansmanını önlemeye yardımcı olacağıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner