Yükleniyor...

Kriptografi (Cryptography) Nedir?

Kriptografi kelimesi kryptos ''gizli, saklı'' ve graphein ''yazma'' kökünden türemiştir.

kriptografi

Kriptografi kelimesi kryptos ”gizli, saklı” ve graphein ”yazma” kökünden türemiştir. Bir verinin içerdiği bilginin, istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak şekle dönüştürülmesinde kullanılan yöntemlerin tümüne Kriptografi adı verilir.

Kriptografi Nedir?

Kriptografi, bir matematiksel yöntemler bütünüdür ve önemli bilgilerin güvenliği için gerekli gizlilik şartlarını sağlamayı amaçlamaktadır. Kriptografi, kriptografik anahtar üretimi, veri gizliliğini korumak için doğrulama, e-posta ve kredi kartı işlemleri gibi gizli iletişim için kullanılan algoritmalar ile bir dizi kural ile hesaplamayı ifade etmektedir.

Kriptografi, iki veya daha fazla taraf arasında güvenli ve şifreli mesajlar veya veriler gönderme bilimi ve uygulamasıdır. Kripto para birimleri de, işlemlerin anonim ve güvenilir yapıda olmasını sağlamak için kriptografi kullanmaktadır. Kriptografi sayesinde, arada başka herhangi bir üçüncü taraf olmadan, hiç tanışmayan iki kişi güvenle işlem yapabilmektedir.

Kriptografi sadece dijital para birimlerinde değil, bilgisayarların bağlı olduğu ağlarda da önemli bir konumdadır. Google’da yapılan aramalarda ve gönderilen e-postalarda verileri sürekli olarak şifreler ve bu şifreleri çözer.

Kriptografi Neden Önemlidir?

Kripto paralar, tamamen kriptografik fikirlere dayanmaktadır. Birçok kripto para birimi, genel-özel anahtar şifrelemesi adı verilen bir teknoloji kullanır. Bu teknoloji birbirini tanımayan kullanıcıların, bir aracı olmadan güvenle işlem yapmasını sağlar. Kripto para birimleri, ağ yardımı ile kullanıcılara özel bir anahtar verir ve kriptografik yöntemler kullanarak genel bir anahtar oluşturur. Genel anahtar, diğer kişiler ile paylaşılabilir ve kripto para göndermek için gerekli olan tek şeydir.

Özel anahtar, kullanıcıya özeldir ve paralara erişmek için kullanılır. Kullanıcının genel anahtarı, hasting adlı bir yöntem kullanılarak özel anahtardan üretilir. Bu yöntem bir veri dizisini, algoritma kullanarak işler. Bu işlemin geriye çevrilmesi neredeyse imkansızdır. Böylece hiçkimse, kullanıcıya ait özel anahtarı tahmin edemez.

Kripto para işlemlerinde, kriptografi sayesinde aracı ya da üçüncü taraf bulunmamaktadır. Bu işlemlerin kalıcı olması ve çift harcama sorununun çözümü için önemli bir özelliktir. Kriptografi, işlemlerin gerçekliğini doğrulamak için matematiksel yöntemler kullanan eşler arası bir ağ ile çift harcama problemine çözüm getirmiştir. Bu çözüm, Bitcoin’in devrim niteliğinde olmasının sebeplerinden biridir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner