Yükleniyor...

Lens Protocol Nedir?

Lens Protocol, merkeziyetsiz bir sosyal medyadır.

lens protocol

Lens Protocol, merkeziyetsiz bir sosyal medyadır. Diğer bir deyişle, Lens Protokolü, web3 tabanlı ve Polygon ağı üzerine yerleştirilmiş açık kaynaklı bir sosyal grafiktir.

Lens Protokolü Nedir?

Lens Protocol, web3 tabanlı ve Polygon blokzinciri üzerine inşa edilmiş açık kaynaklı ve şekillendirilebilir bir sosyal grafiktir. Proje, geliştiricilerin Web3 tabanlı sosyal medya platformları ve profilleri başlatmasına olanak sağlamayı amaçlamaktadır. İçerik oluşturuculara topluluklarıyla olan bağlantıları üzerinde kontrol sağlar ve oluşturdukları içerik ne olursa olsun sahipliklerini korumalarına yardımcı olur.

Bu protokol, web2 ile ilgili ortaya çıkan zorluklara ve sorunlara çözüm üretmeye çalışır. Protokolün nasıl çalıştığını anlamak için esasen bu sorunları da bilmek oldukça önemlidir.

lens protocol 1

Web2 ile İlgili Sorunlar

Lens Protocol, web2 sosyal medya etkileşimi ile ilgili sorunları çözmek için ayarlanmıştır. Web2 ile ilgili sorunlardan biri, merkezi şirketler tarafından kontrol edilen katı özerkliktir. Bu şirketler, hesapları herhangi bir zamanda askıya almayı seçebilir, bu da zaten sahip olduğunuz takipçi sayısını ve içeriği kaybetmeyi mümkün kılar.

Web2 sosyal medya platformları, yorumları ve gönderileri yönetir ve hesaplar ve içerikler üzerinde sansür biçimleri vardır; hatta birçoğu kabul edilemez olarak görülür. Ne yazık ki, iyi niyetli gönderiler genellikle sürecin bir parçası olarak kaldırılır.

Web2 sosyal medya platformları merkezi sunuculara sahiptir. Sonuç olarak verileriniz, hesabınız ve takipçileriniz platformu oluşturan şirket tarafından kontrol edilir. Etkileşiminiz platform içindedir ve şirket, izniniz olmadan bilgilerinizi kullanır ve içeriğinizden para kazanır.

Web2 sosyal medya platformlarıyla ilgili bazı sorunları anladıktan sonra, sorunu nasıl çözmeye çalıştığını görmek için Lens Protokolünün nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

Lens Protokolü Nasıl Kullanılır?

Lens Protocol kullanım prensibi, ilgilenen kullanıcıların istedikleri kullanım için kendi sosyal medya platformlarını oluşturmaları için kolay bir yol sağlamasıdır.

Sosyal grafik, bir sosyal ağdaki insanlar ve gruplar arasındaki karşılıklı bağlantıları gösteren bir yapıdır. Yapı, profiller oluşturduğunuzda, kullanıcıları takip ettiğinizde, içerik oluşturduğunuzda ve diğer içeriklerle ilişkilendirdiğinizde oluşturulur.

Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok gibi merkezi sosyal medya uygulamaları, içeriği değiştirmek ve kullanıcılar için uygun bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için diğer şeylerin yanı sıra sosyal grafikleri kullanır. Lens Protokolü ise sosyal grafikleri akıllı bir sözleşmeye entegre eder ve kullanıcıların sosyal medya platformlarını ve topluluklarını herhangi bir merkezi kontrolden bağımsız olarak oluşturmalarına olanak tanır.

Merkezi sosyal medya şirketlerinin aksine, Lens Protokolü’nün kaynak kodları açık ve izinsizdir ve herkesin bunları geliştirmesine izin verir. Bu erişim, ağınızdakiler için takipçiye özel çözümler oluşturmanıza olanak tanır.

lens protokolu

Lens Protocol Özellikleri

Lens Protokolü, Web2 sosyal medya platformlarında bulunanlara benzer etkinlikleri birkaç ek özellikle gerçekleştirmenizi sağlar.

1. Profil Takibi

Bir profili takip ettiğinizde size “NFT’yi takip et” seçeneği verilir. Ayrıca, sizi takip etmek isteyen birine takip NFT’si verilip verilmeyeceğini belirlemek için tıpkı bir koşul gibi bir takip modülü de ekleyebilirsiniz.

2. Yayınlar

Gönderiler ve etkileşimleri temsil eder. Gönderileri üretilen içeriklerdir. Ayrıca gönderilere yorum yapabilir ve yayınları yansıtabilirsiniz. Bir gönderiyi yansıtmak başka birinin gönderdiği şeyi paylaşmak gibidir.

3. Toplama

Toplama özelliği, içeriğinizden para kazanmanızı sağlar. Koleksiyonun açık olduğu süre, kullanıcıların toplayabileceği maksimum sayı gibi toplama parametrelerinizi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu modül ile NFT satabilirsiniz.

4. Yönetim

Bu özellik, takipçilerin önemli kararlar alırken oy kullanabilecekleri bir sosyal medya hesabı oluşturmanıza olanak tanır.

Lens Protokolü Nasıl Çalışır?

Lens Protokolü web2 sorunlarını çözmek üzere tasarlanmış bir sisteme sahiptir. Dolayısıyla çalışma prensibi de buna bağlıdır. Tüm Mercek Protokolü profilleri NFT biçimindedir. Kimliğinizi temsil eden bir NFT’niz var ve insanlarla bağlantı kurmak için de bu NFT’lerle bağlantı kurmuş olursunuz. Bu şekilde, dahil olan herkes kendi kimliği üzerinde kontrol sahibi olur.

Protokol dahilinde topluluğunuzun üyelerini bir sosyal medya platformundan diğerine de aktarabilirsiniz. Web2 sosyal medya platformlarındaki işleyişin aksine, topluluğunuzu yeni bir platforma kolayca aktarabileceğiniz için başka bir sosyal medya platformunda yeni takipçiler edinmeye baştan başlamak zorunda kalmazsınız.

Lens Protokolü sansüre dayanıklıdır. Herhangi bir merkezi sunucuda olmadığı için içeriğiniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Lens Protocol üzerine inşa etmek, platformunuz ve topluluğunuz üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz için herhangi bir merkezi otoritenin sizi kapatamayacağı anlamına gelir. Bunu bilmek, kalıcı, uzun vadeli bir proje inşa ettiğinizden emin olmanızı sağlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner