Yükleniyor...

LeverFi (LEVER) nedir, nasıl çalışır?

LeverFi, Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan, zincir üzerinde kaldıraçlı bir ticaret platformudur.

leverfi

LeverFi, Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan, zincir üzerinde kaldıraçlı bir ticaret platformudur. Bu platform, çeşitli merkezi olmayan finans (DeFi) sorunlarını sezgisel bir çözüm paketi aracılığıyla çözmeyi amaçlamaktadır.

LeverFi nedir?

LeverFi, varlık verimliliğini artırmak için bir dizi benzersiz, basit özellik sunmayı amaçlayan izinsiz, zincir üzerinde kaldıraçlı bir ticaret platformudur. Varlık verimliliği, yatırımcıların zamanlarını ve varlıklarını ne kadar iyi kullandıklarını ve getirileri en üst düzeye çıkarmak, riskleri ve maliyetleri en aza indirmek için alım satım stratejilerini ne kadar iyi uyguladıklarını ifade eder. Ne kadar verimli olursanız, daha az sermaye ve daha az kaynakla daha yüksek getiri elde etmeniz o kadar mümkün olur.

Merkezi olmayan bir borsa (DEX) olarak LeverFi, kullanıcılara kendi varlıkları üzerinde şeffaflık ve kendi kendini saklama yetkisi verir.

Yatırımcılar için

LeverFi, getiri getiren varlıkları elinde bulunduran yatırımcılara bunları tek bir teminat sepeti içinde yönetme (yani konsolide etme ve işlem yapma) yolu sunarak yatırımcıların daha büyük alım satım pozisyonları almalarına olanak tanır. Birleştirilmiş teminat sepeti, tüm sepet genelinde riski çeşitlendirerek likidasyon riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Yatırımcılar ayrıca marj üzerinden işlem yaparken getiri elde edebilirler. Platform, dayanak varlıkları DEXe’in likit ikincil piyasasından satın alır. LeverFi, minimum kayma ile optimum fiyatlandırmayı sağlamak için işlemleri çeşitli ticaret platformları aracılığıyla yönlendirir.

Varlık sahipleri için

LeverFi’deki borç verenler, yön riski olmaksızın gerçek getiri elde etmek için yatırımcılara borç verebilir. LeverFi’deki gerçek getiriler son derece rekabetçi ve sürdürülebilirdir ve borç verenler için cazip bir seçenektir. LeverFi’nin sağlam platform tasarımı, borç verenlerin ve yatırımcıların birbirleriyle güvenli ve izinsiz bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanır.

leverfi 2

LeverFi nasıl çalışır?

LeverFi ekosistemini oluşturan dört ana bileşen vardır: Teminat Yöneticisi, Alım Satım Yöneticisi, Borç Verme Yöneticisi ve Risk Yöneticisi. Bu yöneticiler, platform görevlerini yerine getirmeye yardımcı olan akıllı sözleşmeler tarafından desteklenmektedir.

Teminat yöneticisi

Alım satım işlemlerine başlamak için, kullanıcıların öncelikle teminat şeklinde varlık yatırmaları gerekir. Teminat Yöneticisi aşağıdakileri kolaylaştırır:

 • Teminat yatırma ve çekme
 • Getiri elde etmek için teminatların dağıtılması
 • Chainlink oracle’ları aracılığıyla teminat doğrulaması

Yatırım müdürü

Trading Manager yani yatırım müdürü akıllı sözleşmeleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yatırımla ilgili işlevleri yerine getirir:

 • Alım ve satım işlemlerini yürütme
 • Ticari anlaşmalar
 • Kar ve zarar (PNL) hesaplamaları
 • Yatırım yönlendirmesi
 • Kâr çekme

Borç verme müdürü (Landing Manager)

Getiri elde etmek için, borç verenlerin varlıklarını yatırımcıların alım satım için ödünç alacakları Borç Verme Havuzlarına yatırmaları gerekir. Lending Manager akıllı sözleşmeleri, aşağıdaki işlevler aracılığıyla sürecin sorunsuz ilerlemesini sağlar:

 • Ödünç varlıkların yatırılması ve çekilmesi
 • Ödünç verilen varlıkların kaydedilmesi
 • Kullanım oranı eğrisi kullanılarak borçlanma ücretlerinin hesaplanması ve tahakkuk ettirilmesi

Risk yöneticisi

LeverFi ekosisteminin risk yönetimi stratejilerinden biri, kötü borç riski altındaki yatırımcıları tasfiye etmektir. Risk Yöneticisi akıllı sözleşmeleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere riskle ilgili işlevleri yerine getirir:

 • Hesap sağlığının hesaplanması
 • Kredi-Değer (LTV) teminat risk parametrelerinin yönetimi
 • Tasfiye Eşiği risk parametrelerinin yönetimi
 • Yatırımcı kar ve zararlarının ödenmesi

LEVER Nedir?

LeverFi ekosistemi, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 token olan LEVER’ı kullanarak çalışır. LEVER, toplam 35 milyar token arzına sahiptir ancak herhangi bir doğal değere sahip değildir. Bununla birlikte, iki temel yolla LeverFi platformunun omurgası olarak hizmet eder:

 • Protokol yönetimi için bir yönetişim tokenı olarak
 • Platform ücretlerinin bir kısmını kazanmak için bahis oynamak

LEVER sahipleri, platformun geleceğini etkileyen önemli kararlarda söz sahibi olarak ekosistemin yönetişimine katılabilirler. Ayrıca, tokenlerini stake edebilirler, yani platformun ücretlerinden ödüller kazanmak için belirli bir süre kilitleyebilirler. Bu ücretler alım satım, borç alma ve borç verme gibi kullanıcı faaliyetlerinden elde edilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner