Yükleniyor...

Lisk (LSK) Nedir?

Lisk, geliştiriciler ve kullanıcılar için Web3 erişilebilirliğini geliştiren açık kaynaklı bir blokzincir uygulama platformudur.

lisk

Lisk, geliştiriciler ve kullanıcılar için Web3 erişilebilirliğini geliştiren açık kaynaklı bir blokzincir uygulama platformudur. Geliştiricilerin en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olan JavaScript’i kullanarak blokzincir uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan, kullanımı kolay bir yazılım geliştirme kiti (SDK) sunar.

Lisk Nedir?

Lisk, yerleşik kullanıcıların kripto ve Web3 alanına girmesine yardımcı olmayı amaçlayan açık kaynaklı, katman 1 blokzinciri uygulama platformudur. Kullanımı kolay SDK’sı sayesinde, geliştiriciler kolayca ölçeklenebilir blokzincir uygulamaları oluşturabilir. Oluşturdukları metaverse projeleri, DAO’lar, NFT pazar yerleri ve diğer birçok uygulama da kullanıcılar için daha düşük ücretlerle daha hızlı işlem hızı sunabilir.

Temsil Edilen Hisse Kanıtı (DPoS)

Lisk, blokzincirini güvence altına almak için Delegated Proof of Stake (DPoS) konsensüs algoritmasını kullanır. DPoS, popüler Proof of Stake (PoS) mekanizmasının daha verimli ve demokratik bir versiyonu olarak kabul edilir. Doğrulayıcıların blok doğrulamasını bir oylama sistemi aracılığıyla dış kaynak olarak kullanmasına izin verir.

Lisk blok zincirinde seçmenler, ağı kendi adlarına güvence altına almak ve LSK ödüllerini aralarında paylaşmak için en fazla 10 temsilciye oy vermek için LSK coin’lerini kullanabilir. Genel olarak, daha fazla oyu olan bir delegatörün sonraki blokları oluşturmak için seçilmesi daha olasıdır. Süreç, 100’den fazla yetki verilmiş doğrulayıcı arasında dağıtıldığından, LSK oldukça merkezi olmayan bir şekilde çalışabilir. Ayrıca ağın ölçeklenebilirliğe ulaşmasını ve saniye başına işlem (TPS) oranını artırmasını sağlar.

lisk

Lisk SDK’sı

Lisk’in benzersiz bir özelliği, dünyanın en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olan JavaScript’e dayalı yazılım geliştirme kitidir. Popüler blokzincir ağları genellikle farklı dillere dayanır. Örneğin, Bitcoin (BTC) C++ kullanır, Ethereum ise Solidity üzerine kuruludur. Birkaç dile güçlü bir şekilde hakim olmadıkça, geliştiricilerin farklı blok zincirleriyle etkileşime girmesi zor olabilir.

Lisk’in buna yönelik çözümü, blokzincir ve Web3’ü evrensel olarak daha geniş bir geliştirici yelpazesi için erişilebilir kılmak için JavaScript’te açık kaynaklı ve modüler bir SDK’dır. Çok yaygın bir programlama dili kullanmak, blokzincir uygulamaları oluşturmaya yeni başlayanlar için engelleri ortadan kaldırır. Yeni gelenler, blokzincirine özgü dilleri öğrenmek için zaman ve çaba harcamak zorunda kalmadan JavaScript ve TypeScript kullanarak oluşturmaya hemen başlayabilir.

Ayrıca, muhtemel Lisk Platformunun lansmanından sonra geliştiriciler, uygulamalarını akıllı sözleşmeler yerine yan zincirlerde uygulamak için Lisk SDK’dan yararlanabilecekler . Yan zincirlerin birlikte çalışabilirliği, ölçeklendirmeyi geliştirecek ve işlem ücretlerini minimum düzeyde tutacaktır. Lisk SDK’nın ayrıca NFT’ler, P2P ve Yetki Kanıtı (PoA) modüllerinin geliştirilmesini desteklemesi bekleniyor.

LSK Nedir?

LSK, Lisk’in yerel kripto para birimi ve yardımcı program simgesidir. Ağdaki işlem ücretlerini ödemek ve yetki verenleri ödüllendirmek için kullanılır. LSK sahipleri, belirteci Lisk ağını DPoS aracılığıyla güvence altına almak için de kullanabilir. Oy vermek veya yetki vermek için Lisk Masaüstü cüzdanındaki LSK belirteçlerini stake edebilirler ve kullanıcı bu rollerden birini yerine getirdiği sürece coin’ler kilitlenir.

Lisk ağı diğer blokzincirleriyle birlikte çalışabilirlik elde ettikçe ortaya çıkan daha fazla kullanım durumuyla birlikte LSK’nın kullanımının artması bekleniyor. Örneğin, LSK, blokzincir uygulamalarını kaydetmek veya farklı uygulamalar arasında mesaj aktarmak için kullanılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner