Yükleniyor...

Merkeziyetsiz borsalar zirvede: Yeni bir trend mi başladı?

Uniswap'ın (UNI) yaktığı meşale ile birlikte, merkeziyetsiz borsaların (DEX) coin'leri yükseliş trendini başlattı.

uniswap dex yükseliş trend

Uniswap’ın (UNI) yaktığı meşale ile birlikte, merkeziyetsiz borsaların (DEX) coin’leri yükseliş trendini başlattı.

En büyük merkeziyetsiz borsa (DEX) olan Uniswap (UNI), geçtiğimiz gün kripto para piyasasını salladı. Uniswap’ın katılımcılarıyla gelir paylaşım modeli oluşturmak için DAO’da (merkeziyetsiz organizasyon) oylama başlatması, projenin yerel token’ı UNI’yi yükselişe geçirdi. UNI, son 24 saatte yüde 75’e yakın yükselişe imza attı.

UNI’nin yükselişe geçmesi ve Uniswap’ın gelir modeliyle dikkatleri üzerine çekmesi, merkeziyetsiz borsaların coin’lerine de yaradı. Merkeziyetsiz borsaların coin’leri, son 24 saatte günün en çok yükselenlerinin zirvesine yerleşti.

Uniswap (UNI) ile merkeziyetsiz borsa trendi

Uniswap (UNI), sansasyonel bir yükselişe imza atarak 7 milyar dolar piyasa değerini aştı. Son 24 saatte yüzde 75’lik yükselişe ev sahipliği yapan UNI, merkeziyetsiz borsa coin’lerini harekete geçirdi.

merkeziyetsiz borsa coin'leri

CoinGecko verilerine göre, merkeziyetsiz borsa (DEX) coin’leri günün en çok yükselen kripto paraları oldu. Son 24 saatte UNI yüzde 75’lik yükseliş gerçekleştirirken, hemen ardından yüzde 50’ye yakın yükselişiyle Pangolin (PNG) geldi. Avalanche ağının merkeziyetsiz borsası Pangolin, en üst sıralarda yer alarak dikkatleri üzerine çekti.

Ethereum ağının bir başka merkeziyetsiz borsası Sushi de yükselenler arasında yer aldı. Sushi’nin yerel token’ı SUSHI, son 24 saatte yüzde 42’lik yükselişe imza attı. SUSHI’yi yüzde 28’lik yükseliş ile dYdX borsasının yerel token’ı DYDX takip etti.

Merkeziyetsiz borsaların ön plana çıkması ve neredeyse hepsinin yükselişe geçmesi, kripto yatırımcılarını heyecanlandırdı. Birçok yatırımcı, DEX boğasının başladığını ileri sürdü.

Merkeziyetsiz borsa coin’leri, son 24 saatte toplam 5,65 milyar dolar işlem hacmi elde etti. Bu işlem hacminin yarısından fazlası Uniswap’ten geldi. Merkeziyetsiz borsa coin’lerinin genel piyasa değeri ise 24 milyar dolara ulaştı.

Uniswap’ın meşale yakarak başlattığı merkeziyetsiz borsa trendinin uzun sürüp sürmeyeceği merak konusu oldu. Uniswap haberinin etkisi geçince, diğer kripto para birimlerinde geri çekilmelerin olabileceği belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner