Yükleniyor...

Merkezsiz Finans Protokollerinden Yearn.Finance (YFI) Nedir?

Bu rehberimizde sizlere yearn.

yearn finance fiyat tahminleri

Bu rehberimizde sizlere yearn.finance’den (YFI) bahsedeceğiz. Merkezsiz finans (DeFi) protokolü hakkındaki sorularınızın tamamını cevaplamaya çalışacağız.

Merkezsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkezsiz finans, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerinden tek bir cüzdanla etkileşime girdiği yapılardır. Merkezsiz finans uygulamaları açık kaynaklı olduğu için herkes tarafından denetlenebilir, merkezi bir yapıya sahip olmazlar ve kullanıcılar istedikleri zaman forklayarak kendi uygulamalarını oluşturabilir. 

Yearn.finance (YFI) Nedir?

Yearn.finance, Ethereum (ETH) ağında kullanıcıların kripto paralar üzerinden borç alma ve ticaret yapmasına olanak sağlayan protokoldür.

Uygulama DeFi alanında büyüyerek herhangi bir üçüncü parti uygulaması olmadan teşvikler sağlar. Ayrıca kendi token’ı YFI bir nevi teşvik olarak işlem görür.

Yearn.finance, birkaç farklı bağımsız ürüne sahiptir:

  • APY: Farklı borç alma protokolleri üzerinden faiz oranlarını gösterir.
  • Earn: Borç vermeniz durumunda en yüksek faizi veren havuzu gösterir.
  • Vaults: Kullanıcıların diğer DeFi projelerinin hangilerinde en yüksek getirileri sağlayacak projeleri gösterir.
  • Cap: Maliyet ve işten birkaç farklı sepet oluşturarak sizi kurtarır.

Kullanıcılar YFI token’larını Balancer ve Curve üzerinden alım satım işlemleri için kilitleyebilirler.

Bu sayede yield farming işlemi yapabilirsiniz. Yield farming işleminde kullanıcılar kripto paralarını platforma ödül karşılığı kilitlerler.

Yearn.finance Nasıl Çalışır?

Yearn.finance, Ethereum ağı üzerinden diğer merkezsiz borsalara (DEX) bağlanmasını sağlayan projedir.

Bu sayede kullanıcılar YFI kontratlarına güvenir ve farklı işlemleri gerçekleştirebilir.

Borç İşlemleri ve Trading

Yearn’ün hizmetlerinin çoğu kripto para işlemlerine olanak tanır. 

Earn ise Aave ve Compound gibi en iyi getirileri sağlamayı amaçlayan üründür. 

Kullanıcılar DAI, USDC, USDT, TUSD ve sUSD’lerini platforma faiz karşılığı yatırabilirler.

Zap ise tek bir tuşla birkaç farklı yatırım yapmasına olanak tanır. Örneğin kullanıcılar DAI’larını yCRV ile trade edebilirler. Bu sayede zaman ve ücret tasarrufu meydana gelir.

Yearn.finance Kasaları

Kasalar, yatırımcıları aktif yatırım stratejileri oluşturmalarına olanak tanır. Bu sayede kasalar, bir nevi yönetilen ortak fonların işlevini görür.

Uzaktan karmaşık olarak gözükse de, kasaya yatırım aslında basittir. Uygulama ara yüzü sayesinde kripto paraları yatırmalarına kolayca olanak sağlar ve tüm fonların getirileri rahatça görülüyor.

YFI Token Nedir?

YFI, Yearn protokolünün yönetişim token’ı olarak görülür. 

Şu ana kadar 30.000 YFI dağıtıldı. Ama dökümana göre daha fazla YFI gerektiği zaman çıkarılabilir. 

YFI kolayca satın alınabilir ve kullanıcılar protokolde söz sahibi olmak için YFI stake etmeleri gerekir. Staking işlemini tamamladıktan sonra protokoldeki işlemlerde söz sahibi olabilirler. Ama staking işlemi yaptıkları anda üç gün boyunca çekemezler ve karşılığında ufak bir ücret alırlar.

Yearn, hesaptan çekme işlemleri için %5 ücret alır. Alınan yüksek ücret ise hazinenin sağlanması ve YFI sahiplerine dağıtılır. 

Kullanıcılar Para Yatırdıkları Zaman Ne Olur?

Kullanıcılar likidite havuzundaki hissesini ispat etmek için token alır.

Hisse karşılığı token yield farming için sık kullanılır ve yield farming işlemi gerçekleştirmeyenler için zor olabilir. 

İnsanlar token’larını havuzlara yatırdıkları zaman hiçbir şey alamayabilirsiniz. Paranız hesabınızda ve depozitonuz ise kimliğinizle almanıza olanak tanır.

Ama DeFi protokolleri bankalar gibi çalışmaz. Aksine sizler cüzdan adresinize işlemleriniz karşılığı belli bir oranda faiz alırsınız. Yatırdığınız miktarı geri almak için ise token’larınızı kullanarak geri almanız gerekir.

Bu da yatırdığınız token’ların karşılığında protokol size yatırdığınızın ispatını verir. Token’lar sizin yatırdığınızı ispatlar ve herhangi bir zaman aralığında token’larınızı almanızı sağlar. Ayrıca token’lar başka bir platformda satılabilir. 

İlk olarak stablecoin ile başlayan Yearn, zaman içerisinde farklı kripto paralara karşılık işlemleri sunuyor ve zaman içinde artması bekleniyor.

Kullanıcılar yToken’ları ile Neler Yapabilir?

Yearn, kullanıcılar token’larını daha kolay yatırmaları için otomatize edilmiş piyasa yapıcılar (AMM) aracılığıyla yatırmalarına olanak sağlar. Örneğin USDT yatırırsanız karşılığında yatırımınızın ispatı olan yUSDT alırsınız.

Yearn Kasalar Üzerinde Ne Yapıyor?

Yearn kasalarında ne yapıldığını anlamak isterseniz akıllı kontrat kodlarına bakmanız gerekir. Feel the Yearn sizlere kasalarda ne olduğuyla alakalı genel bir fikir verir. Ama yine de bazı alanlar eksik kalır. 

Bazı yönlerden Yearn protokolü yatırımcıları koruması başarıyor. Özellikle DeFi alanında bilgili olduğunuz zaman kendinizi farklı risklere karşı koruyabilirsiniz.

Yönetişim Nasıl Çalışır?

Yearn, diğer DeFi projeleri gibi kendi yönetişim fonksiyonuna sahip. Ayrıca protokolü geliştirmek için çok fazla öneri bulunuyor.

Yönetişimin en büyük kısmı, insanların farklı kasalar için farklı stratejiler önermeleridir. Kullanıcılar önerilerini paylaşır ve YFI sahipleri tarafından oylanır. Bunun sonucu olarak uygulamaya geçilip geçilmez. Karın bir kısmı ise kullanıcılara gider.

Yearn, DeFi protokollerinde güçlü bir yönetişime sahip. Ayrıca çoklu imza yetkisine sahip kişiler ise geçici süreliğine YFI sahipleri tarafından seçilir. Eğer çoklu imza sahiplerine bakmak isterseniz Boardroom protalından bakabilirsiniz.

yInsure Nedir?

yInsure, Nexus Mutual tarafından önceden yazılmış akıllı kontrattır. Riskinizi korumak için doğrulama işlemine ihtiyaç duymazsınız. Ama akıllı kontratlar zararınızın bir kısmını korur ve sigorta işlevi görmez.

YFI Nasıl Satın Alınır?

YFI, hem Year protokolünden hem de borsalar üzerinden satın alınabilir. Eğer borsalardan alacaksanız Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Bithumb ve Bitfinex gibi borsalar üzerinden hesabınız olduğu zaman kolayca satın alabilirsiniz. Borsalarda işlem çiftlerini YFI/USDT, YFI/USD, YFI/BTC ve YFI/EUR işlem çiftleri başta olmak üzere birçok işlem çiftini kullanabilirsiniz. 

yearn.finance Yorumları

yearn.finance kurulduğundan beri birçok kişinin güvenini kazanan bir protokol oldu. Ayrıca sistem saldırılarının sık olduğu bir platformda güçlü bir şekilde ayakta durması ve zarar görmemesi ise birçok kullanıcının güvenini kazanmış durumda.

yearn.finance Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Protokol denetlendi mi?

Protokol genel bir denetimden geçti. Denetim raporuna docs.yearn.finance üzerinden erişebilirsiniz.

Yearn hakkında önerileri nereden verebilirim?

Yearn hakkındaki önerileri ve fikirlerinizi Discord, Telegram, Github ve Forum üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kasaların işlevi nelerdir?

-Kasalar otomatize edilmiş yatırım stratejilerini size sunar.

-Kullanıcılar kendi fikirlerini protokolde paylaşıp olabilecek en iyi yatırımı sunmaya çalışırlar.

-Kasalar likidite sağlama, karşılık sunma, borç alıp verme işlemleri, farming gerçekleştirme ve yeniden yatırma işlevi görür.

Kendi başıma işlemleri gerçekleştirebilir miyim?

Gerçekleştirebilirsiniz ama gaz ücretlerinin tamamını ödemek zorunda kalırsınız.

yearn.finance’in içerdiği riskler nelerdir?

-Borçların stratejiyi geçtiği durumunda karşılıklar kilitlenir. Ama strateji borcu geçtiği zaman yeniden çekebilirsiniz. 

-Sadece kasaların bir kısmı denetlendi.

-Akıllı kontrat riskleri daima bulunur.

yearn.finance Ne İşe Yarar?

yearn.finance, sizlerin borç alıp verme işlemlerini herhangi bir üçüncü parti olmadan gerçekleştirmenizi sağlar. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner