Yükleniyor...

Meta’nın Yaptığı Açıklama Arweave Fiyatını Uçurdu

Kripto Para Piyasası Ne Durumda?

Kripto Para Piyasası Ne Durumda?

FED, faiz oranlarında beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık bir artışa gitti. Faiz kararının açıklanmasının öncesinde 20.800 dolar seviyelerinden fiyatlanan Bitcoin, Jerome Powell’ın konuşmasının ardından yönünü aşağı çevirerek 20 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Lider kripto varlık şu anda 20 bin 300 dolar seviyelerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Ethereum son 12 saatlik periyotta 1.620 dolara kadar kısa süreli yükselişinin ardından 1.500 dolar seviyesine geriledi. Genel olarak kripto para piyasası FED’in faiz kararına ilk başta bir tepki verse de bu tepkiler sınırlı kaldı. FED kararı sonrasında Bitcoin, Ethereum gibi varlıklar fiyatlarında geri çekilme yaşarken son 24 saatte Arweave %62,13 yükseliş gerçekleştirdi.

Arweave Nedir? 

Arweave, verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amaçlayan ve merkezi olmayan bir depolama ağıdır. İlk olarak 2017 Ağustos ayında Archain olarak ilan edilen proje, daha sonra Şubat 2018’de Arweave olarak yeniden adlandırıldı ve resmi olarak 2018’in Haziran ayında piyasaya sürüldü. Arweave’in amacı ise eski İskenderiye Kütüphanesinin blok zincir versiyonunu inşa etmek diyebiliriz. Ebediyen devam eden dijital bir arşiv. 

Merkezi Londra’da bulunan Arweave’in misyonu, bir bütün olarak internet için uzun vadeli bir vizyon oluştururken geliştirici kısıtlamaları en aza indirmektir. İnternet üzerinde yayınlanan verilerin büyük bir miktarı her gün kaybolmaktadır. Bunun farklı farklı nedenleri mevcut. Şu anda kullandığımız depolama yöntemleri bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız ve internette yayınlanan veriler, kullanıcı ihmali nedeniyle zamanla kaybolabiliyor. Arweave ile internet üzerindeki bu veri kaybı veya manipülasyonu tamamen ortadan kaldırılabilir. Projenin geliştirdiği yenilikçi blok örgü protokolü, zincir üzerinde ucuz depolama ve ölçeklenebilir bir çözüm sağlar. Arweave sayesinde kullanıcılar web sitelerindeki bilgileri sonsuza kadar arşivleyebilir. Tüm bu özelliklerinin yanında Arweave ağı, daha verimli merkezi olmayan uygulamak oluşturmak isteyen geliştiriciler için harika bir platformdur. Bugüne kadar Arweave blok zincirinde 300 den fazla işleyen merkeziyetsiz uygulama oluşturuldu. 

AR Nedir?

Arweave’in bir de AR isminde yerel tokeni bulunmakta. Bu token, ekosistem içerisinde birden fazla kullanım alanına sahip. 66 milyon maksimum arzından 55 milyon üzerinde token, 2018 Haziran ayında Arweave ana ağının lansmanında Genesis bloğunda basıldı. Kalan jetonlar ise Arweave düğümleri için blok ödülleri olarak basılacak. Arweave’in şu anda dolaşımda bulunan 33 milyon 394 bin 701 adet tokeni bulunuyor. Arweave ağındaki tüm işlem ücretleri AR olarak ödenmektedir. Arweave blok zincirinde veri depolamak isteyen kullanıcılar, dağıtılmış veri depolaması yapmak adına ödemelerde AR kullanır. 

Arweave Neden Yükseliyor? 

Blockchain tabanlı veri depolama hizmeti sunan Arweave’in yerel varlığı AR, Meta’nın geliştiricilerin dijital koleksiyonlarını saklamak için Arweave çözümünü kullanacağını duyurmasının ardından sert yükseliş yaşadı. Açıklama, Meta şirketinin Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephanie Kasriel’den geldi. Verilere göre son 24 saatte %62’lik artış kaydeden token, 9,92 dolar seviyesinden 17,64 dolar seviyesine kadar yükseldi. Varlık yaşadığı bu ralli sonucunda piyasa değerini 838 milyon dolara çıkardı. Böylece web3 açısından üçüncü en büyük token oldu. 

Arweave Fiyat Analizi

Peki Arweave fiyatının yükselişi devam eder mi? İzlememiz gereken destek ve direnç seviyeleri nereler? AR tokenin yükselişine devam etmesi durumunda izlenecek direnç seviyeleri 17 dolar ve 22 dolar seviyesinde bulunuyor. Eğer token değer yükselişini durdurur ve fiyatta geri çekilme yaşarsa izlenecek seviyeler 11 dolar ve 15 dolar seviyelerinde bulunuyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner