Yükleniyor...

MicroStrategy Sahibi Michael Saylor Kimdir?

Michael Saylor, en fazla Bitcoin rezervine sahip olan şirketlerden MicroStrategy'nin yönetim kurulu başkanı ve Amerikalı bir girişimcidir.

michael saylor 1

Michael Saylor, en fazla Bitcoin rezervine sahip olan şirketlerden MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı ve Amerikalı bir girişimcidir. 58 yaşında olan Saylor, çocukluğundan bu yana teknoloji ve matematiğe ilgi duymuştur. Aynı zamanda çevrimiçi eğitim sağlayan Saylor Academy’nin tek yöneticisidir.

Michael Saylor Kimdir?

1965 yılında Nebraska, Amerika’da bir asker çocuğu olarak dünyaya geldi ve çocukluğunu dünya çapında çeşitli Amerikan Hava Kuvvetlerinin üslerinde yaşayarak geçirdi. Küçükken teknoloji ve matematiğe ciddi ilgisi olan Saylor, bu ikisinin “insanları daha iyi seçimler yapmaya” yönlendirdiğini söylüyor. Liseyi hem birinci hem de sınıf başkanı olarak bitirdikten sonra MIT’de havacılık ve uzay bilimlerini askerî tam burs alarak tamamladı. Bir de yanında bilim, teknoloji ve toplum dallarında eğitim alarak çift diploma ile mezun oldu. Bu süreçte bilgisayar simülasyon teknolojisinin kamu politikasına ve iş stratejisine nasıl uygulandığını gördü. Bu durum onu bir hayli heyecanlandırdı hatta bu konuda tez yazdı. Bu dönemde hobileriyle ilgilenmekten de geri kalmayan Saylor, üniversitede bir rock grubunda gitar çalmaya başladı ve planör uçurmayı öğrendi.

michael saylor 2

87’de MIT’de en yüksek derece ile mezun olan Michael Saylor, devlet için çalışarak Hava Kuvvetlerinde Asteğmen oldu. Sonrasında, hiç geç kalmadan silahlı kuvvetlere katıldı. Çeşitli şirketlerde stratejik karar vermeyi desteklemek için bilgisayar simülasyonları oluşturmaya odaklandı ve danışmanlık kariyerine resmî olarak başladı. Yeni bir iş zekası yaklaşımına öncülük edecek, istikrarla büyüyerek 9 yıl sonra halka açılacağını henüz bilmediği MicroStrategy’yi başlatmak için 24 yaşındayken teknoloji tutkusunu, iş aşkını ve tabii ki bilgisayar simülasyonlarının kullanımına olan tutkusunu birleştirdi. 1998’de şirket halka açıldı ve dünya çapında binlerce kuruluşa hizmet veren kurumsal analitik ve mobilite yazılımında küresel bir lider oldu.

1999 yılında çocuk sağlığı, mülteci yardımı, eğitim, çevre koruma ve sanata destek gibi amaçlara milyonlarca dolar bağışta bulunan Saylor Vakfını kurdu. Vakıf, dünya çapındaki öğrencilere psikolojiden sanat tarihine, ekonomiye kadar eğitim kursları sunan Saylor Academy’yi yönetiyor. Aynı yıl, 1999’da MicroStrategy, Wall Street’teki en değerli şirketlerden biri oldu hatta Saylor’ın kendisi de Washington’ın en zengin kişisiydi. Sonrasında senetlerin büyük değer kaybı yaşamasıyla sözde ekonomik balon patladı ve tek gecede 6 milyar dolar kayıp yaşadı. Yıl 2012’ye geldiğinde “Mobil Dalga: Mobil Zeka Her Şeyi Nasıl Değiştirecek?” kitabını yazdı ve en çok satanlara girdi. Bir teknoloji şirketi olan ve uzaktan kumanda, ev otomasyonu gibi hizmetleri sağlayan alarm.com’u kurdu. Aynı zamanda ilk bulut şirketlerinden biri olan angel.com’u oluşturdu. Bu şirketi sonrasında, 2013’te 110 milyon dolara sattı. Aynı yıl “Bitcoin’in günleri sayılı. Çevrim içi kumarla aynı kaderi yaşaması an meselesi gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı ancak 2020’de 180 derece fikir değişikliği ile dijital varlığın en hevesli savunucularından biri haline geldi ve MicroStrategy de Bitcoin rezervi en yüksek şirketlerden biri oldu.

michael saylor

MicroStrategy’nin temel ilkeleri, buraya gelene kadar yıllarca neredeyse aynı kaldı. Çünkü hisse senedi zenginliğinin ne kadar kısa sürebileceğini herkesten daha iyi bilmekte. Yirmi bir yıl önce Dot-com patlaması sırasında, MicroStrategy milyarlarca dolarını kaybetti, üstüne dolandırıcılık suçlamaları ve şirketin neredeyse batması gündemdeydi. Bu yüzden 2022 yılına kadar merkeziyetsiz dijital bir para gündeme gelince gelenekçi yapısından ödün vermedi hatta karşı çıktı. Mart 2020’de elinde daha fazla nakit para tutmaması gerektiğini fark ederek bu soruna en mantıklı çözümü bulmak için araştırma yapmaya başladı.

Michael Saylor, bu sebepten 11 Ağustos 2020’de şirketin tüm nakit parasını Bitcoin’e çevirdi. Hatta bu nakit miktarı yetersiz gelmiş olacak ki bu dönemde sırf kripto paradaki yatırımını artırmak için 2 milyar dolardan fazla da borç aldı. Yaptığı bir röportajda, “Bir gün milyarlarca insan dijital değer tutacak, o zaman geldiğinde milyarlarca insandan önce orada olmak istiyoruz.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner