Yükleniyor...

İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonu Nedir?

İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonu, trend dönüş formasyonları arasında yer alır.

IKILIDIPIKILITEPE

İkili Dip ve İkili Tepe Formasyonu, trend dönüş formasyonları arasında yer alır. Fiyatların aynı dip seviyeleri ya da aynı zirve seviyeleri iki kez test etmesi ancak ulaşamaması ile oluşurlar ve önemli trend dönüş sinyalleri verirler.

İkili (Çift) Dip Formasyonu Nedir?

İkili Dip Formasyonu önemli trend dönüş sinyalleri veren formasyonlar arasındadır ve fiyatların aynı dip seviyesini iki kez test etmesi ancak tutunmaması ile oluşur. “W” harfine benzeyen bu formasyon, direnç seviyesinin kırılmasıyla yükseliş trendinin başlayacağı yönünde yorumlanır.

İkili Dip Formasyon hedefi direnç seviyesinin kırılması ile fiyatın direnç ve dip seviyesi boyu kadar yükselmesi sonucu belirlenir. Boğa trendi sonrası düşüş yönünde bir pozisyona girmek için kullanılabilecek güvenilir bir dönüş formasyonudur. Bu formasyonda dikkat edilmesi gereken şey, ikinci dip noktasının ilkinden daha düşük olmamasıdır. İki dip arasında oluşan seviye yani “tepe noktası” dayanma seviyesini belirtir.

ikili dip

Piyasadaki dayanma seviyesi kırılırsa alışlar artar ve piyasa böylelikle değer kazanır. Dayanma seviyesinin kırılma noktası, yatırımcılar açısından giriş noktasına işaret eder.

İkili Tepe (Çift) Formasyonu Nedir?

Tıpkı İkili Dip Formasyonu gibi, önemli dönüş trendleri arasında yer alan İkili Tepe Formasyonu, destek seviyesinin kırılması sonucu düşüş trendinin başlayacağı yönünde yorumlanır. Bu formasyon türü, fiyatların aynı zirve seviyeleri iki kez test etmesi ancak geçememesi ardından oluşur ve “M” harfine benzer.

Çift Formasyonu hedefi, destek seviyesinin kırılmasının ardından fiyatın destek ve tepe seviyesi boyu kadar düşmesi ile belirlenir.

ikili tepe

İkili Tepe Formasyonu yorumlanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Oluşan ilk tepenin ardından hacimsiz gevşeme dibi oluşturup yeniden yükselişe başlarsa bu durum bir sorunun işaretidir. Çünkü yükselişe rağmen hacim, bir önceki tepeyi oluştururken gerçekleşen hacmi yakalayamaz. Bu durumu gören bir analist, daha önceki dip ve tepelere yaklaşan fiyatların sorun yaşayabileceğini, dolayısıyla buraların destek direnç olarak çalışabileceğini düşünerek ilk tepeden başlayan bir yatay direnç çizmelidir. Bu dirence yaklaştıkça, gelen satışların miktarı artma eğiliminde olacaktır. Uzun vadeli yatırımcılar için, trend dönüşü kesinleşene kadar beklenmeli ve kırılma teyit edilmelidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner