Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Blockchain Haberleri Migros'tan Önemli Adım: Meyve Sebze Takibinde Blockchain Kullanılacak

Migros’tan Önemli Adım: Meyve Sebze Takibinde Blockchain Kullanılacak

ABONE OL:google-news

Migros, bundan sonra satışa sunduğu gıda ürünlerini tedarik süreçlerinde şeffaflık sağlamak amacıyla blockchain ile takip edecek.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Migros, meyve ve sebze takibi için blockchain teknolojisinden yararlanacak. Migros, sattığı ürünlerin tarladan mağaza raflarına ulaşana kadarki geçirdiği tedarik sürecini, blockchain ile takip etmeye başladı. Firmadan yapılan açıklamaya göre 750 ürünün bilgisi blockchain’e tanımlandı.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Migros CIO’su Kerim Tatlıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Gıda perakende sektöründe Türkiye kapsamında ilk Ar-Ge merkezine sahibiz. Önceliğimiz geleceğin perakendesine yön vermek. Büyük verinin kullanımı, yapay zeka ve görüntü işleme tabanlı teknolojiler geliştirmek yanında bir diğer önemli konu da blockchain teknolojisini kullanabilmek.”

migros blockchain 1

Tatlıcı, blockchain teknolojisinin önemine vurgu yaparak, gelecekte bu teknolojinin kullanımının daha da genişleyeceğini ifade etti. Tatlıcı, şunları söyledi:

“Merkezi olmayan yapısı sayesinde güveni tam merkezine alan bu teknolojiyi; ilk olarak güvenin en öne çıktığı kategori olan taze meyve sebze grubumuzda deneyimledik. Şu anda satınalma işlemi ile kaydetmeye başladığımız ürün hareketleri yakın gelecekte; ürünlerin tedarikçilerimizde izlediği yolculuğu da kapsayarak genişleyecektir. Böylece cirosunun yüzde 77’si tarıma dayalı ürünlerden oluşan Migros’un tarım bizim geleceğimiz vizyonu ile de paralel; müşterisi ile tedarikçisi olan çiftçiler arasındaki güvene dayanan köprüyü blockchain teknolojisi ile daha da şeffaf hale getirmiş olacağız.”

Hal Kayıt Sistemi

Migros, blockchain altyapısını kullanırken Microsoft ve Obase ile iş birliği gerçekleştirdi. Sistem sayesinde meyve sebze ürünleri HKS (Hal Kayıt Sistemi) üzerindeki hareket bilgileri ve kalite kontrol kayıtları ile beraber blockchain zincirine yazılıyor. Böylece müşteriler HKS etiketleri üzerindeki karekodları okutarak kayıtlara ulaşabiliyor.

Migros kayıtların asla değiştirilemediği blockchain teknolojisi sayesinde müşterilerinin güvenilir bir alışveriş yapmasını hedefliyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar