Yükleniyor...

Milyarder Mark Cuban’a Göre, Ethereum’un (ETH) Bitcoin’i (BTC) Gölgede Bırakmasını Sağlayacak 3 Neden

Dallas Mavericks'in milyarder sahibi, ETH'nin BTC'yi geride bırakacağına inanıyor.

milyarder mark cubana gore ethereumun eth bitcoini btc golgede birakmasini saglayacak 3 neden

Dallas Mavericks’in milyarder sahibi, ETH’nin BTC’yi geride bırakacağına inanıyor.

Ethereum’un fiyatı son birkaç haftadır inanılmaz derecede iyi performans gösteriyor. Geçtiğimiz 14 gün içinde ETH, %42’den fazla artış gösterdi. Geçtiğimiz ay ise %60’tan fazla bir yükseliş kaydetti. 

Bu sadece dolar paritesinde geçerli olmadı. Ethereum, Bitcoin’e karşısında da oldukça iyi bir performans sergiledi. Yayın saati itibariyle ETH’nin hakimiyet oranı %16.9 iken, BTC’nin hakimiyet oranı ise %44.3 ile son üç yılın neredeyse en düşük seviyesinde yer alıyor. Bununla birlikte, Ethereum’un yükselişi Ethereum’un Bitcoin’i geçmesi anlamına gelen ‘flippening’ tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi.

Mark Cuban, son zamanlarda kripto para piyasalarına katılım konusunda öne çıkan bir isim oldu. Milyarder ayrıca Ethereum ve onun tüm yeteneklerine duyduğu heyecanı da saklamıyor.

Dallas Mavericks’in milyarder sahibi CNBC Make It ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, Ethereum’un Bitcoin’den neden daha iyi performans gösterebileceğini üç nedenle açıklıyor. 

1. Saniyedeki İşlem Sayısı

Cuban, Ethereum ağının saniyede daha fazla işlem işleme kapasitesine sahip olmasının, BTC’den daha iyi performans göstermesi için yeterince iyi bir neden olduğuna inanıyor:

“Şu anda, Bitcoin daha yerleşik bir değer deposu ve uzun süre kalmayacağını düşünmek için hiçbir neden yok. […] Öte yandan Ethereum, pek çok yeni uygulama yaratacağını düşündüğüm gelişmeyle birlikte patlama yaşıyor.”

2. İşlem Türlerinin Çeşitliliği

Ethereum ve Bitcoin arasındaki temel farklardan biri, Ethereum’un akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini destekleme yetenekleridir:

“Bu önceden programlanmış yapılar, geliştiricilerin çeşitli uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Sadece bu nedenle, çoğu kişi Ethereum’un “finansın geleceğinin” inşa edildiği platform olduğuna inanıyor gibi görünüyor.”

3. Ethereum’daki Geliştirme Çalışmaları

Milyarder, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla daha yüksek bir kullanıma sahip olduğunu savunarak yararlık anlatımına devam ediyor:

“Ethereum’daki geliştirme çabalarının yanı sıra işlem sayısı ve işlem türlerinin çeşitliliği açısından da Bitcoin’i gölgede bırakıyor […] Ethereum kullanımı çok daha yüksek.”

Bununla birlikte zincir içi veriler, dün Bitcoin ağının Ethereum’a kıyasla yaklaşık 5 kat daha az işlem işlediğini ortaya koyuyor.

Cuban Ethereum 2.0’a atıfta bulunarak, “Ethereum’un bir yatırım olarak karşısına çıkan zorluk, güncellemesi tamamlanana kadar hangi iyileştirmelerin gün ışığına çıkacağını ve hangilerinin çıkmayacağını tahmin etmenin zor olmasıdır – yol boyunca kafa karışıklığı yaratabilecek bir şey” şeklinde konuştu. 

Geçtiğimiz ay çokuluslu yatırım bankası JP Morgan da Bitcoin’den daha iyi performans gösteren Ethereum trendinin devam etmesini beklediğini bildirdi. Bununla birlikte, JPM’deki analistler, kripto para biriminin ileride BTC’den daha iyi performans göstereceğine inandıkları daha ekonomik ve ticarete özgü nedenler ortaya koydu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner