Yükleniyor...

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) nedir?

Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), unutulan bir bilgiyi hatırlamak için uygulanan yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Mnemonic Phrase

Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), unutulan bir bilgiyi hatırlamak için uygulanan yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) nedir?

Günlük hayatta dijital platformlarda birçok şifre kullanılmaktadır. Bu şifreleri her zaman akılda tutmak, kişileri zorlayabilmektedir. Önemli bilgiler ve verilerin kaybolmaması, çalınmaması adına şifrelerin hatırlanması da önem taşımaktadır. Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), unutulan herhangi bir şeyde onu hatırlatacak bir kısaltma, cümle, şarkı ya da tekerleme gibi ipucu kullanarak hatırlama yöntemidir. Hafıza yardım yöntemi de denebilir. Mnemonic phrase’e (Anımsatıcı İfade) örnek olarak mail şifresi oluştururken, şifreyi unutma ihtimaline karşı, hatırlamaya yardımcı olması için bir fotoğraf, cümle ya da kelime belirlenmesi verilebilir. Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade) sayesinde şifre unutulduğunda başta oluşturulan cümle ya da fotoğraf şifreyi hatırlamaya yardımcı olacaktır.

Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), kriptopara cüzdanlarını ve içerisinde yer alan varlıkları güvende tutmak amacıyla gerektiğinde cüzdandaki fonların başka bir cüzdana aktarılmasını sağlayan sıralı kelime grubunu ifade eder. Hatırlatıcı sözcüklerdir. Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), kripto para varlıklarına erişmek ya da bunları geri yüklemek için sisteme sırayla girilmesi gereken kelime listesi olarak ifade edilebilmektedir. Genellikle 12-18-24 karakterden oluşmaktadır. Güvenli ve gizli tutulmalıdır.

animsaticiifade

Blockchain’de Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade)

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) blokzincirde kullanılması sadece kripto cüzdanlarda görülmektedir. Kripto cüzdanlara genellikle minimum 12 karakterden oluşan şifrelerle giriş yapılmaktadır. Bu şifrenin unutulması durumunda yeni şifre alınması söz konusu değildir. Bu sebeple, şifrenin güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir. Şifreyi direkt olarak saklamak yerine, onu çağrıştıran bir ifade oluşturulabilir.

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) burada devreye girmektedir. Şifreyi hatırlatacak ipuçlarından oluşan kelimelerin yer aldığı bir cümle yazılabilir. Bu ipuçları sadece şifre sahibi tarafından bilinen ve başkası tarafından çözülemeyecek şekilde olmalıdır.

Şifreyi unutma dışında, cüzdanın saklandığı bilgisayarda bir problem oluşabilir. Böyle durumlarda, Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) sayesinde cüzdan kurtarılabilir. Ethereum ekosisteminde mnemonic phrase, genellikle BIP-32 spesifikasyonuna uygun şekilde yaratılır. Yani; Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) BIP 32 İngilizce kelime listesinden rastgele seçilen 24 kelime ile oluşturulur. Bazen daha kolay hatırlanması için bu kelime sayısı 12 ile sınırlandırılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner