Yükleniyor...

Monero’dan (XMR) beklenmedik çıkış: Sert yükseldi!

XMR, bazı Avrupa ülkelerinde Botnet madenciliğine yönelik baskılar ve önde gelen madencilerden birinin faaliyetlerini durdurma kararının ardından dört haftada yüzde 25 değer kazandı.

memecoin grafik yükseliş


XMR, bazı Avrupa ülkelerinde Botnet madenciliğine yönelik baskılar ve önde gelen madencilerden birinin faaliyetlerini durdurma kararının ardından dört haftada yüzde 25 değer kazandı.

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero’nun (XMR) bu yılki fiyat hareketi buna mükemmel bir örnektir. XMR, kripto para borsası Binance‘in, borsanın standartlarını karşılamadığını söyleyerek token’ı listeden çıkarmasının ardından Şubat ayı başında yüzde 35’in üzerinde bir düşüşle 100 dolara geriledi.

xmr gizlilik coin monero

XMR, madencilik yasaklarıyla kendisini gösterdi

XMR’nin düşüşünü telafi etmesi dört ay sürdü. TradingView’e göre, kripto para geçen hafta kısa süreliğine 180 doları aşarak 23 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve en son Kraken’de 170 dolar civarında el değiştirdiği görüldü. XMR dört hafta içinde yaklaşık yüzde 25 değer kazanarak, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) de dahil olmak üzere piyasa değerine göre en iyi 100 kripto para biriminin çoğundan daha iyi performans gösterdi.

Fiyat artışının kesin nedeni belli olmasa da, sosyal medya sohbetleri, bazı Avrupa ülkelerinde Botnet madenciliğine yönelik son baskıların yardımcı olmuş olabileceğini öne sürüyor.

Botnet madenciliği, kripto para madenciliği yapmak için güvenliği ihlal edilmiş bir bilgisayar ağını uzaktan kullanan kötü niyetli bir uygulamadır. Siber suçlular uzun zamandır botnet madenciliği için XMR’yi tercih ediyor çünkü gizlilik özellikleri, kolluk kuvvetlerinin botnet madenciliği ve diğer yasadışı faaliyetler yoluyla elde edilen fon akışını izlemesini zorlaştırıyor.

XMR Şubat ayındaki düşüşünü tersine çevirmiş olsa da, henüz iki yıllık 100-185 dolar işlem aralığından çıkmadığını belirtmek gerekir. Momentum çalışmaları ileride bir kırılma potansiyeli olduğunu gösteriyor. Örneğin, XMR fiyatının 50 günlük basit hareketli ortalaması 200 günlük SMA’nın üzerine çıkarak altın çapraz olarak bilinen formasyonu teyit etti. Bu formasyon, momentumda potansiyel bir uzun vadeli yükseliş değişimine işaret ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner