Yükleniyor...

Multichain (MULTI) Nedir?

Multichain, blokzincirleri arasında kripto para birimleri ve NFT'ler için bir köprü platformudur.

multichain

Multichain, blokzincirleri arasında kripto para birimleri ve NFT’ler için bir köprü platformudur. Eskiden Anyswap olarak bilinen Multichain, kullanıcıların stablecoin’ler veya likidite havuzları aracılığıyla köprü kurmasına olanak tanır.

Multichain Nedir?

Multichain, kullanıcıların blokzincirleri ile token’lar arasında köprü kurmasını sağlayan açık kaynaklı, zincirler arası bir yönlendirici protokoldür. Proje Temmuz 2020’de kurulmuş ve o zamandan beri Multichain olarak yeniden markalanmıştır. Binance ayrıca hızlandırma programının bir parçası olarak Multichain’e 350 bin dolar sağlamıştır ve Binance Labs 60 milyon dolarlık bir yatırım turuna öncülük etmiştir. Bu tur, Tron Foundation, Sequoia Capital ve IDG Capital’ı içerir.

MULTI Coin Nedir?

Multichain; BNB Chain, Fantom ve Harmony dahil olmak üzere 74’ten fazla ağı destekler. Kullanıcılar, Çapraz Zincir Köprüleri ve Çapraz Zincir Yönlendiricileri aracılığıyla varlıklarını blokzincirler arasında sorunsuz bir şekilde aktarabilir. Protokol ayrıca, sahiplerin projenin yaklaşmakta olan yönetişim mekanizmasına katılmasına izin vermek için bir yönetişim token’ına yani MULTI coin’e sahiptir.

MULTI, Multichain’in yönetişim token’ıdır. Daha önce, Anyswap adı altında, ANY yönetişim token’ı yayınlanmıştır. Kullanıcılar artık herhangi birini Multichain web sitesi aracılığıyla MULTI 1:1’e dönüştürebilir. Bu mekanizma, tüm ANY sahiplerinin tokenlerini dönüştürmesi durumunda MULTI’nin toplam arzının 100 milyon olacağı anlamına gelir. Protokol ayrıca, token sahiplerinin Multichain köprü ücreti ödülleri için MULTI’yi stake etmesine izin veren veMULTI’ye de sahiptir. Sahipler ayrıca veMULTI çerçevesi aracılığıyla yönetişim tekliflerine oy verebilir.

multichain

Multichain Nasıl Çalışır?

Temel düzeyde, Multichain, tokenları köprülemek için iki yöntem kullanır. Birincisi, bir blokzincirindeki coinleri kilitlemek için akıllı sözleşmeleri ve başka bir blokzincirindeki mint sarılı belirteçleri kullanır. Bu mümkün olmadığında, köprülü token ticareti yapmak için zincirler arasında bir likidite havuzları ağı kullanır. Genellikle tüm bu işlemler 30 dakikanın altında yapılabilir.

Multichain, Ethereum Virtual Machine (EVM) ağlarını ve Cosmos ile Terra gibi farklı teknolojileri kullanan çeşitli blokzincir ağlarını destekler. MULTI ayrıca NFT’ler (Non-Fungible Tokens) için benzer bir köprüleme hizmeti sunar. Tokenlarını köprülemek isteyen projeler, bunları yeni blokzincirlerine vermek için Multichain ile çalışabilir. Üstelik bu hizmet ücretsizdir ve bir haftadan kısa sürede tamamlanabilir.

Köprüleme

Zincirler arasında aktarım yaparken, Multichain bazı coinler için standart bir kripto sabitleme mekanizması kullanır. BNB’yi BNB Chain’den Ethereum’a bağlamak istediğinizi hayal edin. Multichain, BNB’nizi BNB Chain’deki bir akıllı sözleşmeye kilitleyecek ve ardından Ethereum’da sabitlenmiş bir BNB token basacaktır. Bu 1:1 oranında yapılacaktır. Öte yandan söz konusu seçenek, Anyswap olarak çalışırken Multichain tarafından sunulan orijinal hizmetti.

Likidite Havuzları

Yukarıdaki MPC yöntemi kullanılarak tüm coinler köprülenemez. Bazı coinler, örneğin USDC, birden fazla blokzincirinde zaten yerel formlarında mevcuttur. Varlıklarınızı burada köprülemek için tokenlarınızı takas etmeniz gerekecektir.

Her zaman olduğu gibi, takas likidite ihtiyacını içerir. Likidite havuzları şeklinde gelebilecek, istediğiniz coin için birisinin sizinle ticaret yapması gerekecek. Diğer kullanıcılar, transfer ücretlerinden bir pay karşılığında token’larını likidite olarak sağlayabilirler.

multichain

Zincirler Arası Yönlendiriciler

Multichain Router, bir kullanıcının isteğini alır ve yukarıda özetlenen iki yöntemden uygun olanı kullanır. Bu özellik, köprü oluşturan kullanıcı deneyimini kolaylaştırır. Desteklenen tüm varlıklar, ister yerel token ister Multichain tarafından köprülenmiş olsunlar, birden çok zincir arasında aktarılabilir. Birkaç zincirde yerel tokenlara sahip bazı projeler, ancak diğerleri değil, Multichain kullanarak hibrit bir yaklaşımla köprü kurabilir.

SMPC Düğümleri

Protokol, Güvenli Çok Taraflı Hesaplama (SMPC) olarak bilinen bir düğüm ağı tarafından korunur. Bu düğümler, işlemleri toplu olarak imzalayabilen bağımsız varlıklardır. Bir Dağıtılmış Anahtar Oluşturma algoritması kullanarak, her düğüm bağımsız olarak özel anahtarın bir kısmına sahiptir. Açığa çıkma olasılığı bir yana, özel anahtarların tamamı asla görünmeyecektir. Bu, tek hata noktalarından kaçınarak ademi merkeziyetçilik ve güvenlik sağlar. Multichain MPC ağı 2.0, topluluk ve ortaklar tarafından yürütülen açık düğümlerden oluşur. Bu, güçlendirilmiş performans ve daha fazla yerelleşme sağlar.

MULTI Coin Nasıl Satın Alınır?

MULTI satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Hesaba giriş yaptıktan sonra hesap cüzdanına bakiye yüklemelisiniz. Bakiye yükleme işlemi kredi veya banka kartlarıyla yapılabileceği gibi, banka havalesi yöntemiyle de işlem gerçekleştirilebilir.

Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda MULTI satın alınabilir. MULTI coin satın alınabilecek kripto para borsaları şu şekildedir:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • Kraken
  • PancakeSwap v2
  • SpookySwap
  • SushiSwap
  • Solidly

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner