Yükleniyor...

Nasdaq nedir, nasıl çalışır? Nasdaq nerenin borsası?

Nasdaq, dünyanın ilk elektronik borsası olan menkul kıymet alım satımı için çevrimiçi bir küresel pazardır.

nasdaq

Nasdaq, dünyanın ilk elektronik borsası olan menkul kıymet alım satımı için çevrimiçi bir küresel pazardır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da 29 piyasa, bir takas odası ve beş merkezi menkul kıymet saklama kuruluşu işletmektedir.

Nasdaq nedir?

Nasdaq, 1971 yılında faaliyete geçen menkul kıymet alım satımı için küresel bir elektronik pazardır. Adı başlangıçta National Association of Securities Dealers Automated Quotations’ın kısaltmasıydı. Borsa, şu anda Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu (FINRA) olarak bilinen Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği’nin (NASD) bir yan kuruluşu olarak geliştirildi.

Nasdaq, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) NASD’yi bir borsada listelenmeyen menkul kıymetler için piyasayı otomatikleştirmeye çağırmasının ardından hizmete başladı.

Nasdaq nasıl çalışır?

Yukarıda belirtildiği üzere Nasdaq, merkezi New York’ta bulunan bir borsadır. NASD’nin bir yan kuruluşu olarak başlamış ve 8 Şubat 1971’de resmen faaliyete geçmiştir. Dünyanın ilk otomatik borsasıdır.

Borsa resmi olarak NASD‘den ayrılmış ve 2006 yılında ulusal bir menkul kıymetler borsası olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. 2008 yılında İskandinav borsalar grubu OMX ile birleşerek Nasdaq OMX Grubu haline gelmiştir. Şirket 2015 yılında adını Nasdaq Inc. olarak değiştirmiştir.

nasdaq 2

Nasdaq nerenin borsası?

Nasdaq, Amerika Birleşik Devletleri menşeili bir borsadır. Borsada günlük olarak listelenen ve işlem gören 5.000’den fazla şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin çoğu Apple (AAPL) ve Microsoft (MSFT) gibi büyük teknoloji şirketleridir. Nasdaq’ı oluşturan iki farklı piyasa vardır: Nasdaq Ulusal Piyasası ve Nasdaq Smallcap Piyasası. Ulusal Pazar büyük menkul kıymetlerin alım satımını kolaylaştırırken, Smallcap Pazarı daha küçük büyüme şirketlerinin alım satımını içerir.

Borsa ABD, Kanada, İskandinavya ve Baltık ülkelerinde hisse senedi, türev ürünler, sabit gelir ve emtia ticaretine olanak sağlayan 29 piyasa işletmektedir. Şirket ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da bir takas odası ve beş merkezi menkul kıymetler deposu işletmektedir. Ticaret teknolojisi 50 ülkede 100 borsa tarafından kullanılmaktadır.

Nasdaq terimi aynı zamanda Nasdaq Composite’i ifade etmek için de kullanılır. Bu, borsada listelenen 2.500’den fazla hisse senedinden oluşan bir endekstir. Söz konusu endeks ise bünyesinde bazı büyük teknoloji devlerini barındırır:

  • Apple (AAPL)
  • Microsoft (MSFT)
  • Alphabet (GOOG, GOOGL)
  • Meta Platformlar (META)
  • Amazon (AMZN)
  • Tesla (TSLA)

Nasdaq Composite 19 Kasım 2021’de 16.057,44 ile rekor seviyeden kapandı. Endeks bu noktadan Nisan 2022’ye kadar yüzde 23’ten fazla düşüş gösterdi.

Nasdaq Composite’in Nisan 2022’deki yüzde 13,3’lük düşüşü, endeksin küresel mali kriz sırasında yüzde 17,4 değer kaybettiği Ekim 2008’den bu yana en kötü aylık düşüşü oldu. 30 Haziran 2023’te 13.787,92’den kapandı.

nasdaq 1

Trade sistemi

Nasdaq bilgisayarlı alım satım sistemi başlangıçta, neredeyse bir asır boyunca yaygın model olan verimsiz uzman sistemine bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Teknolojinin hızlı gelişimi borsanın elektronik ticaret modelini dünya çapındaki piyasalar için standart haline getirmiştir.

Dünyanın gelecek vaat eden teknoloji şirketlerinin en son teknolojiyi kullanan bir borsada işlem görmesi en uygun yoldur. Teknoloji sektörü 1980’lerde ve 1990’larda önem kazandıkça, Nasdaq Bileşik Endeksi de bu sektörün en yaygın kote edilen vekili haline gelmiştir.

Ayrıca Nasdaq Bileşik Endeksi Mart 2000’e kadar geçen 16 aylık sürede yaklaşık yüzde 150 oranında yükseldikten sonra Ekim 2002’de neredeyse yüzde 80 oranında gerilemiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner