Anasayfa Altcoinler EOS (EOS) Nasıl EOS Alırım? Adım Adım EOS Alma Rehberi

Nasıl EOS Alırım? Adım Adım EOS Alma Rehberi

Bu rehberde “nasıl EOS alırım” sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Nasıl EOS satın alacağınızla ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken her şeyi tek tek açıkladık.

Nasıl EOS Alırım

EOS Nedir?

EOS, merkezi olmayan uygulamaların dikey ve yatay ölçeklendirmesini sağlamak için tasarlanmış, Blockchain mimarisini kullanan bir kripto para projesi ve yazılımı.

Ortaya çıkan teknoloji, saniyede milyonlarca işleme ölçeklendirme potansiyeline sahip olan, kullanıcı ücretlerini ortadan kaldıran ve merkezi olmayan uygulamaların hızlı ve kolay bir şekilde dağıtılmasına olanak veren bir Blockchain mimarisidir. Daha fazla bilgi için lütfen EOS.IO White Paper‘ını okuyun.

Nasıl EOS Alırım?

Türk Lirası ile EOS satın alabilmek için öncelikle güvenilir bir borsayı kullanmanız gerekiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren ve Türk Lirası ile EOS alabileceğiniz borsa:

Paribu’dan fiat para birimi (TL) ile kolayca EOS alabilirsiniz.

Paribu’dan EOS Alma

Paribu, Türkiye’deki en popüler kripto para borsalarından biri ve sıradan bir yatırımcı için yüzde 0,25’den başlayan komisyon oranı ile hizmet veriyor.

Borsaya Kayıt Olma

Paribu’dan EOS almak için öncelikle bir hesap oluşturmalı, kimliğinizi onaylatmalı ve para yatırmalısınız. Hesap oluşturmak için Paribu.com’un anasayfasındaki kayıt formunu kullanabilirsiniz. Kayıt sonrası herhangi bir sorunla karşılaşmamak için talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız.

Paribu Kayıt EOS Satın Al

Kimlik Onayı

Paribu hesabınızı oluşturduktan sonra, hesabınızı onaylatmak için Hesap Ayarları > Kimlik Onayı sekmesine gitmeniz yeterli.

EOS Satın Al - Paribu Kimlik Onayı

Kimlik onayı için kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalar şu şekilde;

 • Sayfadaki formu doldurarak kimlik bilgilerinizi onaylatabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz onaylandığında hesap limitleriniz yükseltilir ve avantajlı komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.
 • Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu online olarak kontrol edilecek, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmez ise hesap onayınız tamamlanacaktır.
 • Banka transferlerinde kaydettiğiniz bilgiler esas alınacağından, vereceğiniz bilgilerin eksik ya da hatalı olması durumunda banka transferleriniz gerçekleşmeyecektir.
 • Lütfen kimlik bilgilerinizi nüfus cüzdanınızda yer aldığı şekli ile ve Türkçe karakterler kullanarak doldurun.
 • Hesap onayından sonra bu formda yer alan bilgiler değiştirilemez.

Para Yatırma

Kimlik onayını yaptırdıktan sonra borsa hesabınıza para (TL) yatırmanız gerekiyor. Borsanın Yatırma İşlemleri > TL sekmesinden borsa hesabınıza kolayca para yatırabilirsiniz. Buradan yatırmak istediğiniz miktarı girerek para yatırma bildirimi oluşturabilirsiniz.

EOS Alma - Paribu Yatırma İşlemleri

Para yatırma işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde;

 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, TL hesaplardan gönderim yapılmalıdır. Farklı bir hesaptan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Minimum yatırma miktarı 100 TL’dir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Bildirim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde transferi gerçekleştirilmeyen bildirimler iptal edilir, bu süreden sonra gerçekleşen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
 • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Borsadan EOS Alma

Para yatırma işlemini tamamladıktan sonra şimdi EOS alabilirsiniz. EOS alabilmek için borsanın “Market” veya “Kolay Alış-Satış” sayfasını kullanabilirsiniz. Yeni başlayan bir yatırımcı için Paribu’nun “Kolay Alış-Satış” sayfası eşsiz kolaylıktadır.

Nasıl EOS Alırım - EOS Satn Alma

“EOS Al” düğmesine tıklayarak alım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Borsanın “Kolay Alış-Satış” işlemiyle ilgili dikkat çektiği başlıklar şu şekilde;

 • Kolay Alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz Litecoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Önemli Hatırlatma: Borsanın Kolay Alış-Satış sayfasından EOS alırken, bir adet EOS’un fiyatını siz değil sistem belirler. Bir adet EOS için fiyat girerek alım yapmak için Market sayfasını kullanmalısınız.

Marketten EOS almak istiyorsanız da Market sayfasına gitmelisiniz.

EOS Alma - Market Paribu

Fiyat (TL): Bir adet EOS için ödemek istediğiniz fiyat. Bir adet EOS için fiyat vermek için dikkat etmeniz gereken iki şey bulunmaktadır;

 1. Borsadaki güncel EOS fiyatı.
 2. Alış-Satış emirleri tablosu

Bir adet EOS için ödemek istediğiniz fiyatı belirlerken en optimum fiyatı girmelisiniz ki satın alım işlemi kısa süre içerisinde gerçekleşsin. Verdiğiniz fiyat çok yüksek olursa zarar edebilir veya çok düşük olursa alım gerçekleşmeyebilir.

Miktar (EOS): Paranızın karşılığında almak istediğiniz EOS miktarını bu alanda girebilirsiniz.

Toplam (TL): Bu alan miktar belirtmeniz durumunda otomatik olarak şekillenecektir. Miktar belirtmeden bu alana hesabınızdaki paranın tamamını veya bir kısmını girerseniz karşılığında alabileceğiniz EOS miktarını otomatik olarak görebilirsiniz.

Şimdi “EOS Al” düğmesine tıklayarak EOS alım emrini girebilirsiniz.

Komisyon Ücretleri

Her kripto para borsasında olduğu gibi Paribu da alıcı ile satıcıyı buluşturduğu için komisyon ücreti alır. Borsanın uyguladığı komisyon ücretleri şu şekilde;

30 Günlük Alış Satış Hacmi (TL) Piyasa Yapıcı (Maker) Piyasa Alıcı (Taker)
0 – 100.000 %0.25 %0.35
100.000 – 1.000.000 %0.15 %0.15
1.000.000 – 5.000.000 %0.10 %0.15
5.000.000 – 10.000.000 %0.05 %0.10
10.000.000 + %0 %0.10

Peki, tabloda yer alan piyasa yapıcı ve piyasa alıcı ne anlama geliyor?

Piyasa Yapıcı Emirler (Maker): Emir girişi yapıldığında satış emirleri için en iyi alıştan yüksek, alış emirleri için ise en iyi satıştan düşük fiyattan girilen emirlerdir.

Piyasa Alıcı Emirler (Taker): Emir girişi yapıldığında satış emirleri için en iyi alış ile eşit ya da daha düşük, alış emirleri için ise en iyi satış ile eşit ya da daha yüksek fiyattan girilen emirlerdir.

Paribu’da “Kolay Alış-Satış” sayfasından yapılan işlemlere her zaman piyasa alıcı komisyon oranlarının uygulandığını belirtmeden geçmeyelim.

Nasıl EOS Alırım adlı bu rehberimizde elimizden geldiğince EOS satın almanız için görsel ve metinsel bir anlatım yaptık. Soru veya sorunlarınız için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Avatar
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları