Ana Sayfa Haberler Nasıl Litecoin Alırım? Adım Adım Litecoin Alma Rehberi

Nasıl Litecoin Alırım? Adım Adım Litecoin Alma Rehberi

“Nasıl Litecoin Alırım” başlıklı rehberimize hoş geldiniz. Bu rehberde Türk Lirası ile nasıl Litecoin alacağınızı en ince ayrıntısına kadar açıklamaya çalıştık.

Nasıl Litecoin Alırım

Litecoin Nedir?

Litecoin, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir yerine anlık, sıfıra yakın maliyet ile ödeme yapılmasını sağlayan eşler arası (peer-to-peer) bir kripto para birimidir.

Litecoin, herhangi bir merkezi otorite olmaksızın tamamen merkezi olmayan açık kaynak kodlu küresel bir ödeme ağıdır. Matematik ağı güvence altına alır ve bireyleri kendi varlıklarını kontrol etmeye teşvik eder.

Litecoin, önde gelen kripto para birimlerine kıyasla daha hızlı işlem onaylama sürelerine ve gelişmiş depolama verimliliğine sahiptir.

Nasıl Litecoin Alırım?

Litecoin almak için satıcı ile alıcıların buluştuğu bir kripto para borsasını kullanmalısınız. Türk Lirası (TL) ile Litecoin satın alabilmek için kullanabileceğiniz birkaç güvenilir kripto para bulunmaktadır. Bunlar;

“Nasıl Litecoin Alırım” sorusunun cevabını verdiğimiz bu rehberimizde anlatımımızı Paribu üzerinden yapacağız.

Paribu’dan Litecoin Alma

Günlük 3.5 milyon doları aşan işlem hacmi ile Paribu Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri. Borsa, şu anda sıradan bir yatırımcı için yüzde 0,25’den başlayan komisyon oranı ile hizmet veriyor.

Borsaya Kayıt Olma

Paribu’dan Litecoin almak için tahmin edebileceğiniz gibi borsaya kayıt olmanız gerekiyor. Borsaya kayıt olmak için anasayfada yer alan kayıt formunu eksiksiz ve tümüyle doğru bilgilerle doldurun.

Nasıl Litecoin Alırım - Paribu kayıt Olma Kimlik Onayı

Paribu, her kripto para borsasının yaptığı gibi platformuna kayıt olan kullanıcıların kimliğini onaylamasını ister. Hesap Ayarları menüsünde bulunan Kimlik Onayı sekmesinden kimlik onayı için başvuruda bulunabilir.

Kimlik onayı, kullanıcı güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için standart bir güvenlik prosedürüdür.

Borsa, kullanıcıların kişisel bilgilerinin şifrelenmiş olarak muhafaza edildiğini ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağını ve hesabın onaylanması dışında başka hiçbir amaçla kullanılmayacağını garanti ediyor.

Kimlik onayı için Hesap Ayarları > Kimlik Onayı sekmesini kullanabilirsiniz.

Litecoin Satın Al - Paribu Kimlik Onayı

Kimlik onayı için kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalar şu şekilde;

 • Sayfadaki formu doldurarak kimlik bilgilerinizi onaylatabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz onaylandığında hesap limitleriniz yükseltilir ve avantajlı komisyon oranlarından faydalanabilirsiniz.
 • Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu online olarak kontrol edilecek, herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmez ise hesap onayınız tamamlanacaktır.
 • Banka transferlerinde kaydettiğiniz bilgiler esas alınacağından, vereceğiniz bilgilerin eksik ya da hatalı olması durumunda banka transferleriniz gerçekleşmeyecektir.
 • Lütfen kimlik bilgilerinizi nüfus cüzdanınızda yer aldığı şekli ile ve Türkçe karakterler kullanarak doldurun.
 • Hesap onayından sonra bu formda yer alan bilgiler değiştirilemez.

Kimlik onayının en kısa sürede yapılması gerekiyor. Onay sürecinde beklenmedik bir gecikme yaşanırsa destek talebinde bulunabilirsiniz.

Para Yatırma

Kimlik onayını tamamladıktan sonra Türk Lirası ile Litecoin almak için borsa hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Bunun için “Yatırma İşlemleri” menüsünden “TL” sekmesine tıklamalısınız. Buradan yatırmak istediğiniz miktarı girerek para yatırma bildirimi oluşturabilirsiniz.

Nasıl Litecoin Alırım - Paribu Para Yatırma

Para yatırma işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde;

 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, TL hesaplardan gönderim yapılmalıdır. Farklı bir hesaptan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Minimum yatırma miktarı 100 TL’dir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Bildirim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde transferi gerçekleştirilmeyen bildirimler iptal edilir, bu süreden sonra gerçekleşen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
 • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Borsadan Litecoin Alma

Para yatırma işleminin başarıyla tamamlanmasının ardından artık borsadan Litecoin alabilirsiniz. Litecoin alabilmek için borsanın “Market” veya “Kolay Alış-Satış” sayfasını kullanabilirsiniz.

Yeni yatırımcılar için Paribu’nun “Kolay Alış-Satış” sayfası eşsiz kolaylıktadır. Bu yüzden yeni başlayanlar için borsanın “Kolay Alış-Satış” sayfasının kullanılmasını öneriyoruz.

Nasıl Litecoin Alırım - Kolay Alış-Satış

Şimdi “Litecoin Al” düğmesine tıklayarak alım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Borsanın “Kolay Alış-Satış” işlemiyle ilgili dikkat çektiği başlıklar şu şekilde;

 • Kolay Alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz Litecoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Önemli Hatırlatma: Kolay Alış-Satış sayfasından Litecoin alırken, bir adet Litecoin’in fiyatını siz değil sistem belirler. Bir adet Litecoin için fiyat girerek alım yapmak için Market sayfasını kullanmalısınız.

Kolay Alış-Satış yerine marketten Litecoin almak için Market sayfasına gidebilirsiniz. Marketten Litecoin alım emrini girebilmek için kripto para türü menüsünden Litecoin’i seçtiğinizden emin olun.

Litecoin Satın Al - Paribu Market

Fiyat (TL): Bir adet Litecoin için ödemek istediğiniz fiyat. Bir adet Litecoin için fiyat vermek için dikkat etmeniz gereken iki şey bulunmaktadır;

 1. Borsadaki güncel Litecoin fiyatı.
 2. Alış-Satış emirleri tablosu

Bir adet Litecoin için ödemek istediğiniz fiyatı belirlerken en optimum fiyatı girmelisiniz ki satın alım işlemi kısa süre içerisinde gerçekleşsin. Verdiğiniz fiyat çok yüksek olursa zarar edebilir veya çok düşük olursa alım gerçekleşmeyebilir.

Miktar (LTC): Paranızın karşılığında almak istediğiniz Litecoin miktarını bu alanda girebilirsiniz.

Toplam (TL): Bu alan miktar belirtmeniz durumunda otomatik olarak şekillenecektir. Miktar belirtmeden bu alana hesabınızdaki paranın tamamını veya bir kısmını girerseniz karşılığında alabileceğiniz Litecoin miktarını otomatik olarak görebilirsiniz.

Şimdi “LTC Al” düğmesine tıklayarak Litecoin alım emrini girebilirsiniz.

Komisyon Ücretleri

Her kripto para borsasında olduğu gibi Paribu da alıcı ile satıcıyı buluşturduğu için komisyon ücreti alır. Borsanın uyguladığı komisyon ücretleri şu şekilde;

30 Günlük Alış Satış Hacmi (TL) Piyasa Yapıcı (Maker) Piyasa Alıcı (Taker)
0 – 100.000 %0.25 %0.35
100.000 – 1.000.000 %0.15 %0.15
1.000.000 – 5.000.000 %0.10 %0.15
5.000.000 – 10.000.000 %0.05 %0.10
10.000.000 + %0 %0.10

Peki, tabloda yer alan piyasa yapıcı ve piyasa alıcı ne anlama geliyor?

Piyasa Yapıcı Emirler (Maker): Emir girişi yapıldığında satış emirleri için en iyi alıştan yüksek, alış emirleri için ise en iyi satıştan düşük fiyattan girilen emirlerdir.

Piyasa Alıcı Emirler (Taker): Emir girişi yapıldığında satış emirleri için en iyi alış ile eşit ya da daha düşük, alış emirleri için ise en iyi satış ile eşit ya da daha yüksek fiyattan girilen emirlerdir.

Paribu’da “Kolay Alış-Satış” sayfasından yapılan işlemlere her zaman piyasa alıcı komisyon oranlarının uygulandığını belirtmeden geçmeyelim.

Nasıl Litecoin Alırım adlı bu rehberimizde elimizden geldiğince Litecoin satın almanız için görsel ve metinsel bir anlatım yaptık. Soru veya sorunlarınız için aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya Hesaplarımız

597BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
6,136TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Diğer Haberler

Bloomberg Tether’ı İnceledi: Tether (USDT) Hakkındaki İddialar Gerçek mi?

Bloomberg News tarafından incelenen Tether'ın ABD Doları rezervlerine önemli miktarda ilgi duyduğu ortaya çıktı. Şirketin ABD Doları rezervleri, Kanada, Bahamalar ve Porto Riko dahil...

Spencer Bogart Bitcoin’in Fiyatı için 50.000 Dolarlık Öngörüsünü Koruyor!

Bitcoin, bu yıl kripto para piyasasının hacminde görülen çöküşün ortasında piyasa hacminin %80'ini kaybetti. Ancak Spencer Bogart, dijital paranın şu anki değerini hala %1328'e kadar...

JPMorgan: Bitcoin Ayı Piyasası Kurumsal Yatırımcıları Korkutuyor

Kurumsal yatırımcılar uzun süredir kripto para ayı piyasasından korkuyor. En azından küresel pazar stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou da dahil olmak üzere JPMorgan Chase & Co. analistlerinden...

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Bitcoin 4.000 Doları Görür mü?

Geçtiğimiz 24 saat içinde kripto para piyasası Kasım ayından bu yanaki en güçlü günlük ralliyi gösterdi. Bitcoin yüzde 11'den fazla değer kazanarak 3.181 dolardan...

Kurumsal Yatırımcılar Ağırlıklı Olarak Tezgah Üstü Piyasalardan Bitcoin (BTC) Alıyor!

Kripto para piyasasının dört gözle beklenenleri şüphesiz kurumsal yatırımcılar. Kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgi gösterdikleri ama bir türlü piyasaya giriş yapmadıkları bilinen bir gerçek. Araştırma...