Yükleniyor...

Litecoin (LTC)

2011 yılında eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin, tümüyle merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu Blockchain sistemi üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. Temelde Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olan Litecoin ile Bitcoin’in arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Litecoin, Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmıştır ve kripto para birimine olan ilgiye bakarak bu alanda başarılı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Litecoin ilk altcoin olması bakımından da öne çıkmaktadır.

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun kimliği gizemini korurken, Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee'dir ve kendisi sosyal medyada ve blogunda oldukça aktiftir. Eski bir Google çalışanı olan Lee, Bitcoin'in geliştirme vizyonuna sahip olması bakımından öne çıkan bir isimdir. Kripto paraların "altın"ı olarak görülen Bitcoin'e karşın Litecoin kripto paraların "gümüş"ü olarak görülmektedir. 7 Ekim 2011'de kaynak kodlara halka açık olarak paylaşılan Litecoin, 13 Ekim 2011'de hayata geçmiştir. Litecoin'in kısaltması LTC’dir. Litecoin temelde Bitcoin'in bir fark'udur. Bitcoin ağının bir fork'u olması bakımından Litecoin'in en büyük kripto para birimi Bitcoin'e benzer birçok yanı bulunmaktadır.

Dolaşımda bulunacak toplam Bitcoin adedi 21 milyon ile sınırlandırılmışken, Litecoin’de bu sınır 84 milyondur. Litecoin madenciliği yapabilmek Bitcoin madenciliğine kıyasla son derece kolaydır. Bitcoin madenciliği sadece madencilik için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılabilirken Litecoin'in kullandığı algoritma sayesinde kişisel bilgisayarlar ile sürekli madencilik yapılabilmektedir. Öte yandan Bitcoin madenciliğinde kişisel bilgisayar ile madencilik yapılması günümüzde mümkün değildir.

Litecoin'in sahip olduğu bu algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde tutularak yapılabilmektedir. Madencilik işlemlerindeki bu avantaj işlem onay sürelerini ciddi manada düşürmektedir ve gönderim hızını büyük ölçüde etkilemektedir. Litecoin'in işlem hızı Bitcoin'e kıyasla oldukça yüksektir. Litecoin ağında gerçekleştirilen bir işlem için ortalama 5 dakika içinde iki onay alınabilirken, Bitcoin’de bir onay için en az 10 dakika beklemek gerekmektedir.

Yerli-yabancı birçok borsanın marketinde listeleniyor olması bakımından Litecoin'e almak veya satmak son derece kolaydır. Türk Lirası ile Litecoin almak için Paribu, BtcTurk gibi birçok yerli kripto para borsası kullanılabilir. Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi Litecoin cüzdanları da temelde yazılım ve donanım cüzdanları olmak üzere ikiye ayrılır. Masaüstü veya mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz cüzdan uygulamaları vasıtasıyla bir cüzdan kimliği ve özel anahtara sahip olarak LTC cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra soğuk cüzdan olarak da anılan donanım cüzdanlarınızla LTC varlığınızı güvenle saklayabilirsiniz. Hırsızlıklara karşı üst düzey güvenlik sağlasalar da bir işlem gerçekleştirmek istediğinizde soğuk cüzdanlardan aktarım yapmak hayli vakit alabilmektedir. Dolayısıyla her an işlem yapmak üzere sakladığınız varlıklarınız için soğuk cüzdanlar iyi bir saklama yöntemi değildir.
ck x banner
ck youtube banner