Yükleniyor...

Nayib Bukele Kimdir?

Nayib Bukele, El Salvador'un 43.

el salvador

Nayib Bukele, El Salvador’un 43. Başkanı ve iş insanıdır. Ülkenin, Bitcoin ile yapılan ödemeleri yasallaştırmasının ardından Bukele ile ilgili araştırmalar da hız kazandı. 1981 yılında doğan Bukele, 42 yaşındadır ve henüz 18 yaşındayken ilk şirketini kurmuştur.

Nayib Bukele Hayatı

24 Temmuz 1981 tarihinde San Salvador’da dünyaya gelen Nayib Armando Bukele Ortez, Salvadorlu siyasetçi ve iş insanıdır. Bukele, 2015 senesinden 2018’e kadar San Salvador’un belediye başkanlığını üstlendi. 3 Şubat 2019’da gerçekleşen seçim sonucunda ise El Salvador’un yeni başkanı olarak seçildi. Nayib Bukele, ayrıca Yamaha Motors’un El Salvador temsilcisi ve ithalatçısıdır.

5 Haziran 2021’de Bukele, Yasama Meclisine El Salvador’u Bitcoin’i yasal ödeme yapan ilk ülke yapacak bir yasa tasarısı sunmayı planladığını duyurdu. Yasama Meclisi, tasarıyı 8 Haziran 2021’de onayladı ve 7 Eylül 2021’de yürürlüğe girmesi planlandı. 17 Haziran 2021’de Dünya Bankası, El Salvador’dan yardım talebini reddetti. Şeffaflık ve Bitcoin madenciliğinin çevresel etkileri konusundaki endişeleri gerekçe göstererek, Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak uygulanması uygun görülmedi. 24 Haziran 2021’de Athena Bitcoin, bin 500 kurulum için bir milyon dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

nayib bukele

6 Eylül 2021’de Bukele, Salvador hükümetinin ilk 400 Bitcoin’ini satın aldığını duyurdu. Ertesi gün, dijital para birimini yasal ihale yapan ilk ülke olan El Salvador’da Bitcoin Yasası yürürlüğe girdi ve Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirdi. Aynı gün, Bitcoin 52 bin dolardan 43 bin doların altına düştü ve ticaretin bir noktasında “neredeyse bir ayın en düşük seviyesine” ulaştı. Bu arada, Apple ve Huawei gibi platformlar, “Chivo” adlı Salvador hükümeti destekli dijital cüzdanı sunmazken, internet sunucuları kullanıcı kayıtlarıyla bulunduktan sonra çevrimdışı olmaya zorlandılar. Bazı “bin protestocu” ülkenin Bitcoin’i benimsemesine karşı olduklarını ifade etmek için San Salvador sokaklarına çıktı.

Kasım 2021’de Bukele, La Union’un güneydoğu bölgesinde, bitcoin madenciliğine güç sağlamak için jeotermal enerji kullanacak olan dünyanın ilk bitcoin şehrini Conchagua yanardağının dibine inşa etmeyi planladığını duyurdu.

nayib bukele 1

Ocak 2022’ye gelindiğinde, Bitcoin fiyatı kasım ayından bu yana yüzde 45 düşerek ulusal hazineye 22 milyon dolarlık rezervlere mal oldu. El Salvador tahvilleri düştü. Uluslararası Para Fonu (IMF), hükümetle bir kredi anlaşması konusundaki görüşmelerini durdurdu ve El Salvador’u oynaklığı ve azalan şeffaflığıyla ilgili endişeler nedeniyle Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak bırakmaya çağırdı. Ekonomist Steve Hanke, “El Salvador şu anda dünyanın en sıkıntılı devlet borcuna sahip ve bunun nedeni Bitcoin çılgınlığı. Piyasalar Bukele’nin çıldırdığını düşünüyor ve o da çıldırdı.” ifadelerini kullandı. Haziran 2022 itibarıyla, Salvador hükümeti Bitcoin’de 56 milyon dolar kaybetti ve ekonomistler ülkenin büyük olasılıkla borcunu ödeyemeyeceğini belirtiyorlar.

27 Temmuz 2022’de Bukele, Salvador hükümetinin, ülkenin borcunu ödeyemeyeceğine dair “endişeleri hafifletmek” için 2023 ve 2025’e kadar 560 milyon ABD doları tutarında borç tahvili geri alacağını duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner