Yükleniyor...

Nedir Bu FriendTech Çılgınlığı?

Son günlerin en fazla konuşulan uygulaması friend.

Coinkolik Kopyası 5

Son günlerin en fazla konuşulan uygulaması friend.tech’e yakından bakalım mı? Sadece bir kaç hafta önce başlayan bu uygulama ile kullanıcılar takipçilerine kendi profillerinin “hisselerini” satma imkanı sunuyor.

Araştırma yaparken gördüğüm şey beni baya şaşırttı çünkü proje ilk başta 10 Ağustos’ta bir davetiye çılgınlığı ile başlamış ve on binlerce kullanıcı akın etmiş ancak uygulama popülerliğini sadece üç gün koruyabilmiş. İşte tam bu noktada, friend tech en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Paradigm’dan yatırım aldı. Böylece uygulamanın meşruyeti de sağlandı.

Ancak web sitesine girerseniz doğru düzgün bir açıklama göremiyorsunuz. Whitepaper bile yok ve uygulamaya sosyal medya hesabınızla giriş yaparken bir sürü de izin veriyorsunuz.

Coinbase’de kıdemli bir yazılım mühendisi olan yuga.eth’e göre, friend tech, TweetDAO ve Stealcam’ın baş geliştiricisi Racer tarafından oluşturuldu.

Friend Tech her bir hisse işlemi için %10 ücret alır, bunun %5’i hissesi alım-satım yapılan profil sahibine dağıtılır, kalan %5’i ise hazine gelirlerine gider.

Kulağa çok ilginç gelmiyor mu?

  1. Tarayıcınız üzerinden friend.tech adresine gidin ve önce paylaş butonununa ardından “Add to Home Screen’e tıklayın ve artık uygulamanız hazır.
  2. Davet kodun girin ve X hesabınızı bağlayın. 
  3. Aktif olabilmek için Base ağında ETH sahip olmanız gerekiyor. Yani bir miktar ETH alıp bunları bridge yaparak BASE ağına aktarmalısınız.
  4. Bağlı cüzdan adresine yapılan transferin ardından Friend.tech’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamada bir profilin arz olan ilk hisseleri ücretsiz sayılabilecek bir fiyatta ancak bu kısımda botlarla uğraşmak durumundasınız. Beni asıl korkutan kısım ise, uygulamanın kurgulandığı ekonomik model.

Ekran Resmi 2023 08 22 02.11.45

Arkasındaki basit bir matematikle, fiyat üstel artıyor. Arz arttıkça, fiyat katlanarak artar.

Hisse Fiyatı = (Hisse Arzı)* 2 / 16000

Bu açıdan bakınca bizlerin aşina olduğu acaba bu bir Ponzi Şeması mı? Soruları da akıllara geliyor. Çünkü bu şekilde agresif büyüme hisse fiyatının fazla değerlenmesine yol açacaktır ve kullanıcıları da hayal kırıklığına yaratabilir.

Aşağıda Dune üzerinden aldığım işlem verilerini görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2023 08 22 02.09.41

Aşağıdaki grafikte ise aktif alıcı ve satıcıları görebilirsiniz. Sanki hype biraz sönmeye başlamış gibi.

Ben şimdilik izlemeye devam edeceğim siz de riskinizi mutlaka yönetmeyi unutmayın.

Ekran Resmi 2023 08 22 02.17.24

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner