Yükleniyor...

Olası Bir Hisse Senedi Piyasası Çöküşü, Bitcoin Fiyatlarına Nasıl Yansır?

Bitcoin (BTC), Covid-19 salgın endişeleri ve önleme tedbirleri sebebi ile Mart 2020'de borsa ile birlikte büyük ölçüde düşüş yaşadı.

bitcoin korelasyon

Bitcoin (BTC), Covid-19 salgın endişeleri ve önleme tedbirleri sebebi ile Mart 2020’de borsa ile birlikte büyük ölçüde düşüş yaşadı. Hisse senetleri tekrar düşerse, Bitcoin’de hisse senetlerini takip edecek mi? Kraken Kripto para borsası istihbarat başkanı Thomas Perfumo ve XBTO Group Ticaret Başkanı Paul Eisma’ya göre cevap oldukça karışık.

Perfumo, bu yıl S&P 500 ile Bitcoin arasında yüksek bir korelasyonun olduğunu ancak tekrardan hisse senetlerinde yaşanan bir çöküşün Bitcoin’i etkilemeyeceğini belirtti.Mart ayından bu yana gördüğümüz en önemli şey, Bitcoin’in güvenli liman olarak kabul edilen birçok varlıktan daha iyi performans gösterdiğidir. Kripto para endüstrisinde genellikle Bitcoin bir değer varlığı deposu olarak görüldüğü için sıklıkla altın ile bir kıyaslama yapılır.

Mart ayında ABD, Covid-19 salgının etkisini azaltmak ve yavaşlatmak amacı ile bir dizi önlemler aldı. Buna karşılık ABD borsası 20 yıldan fazla bir süredir en sert düşüşünü yaşayarak, 4 Mart ve 23 Mart arasında, %30 düşüş yaşadı. Bitcoin’de benzer şekilde 7 Mart ve 13 Mart arasında %58 civarında bir düşüş yaşadı.

Bununla birlikte, Bitcoin oldukça hızlı bir iyileşme kaydetti. Çöküşünü takip eden ilk 55 günde yaklaşık %162 oranına yükseliş yaşayan BTC’ye göre, S&P 500 ise 77 günde yalnızca %47 artış gösterebildi.

Kripto para finans şirketi XBTO’da görev alan Esma ise, hisse senedi fiyatlarına Bitcoin ile aynı doğrultuda seyrettiğini ve hisse senetleri Bitcoin arasındaki son korelasyonun oldukça endişe verici olduğuna değindi. “Korelasyonlar stokastiktir, modellemesi son derece zordur ancak ticareti daha da zordur.”

Her ne kadar Bitcoin ve hisse senetleri Mart ayından itibaren bir korelasyon içerisinde yer alsalar da Bitcoin’in diğer tüm varlıklara göre çok daha iyi performans gösterdiği bilinen bir gerçek. Kurumsal yatırımcılar tarafından da bir değer deposu olarak görülmeye başlanan lider kripto para, mevcut piyasada potansiyel yükselişini gerçekleştirebilir. Dünya üzerinde küresel bir salgın haline gelen Covid-19 sebebi ile birçok yatırımcı kendisini daha güvenli varlıklara yöneltiyor. Özellikle son zamanlarda da bu varlıklar arasında Bitcoin de yer alıyor.

Değişen şartlar sebebi ile yatırımcıların da görüşleri değişmeye başladı. 90 yaşındaki Amerikalı yatırımcı ve Dünya’nın en zenginler listesinin ilk isimlerinden olan Warren Buffett, geçmişte asla altına ve türevlerine yatırım yapmayacağını açıklamıştı. Ancak küresel salgın sonrası Buffett’da altına yatırım yaparak, piyasadaki görüşlerin ne kadar değişken olduğunu göstermiş oldu.

Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 11.723 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner