Yükleniyor...

Bir Bitcoin Yatırımcısı Tek Bir Hata İle 16 Milyon Dolar Kaybetti

Geçtiğimiz gün bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı, Electrum cüzdanının uzun süredir piyasada olan eski versiyonunu indirdikten sonra, 2017 yılından beri saklamış olduğu tüm Bitcoin'leri dolandırıcılara kaptırdı.

bitcoin yatirimcisi bir hata ile 16 milyon dolardan oldu

Geçtiğimiz gün bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı, Electrum cüzdanının uzun süredir piyasada olan eski versiyonunu indirdikten sonra, 2017 yılından beri saklamış olduğu tüm Bitcoin’leri dolandırıcılara kaptırdı.

Son günlerde farklı yollar ile birçok kripto para dolandırıcılığı haberine şahit oluyoruz ve bu mağdur olan yatırımcı sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu konular üzerine birçok uyarı bulunmasına rağmen, kripto para dolandırıcıları da farklı yöntemler kullanarak insanları kandırmaya devam ediyor.

Bitcoin yatırımcısı Ben Verret, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 2017 yılından beri hareket ettirmediği, 1.400 BTC’yi dolandırıcıların eline kaptırdını duyurdu. Verret, süreci şu şekilde açıkladı;

“Bir aptallık yaparak Electrum cüzdanının eski bir sürümünü kurdum. Tüm varlığımı görebiliyordum ancak 1 BTC transfer yapmaya çalıştığımda, güvenlik ile ilgili bazı güncellemelerin yapılmasını belirten, açılır bir pencere ile karşılaştım. İstenilen güncellemeyi yaptıktan sonra, tüm varlığım bilinmeyen bir adrese transfer edildi.”

Gerçekleşen dolandırıcılık, kripto para piyasasında derin bir etki yaratsa da, kullanılan bu yöntem yeni bir değil. Electrum geliştiricisi Thomas Voegtlin, kullanılan kimlik avı saldırısının 2018’in sonlarından beri ortalıkta dolaştığını doğruladı.

Voegtlin, ” Son 18 aydır web sitemizde görüntülenen bir uyarıda da görülebileceği gibi, bir kullanıcı eski bir yazılım kullandığı için dolandırıldı.” diye belirtti.

Kimlik avı istismarı bir yıldan uzun süredir var olsa da, yaşanılan bu son dolandırıcılık, en büyük olarak kayıtlara geçti.

Tehdit analisti Malwarebytes Labs tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, hatalı Electrum yazılımı kurulduktan sonra, bilgisayar korsanları kullanıcıları meşru uyarılar ile yönlendirip, bu yönlendirmeleri de kendi kötü niyetleri için kullanıyorlar. Gerçekleşen yönlendirme sonrası, kullanıcılardan sahte bir güvenlik güncellemesi yüklemeleri isteniyor ve bu güncelleme ile birlikte bilgisayar korsanlarını cüzdan içerisindeki tüm varlıkları kendi bilinmeyen cüzdanlara çekiyorlar.

Gerçekleşen bu son olay dahil, 2018 yılında yaşanan ilk istismardan bu yana tahmini 2171 BTC (25 milyon dolar), kripto para hırsızlarının eline geçti.

Bununla birlikte yaşanılan bu son olayın duyulmasının ardından kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpen “CZ” Zhao, Twitter üzerinden bir açıklama gerçekleştirdi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1300060478656274433?s=20

CZ, mağdur Verret’in tweetini paylaşarak, “Bu adam 1400 BTC kaybetti ve daha önce de kayıplar yaşandı, ilgili adresleri kara listeye aldık” açıklamasında bulundu.

Binance fonları kara listeye alsa bile, kaybedilen Bitcoin’lerin geri getirilmesi pek mümkün değil. Yaşanılan bu tür olaylardan geri dönüş yapılamadığı için, kullanıcıların çok dikkatli olması gerekmekte.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner