Yükleniyor...

Olası Kripto Rallisinin Ateşini Çin mi Yakacak?

Son haftalarda Çin merkezli haberler ile birlikte yükselişe geçen kripto piyasasının ralli başlangıcı Çin'den gelebilir mi?

olasi kripto rallisinin atesini cin mi yakacak

Son haftalarda Çin merkezli haberler ile birlikte yükselişe geçen kripto piyasasının ralli başlangıcı Çin‘den gelebilir mi?

ÖZEL HABER/YAĞIZ İŞBIRAKMAZ – Çin merkezli haberlerin de etkisiyle kripto para piyasasında ciddi yükselişler devam ediyor. Çin, 2021 senesinde kripto sektöründe uygulamış olduğu yaptırımlar ile dikkatleri üzerine çekmişti. 2023 yılının ilk aylarında ise ÇinKripto bağlantısı ciddi şekilde gündeme oturmuş durumda. Kripto piyasasının son zamanlarda yükselişe geçmesini özellike Çin merkezli olumlu haberler tetikledi diyebiliriz. Çin‘den gelen kriptoya dair pozitif haberler yeni bir rallinin fitilini ateşleyebilir mi ?

Çin ile Kripto Sektörü Arasındaki Bağlantının Süreçleri

Çin, yayınlamış olduğu raporlar ışığında kripto para birimlerini yasal bir ödeme aracı olarak tanımlamıyordu. Çin merkezli bankacılık sistemleri, kripto para birimlerini onaylamıyor ve kripto paralara dair hizmetler sunmuyordu.

2013 senesine geldiğimizde ise Çin Hükümeti, Bitcoin’i (BTC) sanal emtia şeklinde tanımlamıştı. Kripto yatırımcıları için BTC ticaretinde bir sorun olmadığını dile getiren Çin, BTC’ye dair ticari işlemleri onaylıyordu. Fakat daha sonradan Çin Merkez Bankası ve Çin merkezli mali denenetleyiciler, bankalar ve finans firmaları için BTC ile ilgili faaliyetlere yasaklama getirdi.

2017 yılına gelindiğinde Çin, yatırımcıların korunması ve mali risklerin azaltılması amacıyla “Dijital Para Arzını” yasakladı. Dijital Para Arzı, geleneksel para birimleri ile kripto para birimlerinin birbirine dönüşümü demek. Çin‘in kripto sektörüne dair giderek artan yaptırımları yatırımcılar üzerinde endişe yaratmaya başladı. Çin ile kripto sektörü arasında devam eden gerginlik, birçok ticari platforma zarar vererek kapanmalarına ve başka ülkelere taşınmalarına sebep oldu.

ÇinKripto gerginliği süreci ilerledikçe, Çin taraflı gelen yaptırımlar giderek ağırlaştı. Finans ve ödeme şirketlerine daha büyük engeller getiren Çin, dijital para birimleri için kayıt oluşturmak, işlem çevrimleri gibi temel faaliyetleri yasakladığını duyurdu.

2018 yılında Çin Merkez Bankası, sanal ticaret platformlarına ait raporlar yayınladı. Çin Merkez Bankası‘nın yayınlamış olduğu raporlar doğrultusunda, 2018 yılı Temmuz ayına kadar 88 tane sanal ticaret platformunun ve 85 dijital pazarın sektörden çekildiğini belirtti.

Çin-Kripto Savaşının Başlangıcı

2021’de kriptoyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Hatta, bu gelişme global ekonomi piyasalarına da damga vurdu. Çin Merkez Bankası web sitesinden yaptığı açıklamayla, kripto paralarla ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını, kripto paralarla ilgili yasa dışı finansal eylemlerin cezaya tabi tutulacağını duyurdu.

Çin Merkez Bankası‘nın kripto faaliyetlerini yasaklaması, kripto tarihinde görülmüş en büyük darbelerden biri olarak nitelendirildi. Ayrıca Çin, BTC ve USDT dahil hiçbir kripto para biriminin geçerliliğe sahip olmadığını bildirdi. Çin’de faaliyet sürdüren bankaların da kripto paralara dair gerçekleştireceği işlemlerin yasa dışı olduğunu vurguladı.

olasi kripto rallisinin atesini cin mi yakacak 2

Çin ile Kripto Arasında Yaşanan Savaş, Piyasaları Nasıl Etkiledi?

Çin Merkez Bankası‘nın getirdiği bu yasaklamalar ile birlikte kripto tarihinin skandal durumlarından biri yaşanmış oldu. Çin taraflı gelen olumsuz açıklamalar üzerine, kripto paralarda sert düşüşler yaşandı. Kripto sektörünün lideri BTC, Fud haberlerin giderek artması ve Çin‘in yasaklama kararı ardından 2021 yılının eylül ayında büyük bir çöküş yaşadı.

BTC, yükseliş ivmesini sürdürürken gelen Fud haberler doğrultusunda alıcı kaybetmeye başlamıştı. Çin‘den gelen yaptırım sonrası, BTC fiyatında 52.600 dolardan 39.700 dolar seviyesene kadar düşüş gerçekleşti. BTC fiyatının çöküş yaşamasıyla birlikte birçok altcoin’de de sert satışlar gözlemlendi. Ayrıca Çin merkezli yaptırımların giderek artması, kripto topluluğunun Çin‘e karşı olan bakış açısını değiştirdi. Yaşanan süreç ile birlikte kripto yatarımcılarının çoğunluğu, Çin’in yaptırımlarına karşı gelerek sektörü savunmaya devam etti.

Ekran Resmi 2023 02 22 14.13.46

Çin, Kripto Piyasasının Son Haftalardaki Yükselişinde Büyük Rol Sahibi

BTC, 15.500 dolar seviyesinden aldığı destek ile birlikte geçtiğimiz günlerde 25.250 dolar seviyesini test etti. Kripto piyasasında yaşanan hareketlilik ile birlikte sektör giderek canlanıyor. Son haftaların trend konusu haline gelmiş “Çin Merkezli Gelişmeler“, piyasasının olumlu ilerlemesinde büyük rol sahibi.

Son günlerde giderek artan Çin merkezli olumlu gelişmeler, kripto yükselişini devam ettiren ana etkenlerden biri haline geldi. CoinMarketCap‘den alınan veriler ışığında, son zamanlarda en çok artış gösteren kripto para birimleri Çin merkezli oldu.

Bir ay içinde yüzde 900e kadar artış gösteren kripto para birimleri olduğu görülüyor.

olasi kripto rallisinin atesini cin mi yakacak 3

Kripto yatırımcıları, gözlerini adeta Çin‘e dikmiş durumda. Çin merkezli kripto paralar, Çin merkezli kripto para borsaları ve Çin ile ilgili diğer teknolojiler büyük bir furya yarattı. CoinMarketCap’den alınan veriler doğrultusunda, Çin taraflı kripto para borsalarındaki hacimler inanılmaz derecede yükseldi, borsaların stablecoin’leri giderek fiyatlandı.

Çin merkezli Huobi borsasının hacim verileri incelendiğinde, son zamanlarda büyük yükseliş yaşandığı görülüyor;

Ekran Resmi 2023 02 22 14.59.05

Çin taraflı yaşanan yükselişler, kripto yatırımcısının ilgisini çekmiş durumda. Geçmiş zamanda kripto yasaklamarı ile adından çok söz ettiren Çin Hükümeti, şuan için kripto paraların öncüsü olmuş durumda.

Peki ya olası bir ralli başlangıcını Çin tetikleyebilir mi?

Konuya ilişkin biz de Kripto Teknik’in kurucusu Oytun Es‘e bazı sorular yönelttik. Çin’in kripto paralarla ilişkisinin hep inişli çıkış olduğunu söyleyen Es, daha önce de kripto para piyasasında Çin kaynaklı sert yükselişler gördüğümüz kadar bir o kadar sert düşüşler gördüğümüze dikkat çekti. Es’e göre, içinden geçtiğimiz süreç tekrar bizi Çin’den gelen olumlu bir rüzgarın etkisine sokuyor. Aslında çok değil bundan bir yıl evvel Çin’in Bitcoin madencilerini ülkeden kovmasını konuşuyorduk. O süre zarfında Çin’in bu agresif tavrını, kendi dijital parasını çıkarmasına bağladığını söyleyen Es, “Dünyada her dijital parasını çıkartan devlet önce Bitcoin ve kripto para piyasasına olumsuz müdahalelerde bulunmaya çalışıyor. Her ne kadar ikisi farklı kulvarda olsa da devletler buna biraz daha farklı yaklaşıyor. Şimdi ise Hong Kong ve Çin tarafında kripto paralarla ilgili kucaklayıcı haberler duyuyoruz. Burada ABD’nin de kripto paralarla alakalı edilgen kalmasının etkisi büyük. 2023 yılında Çin’in kripto dünyasına etkisi büyük olacak gibi gözüküyor. Bu da doğal olarak hem kripto para fiyatlarına özellikle de Çin menşeili altcoinlerin fiyatlarına doğrudan yansıyacak” dedi.

Blokzincir ekosisteminin önemli isimlerinden biri olan Turan Sert, kısa süre önce BTCHaber.com‘da yazdığı yazısında, ABD’nin kriptoya bakışını değelendirdiği bir yazı yayımlamıştı. Bu yazıdan hareketle Çin’den gelen bu ilginin ABD tarafıyla ilgili olup olmadığını Sert’e sorduk.

Turan Sert de yanıtına “Asya’da zaman zaman böyle negatif/pozitif değişimler olur” diyerek başladı. Çin’in sık sık kripto paraları yasaklamasını da buna örnek olarak gösterdi. “ABD’nin hareketlerini yasa boşluğu nedeniyle kurumların arkalarını sağlama alma çabası diye bakabiliriz ama yapılan hareketler hep merkezi kurumlara yönelik” diyen Sert, merkezi kurumlara yeterli denetimin gelmesinin sektörün önünü açacağını düşünüyor. Aynı zamanda yenilik ve inovasyon konusunda ABD’nin önde olduğunun da altını çiziyor.

Çin’den Kriptoya Dair Olumlu Haberler Gelmeye Devam Ediyor!

Son zamanların en büyük haberlerinden biri olan, Hong Kong‘un kripto para ticaretine lisans vermeyi planladığı haberi kripto piyasası gündemine bomba gibi düştü.

20 Şubat tarihinde Hong Kong‘un bireysel kripto yatırımcılarına kripto ticaretleri için onay verme ihtimali yatırımcıların dikkatini çekti. Gelişen olaylar ışığında Çin‘in en büyük kripto borsalarından biri olan Huobi, Hong Kong‘da kripto ticaretine izin verilmesi için lisans başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

olasi kripto rallisinin atesini cin mi yakacak 4

GateTR: Regülasyonlarla Uyum Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), bireysel şekilde kripto ticareti faaliyetlerine ilk adımını atmış oldu. SFC, attığı bu adım doğrultusunda bireysel kripto faaliyetlerinin onaylanması adına Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarıyla (VASP) görüşme süreci başlattı. Diğer taraftan tıpkı Huobi gibi bir diğer haber de Gate.io‘dan geldi. Şirket, Hong Kong merkezli yeni firması olan Gate HK için kripto lisans başvurusunda bulunduğunu açıkladı. İşlem hacmi ve popülerlik bakımından öne çıkan borsalardan Gate.io, Hong Kong merkezli Hippo Financial Services Limited, başvuru aşamalarını tamamlayarak TSCP Lisansı almaya hak kazandı.

Gate.io‘nun yeni kuruluşu olan Gate HK, lisans başvuru sürecinin ardından faaliyete girmesi düşünülüyor.

Konu ile ilgili Gate.io’nun Türkiye operasyonu ile görüştük. GateTR Türkiye Müdürü Kafkas Sönmez şirketin önceliğinin tüm ülkelerde tüm regülasyonlara uygun şekilde hizmet sağlamak ve kullanıcı varlıklarımızın güvenliğini sağlamak olduğuna dikkat çekti. Bu noktada SFC’nin yayınladığı regülasyonda bulunan soğuk cüzdanlardaki varlıklar için riskleri karşılamak adına bir tazminat düzenlenmesini sağlatmak da bunların içerisinde yer alıyor. Bu da kullanıcı varlıklarının korunumu için önem taşıyor.

2023 yılı kripto piyasası için pozitif başladı demiştik. Orta Asya bölgesinde gelen pozitif haberler de piyasayı desteklemeye devam ediyor. Bu noktada Sönmez’e göre, global taraftaki ekonomik gelişmeler, SEC’in alacağı faiz kararları ve Orta Asya’daki kripto varlık ilgisinin büyük olduğu göz önünde bulundurulduğunda gelecek pozitif haberler piyasa yönünü de olumlu etkileyecektir. 2023, Gate.io için genişleme politikasının daha aktif görüldüğü ve hizmet verilen tüm ülkelerde regülasyonların aktif hale gelmesiyle entegrasyon sürecinin hızlı bir şekilde aktif edileceği bir sene olmaya devam edecek.

Sönmez sözlerini şöyle tamamladı:

2023 bu noktada Gate.io’nun tüm regülatif unsurlara uygun ve ilgili otoritelerle ortaklaşa hareket ettiği kullanıcı güvenliğinin maksimize edildiği bir yıl olacak

Çin taraflı olumlu haberlerin gelmesinden önce de yukarı yönlü fiyatlayan kripto para piyasası, Hong Kong‘dan gelen büyük gelişmeyle birlikte kripto piyasa değeri yakın zamanlı zirvesini test etti.

Çin’den Gelen Olumlu Haberler ve Kripto Piyasasının İlerleyişi

Son haftalarda kripto para piyasası yeniden öne çıkarak adından söz ettirmeye başladı. Hızlı artarak ilerleyen BTC fiyatı, kripto piyasasına adeta can suyu oldu. Geçtiğimiz süreçte yaşanan FTX krizi gibi birçok olayın sıralanmasıyla BTC, 15.500 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşamıştı.

BTC’nin yaşanan krizlerin üst üste gelmesiyle yatırımcılarda büyük endişe yaratmıştı. 2023 yılına geldiğimizde ise, Fud haberlerin azalmasıyla ve Çin merkezli gelen gelişmeleri ardından kripto sektörüne olan ilginin canlandığı gözlemleniyor. Özellikle Çin merkezli kripto para birimlerinde yaşanan sert yükselişler ve Çin merkezli kripto para borsalarında yaşanan inanılmaz hacim artışları sektör için yol gösterici olabilir.

fed 1

BTC tarafında güncel duruma bakıldığında, özellikle son günlerde kripto yatırımcısının iştahlanmaya başladığını, gözlerini kripto sektörüne yeniden çevirdiğini görüyoruz. Fiyat olarak 24.000 dolar seviyesinin üzerine yerleşmiş olan BTC, yatırımcılarda güven oluşturarak piyasa değerini artırmaya devam ediyor.

Kripto Piyasasının Yukarı Yönlü Çıkışı, Çin Sayesinde Gelebilir mi?

Haftalık zaman dilimi için BTC’nin grafik analizi incelendiğinde, dört kez aşılamamış ve büyük satıcıyla karşılaşılan 25.250 dolar seviyesi, olası bir Çin taraflı olumlu gelişme bu sağlam direnci kırabilir. Kripto para piyasasının yükselişinde büyük pay sahibi olan Çin taraflı gelişmeler, BTC fiyatının yaklaşık olarak 25.000 dolar seviyesine gelmesinde ki ana etkenlerden biri haline geldi.

Ekran Resmi 2023 02 23 11.46.58

BTC yükselişini engelleyen önemli direnç noktası 25.250 dolar seviyesinin aşılabilmesi için kripto sektörüyle ilgili pozitif ve büyük bir haber gerekebilir. Önceki süreçler göz önüne alındığında BTC’nin önemli direnç noktaları aşmasında haber akışının önemi direkt olarak ortaya çıkıyordu. Önceki süreç için kripto paralarda aşılması zor gözüken direnç seviyeleri Tesla, madencilik faaliyetlerinin onayı, El Salvador‘un BTC‘yi kabul etmesi gibi birçok büyük pozitif haber ile aşılmıştı ve BTC fiyatında yeni zirveler gözlemlenmişti.

Haber akışının öneminin sağlam destek/direnç seviyelerinde ön plana çıkması üzerine, kripto piyasasını yukarı yönlü tetikleyecek büyük haberler Çin’den gelebilir. BTC fiyatında öncelikle 25.250 dolar seviyesinin aşılması büyük önem taşıyor. Fiyat için yukarı yönlü yaşanabilecek senaryoda ilk olarak 26.600 dolar seviyesi gözlemlenebilir. Haber akışı doğrultusunda sırasıyla, 30.000 dolar41.000 dolar seviyeleri BTC için beklenebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner