Yükleniyor...

Önümüzdeki Boğanın Starı RWA (Real World Assets) mı Olacak?

İlk DeFi protokolleri 2020'de ilgi görmeye başladığından beri, yatırımcıları kripto alanına çekmesini sağlayan itici bir güç oldular.

İlk DeFi protokolleri 2020’de ilgi görmeye başladığından beri, yatırımcıları kripto alanına çekmesini sağlayan itici bir güç oldular. DeFi platformları ile borç verme, stake ile borç verip faiz getirisi elde etme, türev varlıkların ticareti gibi yenilikçi ve merkezi olmayan finansal uygulamaları kullanmaya başladık.

Yeni sermaye çekmek için DeFi protokolleri, RWA’ları bir teminat kaynağı veya yeni yatırım fırsatları olarak benimsemeye başlıyor ve yatırımcılar için tutarlı getiriler sağlıyor.

Kısaca RWA (Real World Assets)’lar, fiziki dünya varlıklarının token’laştırılması anlamına gelir. Bu bağlamda, “varlık” olarak nitelendirdiğimiz şey sermaye varlıklarını; yani evler, arabalar, gayrimenkuller, kredi portföyleri, hisse senetleri ve tahviller gibi önemli yatırım araçlarını ifade eder. Hatta koleksiyon değeri taşıyan sanat eserleri bile sermaye varlıkları olabilir. 

Fjt e0 WYAAaxli

RWA’lar, bu varlıkları zincir üzerinde tokenize ederek, merkezi olmayan finans (45 milyar $ TVL) ile geleneksel finans (yalnızca Nasdaq hisselerinin piyasa değeri 24 trilyon $) arasındaki boşluğu dolduran önemli bir yapı taşı olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında RWA kavramı, blok zinciri endüstrisinde yeni değil. En eski RWA projesi, hisse senetleri gibi gerçek dünya varlıklarının token olarak alınıp satılmasını sağlayan Bytom platformudur. Şu anda, en başarılı RWA’lar gerçek doların tokenize edilmiş hali olan USDT ve USDC’dir.

Coingecko verilerine göre en yüksek hacime sahip RWA projelerine bakalım: 

Ekran Resmi 2023 07 09 02.51.46

Bu projelerin bazılarına bakarak neyi amaçladığını anlamaya çalışalım:

Ondo Finance: 

Ağırlıklı olarak ABD’de listelenen kripto para fonlarına zincir dışı yatırım yapan ve Flux Finance ile USDC, FRAX, DAI ve USDT dahil yaklaşık %5 borç verme oranıyla zincir içi borç verme işi yürüten merkezi olmayan bir yatırım bankasıdır. 

Maple Finance:

Maple Finance 3 yıldır geliştirilme aşamasındadır ve ana iş kolu borç /kurumsal kredi vermektir.

Goldfinch:

Maple Finance’e benzeyen, zincir dışı tahvil ve fintech varlıkları için merkezi olmayan bir kredi protokolüdür.

Centrifuge:

Faturalar, telif ücretleri ve ipotekler gibi gerçek dünyadaki sabit getirili varlıkların tokenleştirilmesi için bir blok zinciridir. 

Realio Tech

Sermaye, gayrimenkul, tahviller gibi Gerçek Dünya Varlıkları için ölçeklenebilir, erişilebilir bir DeFi oluşturuyor.

Realio,  gerçek dünya varlıklarını kendi blok zincirlerinde tokenize ediyor ve aracıları ortadan kaldırarak SEC ile uyumluluğu sağlıyor.

RealioVerse

Kullanıcıların platformda arsa satın almasını, satmasını ve arsaları üzerinde proje inşaa edebileceği  gerçek dünya varlıkları temalı bir metaverse platformudur. Tüm gelirler, arsa sahipleri için RIO cinsinden “kilitli bir likidite” olarak RealioVerse  bankasında saklanır. 

Aşağıda ise wCFG, MPL, GFI, FACTR, ONDO, RIO, TRADE, TRU, BST gibi tokenların hacimlerini görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2023 07 09 04.13.35

Son dönemlerde geleneksel finans aktörlerinden RWA alanında gelen gelişmelere bakalım:

14 Şubat – Siemens 60 milyon Değerindeki ilk dijital bondu Polygon ağında ihraç etti.

16 Şubat – Hong Kong 101 milyon $ değerindeki ilk yeşil bondu ihraç etti. 

3 Nisan – Credit Agricole CIB ve İsveç’in SEB’i dijital bondlar için blockchain tabanlı platform geliştirmeye başladı.

14 Nisan – Bank of America, emtialar, para birimleri ve hisse senetleri gibi gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmasını “dijital varlıkların benimsenmesinin temel itici gücü” olarak gördüğünü açıkladı.

20 Nisan – Societe Generale Ethereum’da geliştirilen ilk kurumsal Euro stablecoini, CoinVertable, tanıttı. 

26 Nisan – Mitsubishi UFG Trust and Banking Corporation IBC (cosmos) kullanarak dijital menkul kıymetler platformu geliştirmeye başladı.

Bununla birlikte, bu projeler hala bir takım riskler barındırıyor; likiditeleri düşük, fiyat istikrarı henüz sağlanmamış ve çoğu erken aşamada. Yatırımcılar, gerçek dünya varlıklarından yararlanan mevcut DeFi uygulamalarının geçmiş performansına bakmayı ihmal etmemeli. RWA’nın bir sonraki süperstar olup olmayacağı, ilerleyen yıllarda projelerin altyapılarını geliştirmesine bağlı olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner