Yükleniyor...

Parachains Nedir?

Parachains, Polkadot ve Kusama ağlarına entegre edilmiş özel, projeye özgü blokzincirleridir.

parachain

Parachains, Polkadot ve Kusama ağlarına entegre edilmiş özel, projeye özgü blokzincirleridir. Bu tasarım yapısı, parachain kullanıcılarının işlemleri daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmesine olanak tanır.

Parachain’ler, herhangi bir sayıda kullanım durumu için özelleştirilebilir ve Polkadot ve Kusama ağlarının kalbi olarak kabul edilen Relay Chain adı verilen ana blok zincirini besleyebilir. Relay Chain, ağın paylaşılan güvenliğinden, mutabakatından ve işlem anlaşmalarından sorumludur ve bu nedenle, Relay Chain’e entegre edilerek, tüm parachain’ler bu ağın temel özelliklerinden yararlanır.

Parachains, işlevlerini belirli kullanım durumları için optimize eder ve birçok durumda kendi coin’lerini destekler. Polkadot ve Kusama’da parachain olabilmek için projelerin bir parachain müzayedesine katılması gerekiyor.

parachains

Parachains Nasıl Çalışır?

Polkadot ve Kusama, hem bilgilerin hem de token’lerin üzerlerinde aktarılmasına izin veren ağlardır. Merkezi olmayan uygulamaların blokzinciri tarafından belirlenen sınırlar içinde oluşturulduğu Ethereum’un aksine, Polkadot ve Kusama, geliştiricilerin kendi bağımsız blokzincirlerini oluşturmalarına izin verir.

Bu, her parachain’in blok süreleri, işlem ücretleri, yönetişim mekanizması ve madencilik ödülleri gibi kendi parametrelerine sahip olabileceği anlamına gelir.

Parachain’ler, kendi doğrulayıcı düğüm kümelerine güvenmek yerine, Polkadot ve Kusama ağının Relay Chain tarafından sağlanan güvenliğinden yararlanır. Bunun yerine, parachain’ler, her parachain için tam bir geçmiş depolayan ve parachain işlem verilerini Relay Chain’e eklenecek bloklar halinde toplayan harmanlayıcı düğümler tarafından korunur.

Her parachain, Relay Chain’e eklenecek özel bir parachain yuvasına sahiptir ve yuvalardan birine erişim elde etmek için Polkadot ve Kusama’nın arkasındaki ekip olan Web3, mevcut olanı dağıtmak için bir yöntem olarak Parachain Auctions adını verdikleri oluşumu geliştirmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner