Yükleniyor...

Paribu CEO’su Yasin Oral, 2023 Hedeflerini Açıkladı

Paribu CEO'su Yasin Oral, çalkantılı geçen 2022 yılını değerlendirerek yeni yıl hedeflerinden bahsetti.

Paribu CEOsu Yasin Oral 2023 Hedeflerini Acikladi 1

Paribu CEO’su Yasin Oral, çalkantılı geçen 2022 yılını değerlendirerek yeni yıl hedeflerinden bahsetti.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca, merkeziyetsiz finansın yaygınlaşması ve bu alandaki merkezi kurumların faaliyetlerini artırmasıyla kripto para piyasalarında genel bir yükseliş yaşandı. Ancak yükseliş döneminde, sektörde faaliyet gösteren merkezi kurumların borç alarak yaptıkları kaldıraçlı işlemler ve devamında gelen merkez bankalarının sıkılaşma politikaları ile tasfiyeler başladı. Bu durum, 2022 yılında ilerleyişi tersine döndürdü. Paribu CEO’su Yasin Oral, hızlı büyümenin getirdiği riskler ve küresel makro düzeyde yaşananlar sebebiyle zor bir yıl olarak görülen 2022’yi değerlendirdi. Ayrıca Oral, 2023 yılına yönelik hedeflerini de kamuoyuyla paylaştı.

Paribu CEO’su, 2022 Yılında Yaşananlara Değindi

Paribu CEOsu 2022 Yilinda Yasananlara Degindi

Paribu CEO’su Yasin Oral, 2022 yılının en önemli olaylarından birisini Ethereum‘un yeni versiyona geçtiği The Merge olarak değerlendirdi.

Bu yıl kripto endüstrisinde yaşananlardan bahseden Oral, sektör hakkında şunları söyledi;

“Kripto para fiyatları açısından faiz artışının olumsuz etkilerine, önde gelen sektör oyuncularının oluşturduğu riskler de eklenince ayı piyasası etkileri görülmeye başlandı. Merkeziyetsiz ürünlerde güvenlik açıkları yaşanması, merkezi ürün ve şirketlerdeki sorunlar 2022’de kripto para piyasaları olumsuz etkiledi. Merkezi tarafta özellikle şirketlerin iç denetim eksikliği ve ekosistemdeki kötü niyetli oyuncuların etkisiyle sıkıntılar yaşandı. Bu da kripto para işlem platformları için iç denetim, dış denetim ve regülasyon gereksinimini artırdı. Her ne kadar piyasa değeri olarak merkezi tarafta yaşanan sıkıntılar nedeniyle kripto para piyasalarının değeri düşmüş olsa da  merkeziyetsiz dünyada teknoloji alanındaki gelişmeler devam etti. 2022’nin en önemli olaylarından biri, Ethereum’un yeni versiyonuna sorunsuz bir şekilde geçmesi oldu. 15 Eylül’de Ethereum topluluğu, ağın korunması ve işler halde devam etmesi için kullanılan proof of work (iş kanıtı) sistemini bırakarak daha yeni bir teknoloji olan proof of stake (hisse kanıtı) sistemine geçti.”

Paribu CEO’su, NFT kavramının yatırım tabirinden daha önemli bir yerde olduğunu savundu. NFT kullanışlılığına değinen Oral, hayatın her kesiminden ve tüm sektörlerin büyük oyuncularından NFT’lere yoğun ilgi geldiğinin altını çizdi.

Oral, video oyunları, müzik ve farklı eğlence araçlarıyla buluşan NFT’lerin entegrasyonuna değindi. Paribu CEO’su, 2022 yılında NFT sektörünün entegrasyon açısından verimli geçtiğini ve popüler markaların da bunda katkısı olduğunu aktardı.

Kripto endüstrisindeki oyun sektörüne değinen Oral, şunları söyledi;

“Oyun sektörünün yeniliklere adapte olma hızı ve P2E (oynadıkça kazan) gibi dinamiklerle yeniden şekillenmeye başlaması, yatırımcıların ve geliştiricilerin bu alana yönelmesine neden oldu. Büyüme istikrarını koruyan oyun sektörü, P2E’nin kurgulanması için ihtiyaç duyulan blokzincir ağlarının da hedefi haline gelerek bileşik şekilde büyümeye devam etti. Blokzincirlerin, oyunlar aracılığıyla işlem hacmi ve kullanıcı sayıları artarken, ağın güvenilir ve kullanılır olduğunu gösteren performans metrikleri de bu sayede yükseldi.”

Paribu CEO’su Yasin Oral, 2023 için Hedeflerinden Bahsetti

Paribu CEO’su Yasin Oral, kripto sektörünün yeni yıla geçtiğimiz yıl yaşanan krizlerin gölgesinde girdiğini açıkladı. 2023 hakkında değerlendirmede bulunan Oral, “Genelde böyle dönemlerde fiyatların dengelenmesi ve bir sonraki iyimser piyasanın temellerinin atılması olasıdır. Ayı piyasası dönemleri, temel ürünlerde inovasyonun durmadığı hatta geliştiricilerin daha aktif rol aldığı dönemlerdir. 2023’ün de böyle bir yıl olacağını söyleyebiliriz.dedi.

Yeni yılın kripto endüstrisi açısından daha verimli geçeceğine inanan Oral, konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Bu yıl yaşanan krizler sonrası özellikle regülasyon açısından yeni gelişmeler olması muhtemel. Burada özellikle kullanıcı varlıklarını tutan merkezi yapılar ve değeri itibari paralara çıpalanmış (sabitlenmiş) stabil paralar için kanuni düzenlemelerin yurt dışında ve ülkemizde de yavaş yavaş uygulamaya konmasını bekleyebiliriz. 2023 yılı merkezi borsaların güvenlik, yönetim ve müşteri varlıkları konusunda hassasiyetinin artarak devam edeceği bir yıl olacak gibi görünüyor. Zaten, Avrupa Birliği bu konuda yasal düzenlemeleri son aşamaya getirdi; 2024 yılında da uygulamaya başlayacak.”

CEO Oral, yeni yılın Paribu tarafını da değerlendirmeyi ihmal etmedi. Oral, Paribu‘nun yatırımlarına devam edeceğinin mesajını verdi.

Paribu‘nun hedeflerinden ve yeni yıl hedeflerini aktaran Oral, şunları söyledi;

“2023’te merkeziyetsizlik üzerine geliştirdiğimiz projeleri sürdürmeye devam edeceğiz. Şirket stratejimizi piyasa hareketlerine göre kurgulamadığımız için teknoloji alanında yatırım yapmaya ve ekibimizi genişletmeye devam edeceğiz. 30 milyon dolarlık bir fonla kurduğumuz Paribu Ventures ile yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Şu an için 15’in üzerinde yatırımımız var. 2023’te de yatırımlarımız artarak devam edecek. İş birliklerimizde entegrasyonlarımızın üstüne daha fazla çalışmaya başlayacağız. Ayrıca, NFT’leri kapsayan Paribu Cineverse gibi projelerde merkeziyetsizlik ve teknolojik destek verme noktasında daha fazla yoğunlaştığımız bir yıl olacak. Paribu’da teknolojik altyapıyı geliştirmenin yanı sıra, son kullanıcıya doğrudan temas edecek teknolojik ürünler üzerine de çalışmalarımız devam ediyor. 2023 bizim için Paribu kullanıcılarını, Exchange dışındaki farklı ürünlerimizle tanıştırdığımız ve insan hayatına daha çok dokunacağımız bir yıl olacak” 

CEO Oral, Paribu’nun kültür ve sanat açısından sunduğu desteklere de değindi. Oral, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Paribu olarak, bizi geleceğe taşıyan değerlerin korunması, geliştirilmesi ve herkes için erişilebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple bir teknoloji firması olarak sorumluluk alıyor ve gerçekleştirdiğimiz sponsorluklarla kültür sanat alanına destek veriyoruz. Bu yıl da var olan iş birliklerimize yenilerini ekleyerek kültür sanat alanına katkı sağlamaya devam ettik. 2023 yılında da bu desteklerimizi artırarak sürdüreceğiz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner