Yükleniyor...

Paribu CEO’su Yasin Oral Bitcoin’deki (BTC) Yükselişi Yorumladı

Türkiye'nin önemli Bitcoin ve kripto para borsalarından Paribu CEO'su Yasin Oral, Haber Global'de Bitcoin ve kripto para piyasasındaki gelişmeleri yorumladı.

yasin oral

Türkiye’nin önemli Bitcoin ve kripto para borsalarından Paribu CEO’su Yasin Oral, Haber Global’de Bitcoin ve kripto para piyasasındaki gelişmeleri yorumladı.

Bitcoin’in son birkaç günde yaşadığı yükselişin nedenlerinden bahseden Oral, 2017 yılında yaşanan artışla şu anki artış arasında benzerlikler olduğunu dile getirdi. Oral’a göre BTC’nin yükselişi için 2020 yılında bütün önemli şartlat tetiklendi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesini sağladı. Oral, Bitcoin’in yükselişinin altındaki temel nedenleri şöyle sıraladı:

  • Kurumsal yatırımcılarım Bitcoin’e ilgisi
  • Ödeme kuruluşlarının Bitcoin ile işlem almaya başlaması
  • ABD’de bazı bankaların Bitcoin alım satım hizmeti sunması
  • Yatırım firmalarının yüklü miktarda BTC yatırımı yapması

Oral, Bitcoin hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin zaten felsefesi nedeniyle kıymetli. Sadece insanlar altında yatan teknolojiyi gördükçe, BTC’nin sunduğu geleceği gördükçe talep artıyor. Bu da fiyatlarda artışı sağlıyor.”

Bitcoin’i Etkileyen Faktörler Neler?

Yasin Oral, Bitcoin’i fiyat anlamında etkileyen faktörlerden ve teknik analiz kullanımından da bahsetti. Oral, şunları söyledi:

“Teknik analizi iyi yapmak gerekiyor. Teknik analiz Bitcoin’de kısmen çalışıyor çünkü çok taze bir piyasa ve geçmişe dair çok veri yok. Fakat yine de 2017’deki durumla şu anki durum çok benzeşiyor. Bunu takip etmek gerekiyor ama çok da güvenmemek lazım. Teknik analiz yanıltabilir.”

Oral’a göre Bitcoin’in yükselmesinin sebebi altında yatan teknoloji “blockchain”in keşfedilmesiyle orantılı. Bu teknoloji keşfedildikçe talep artıyor bu da fiyatlara olumlu yansıyor. Oral, şu ifadeleri kullandı:

“BTC’nin tanınırlığı arttı. Ama ne, nasıl çalışır, neden BTC alıyorum gibi sorular da soruluyor. BTC altınla kıyaslandığında çok avantajı var. Örneğin transfer hızı, transfer maliyeti. Mesela saklama maliyeti yok, avantaj buralarda ortaya çıkıyor. Bunlar büyük kurumsal firmalar tarafından da benimsenmeye başlıyor. Bu geleceğimizin parçası olacak ve bu anlaşıldıkça talep artıyor.”

Türkiye’de Durum Ne?

Paribu CEO’su Yasin Oral, Türkiye’de kripto para birimlerinin durumu hakkında yorum yaptı. Oral şunları söyledi:

“Türkiye olarak kripto para alanında iyi bir noktadayız. İlgi yüksek. Bizim Paribu olarak 1 milyona yakın kullanıcımız var. Böyle bir sektör için önemli bir sayı. Ağustos aylarında 40-50 milyon dolarlık günlük hacim, son 3 aydır 200-300 milyon dolara ulaştı. Bunun sürekli artacağını öngörüyoruz.”

Oral, son haftada yaşanan artışın Paribu özelinde yapılan kampanyalarla ilgili olduğunu ifade etti. Her yeni gelen kullanıcıya 10 TL hediye ettikleri kampanyadan bahseden Oral, şunları söyledi:

“Her yeni gelen kullancıya 10 TL veriyoruz. Bu temsili bir rakam. İfade ettiği şey; ufak rakamlarla dahi BTC alınabileceğini göstermek. Ne kadar paranız varsa o kadar BTC almanız mümkün. 10 TL’ye bile Bitcoin alabilirsiniz.”

Oral, son olarak dijital para ve kripto para farkına değindi. Oral şu ifadeleri kullandı:

“Dijital para ve kripto para farklı şeyler. Kripto para merkeziyetsiz olmalıdır. Hiçbir yere bağlı olmamalıdır. Kimse tek başına o para üzerinde insiyatif sahibi olmamalı. Ama dijital para böyle değil. Zaten şu an paraların çoğu dijital para.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner