Yükleniyor...

Paribu Coin (PRB) Nedir?

PRB coin, Paribu Net blokzinciri üzerinde geliştirilmiş bir kripto varlıktır.

paribu net

PRB coin, Paribu Net blokzinciri üzerinde geliştirilmiş bir kripto varlıktır. Paribu Net ise 2022 Ocak ayında Paribu tarafından hayata geçirilmiştir. Ön satışı 21 Şubat 2021’de gerçekleşen PRB, 9 Mart 2021’de işleme açılmıştır.

Paribu Coin Nedir?

Paribu Coin (PRB), Paribu Net ağının yerel coin’idir. PRB ile ağ üzerinde gerçekleşen tüm akıllı kontrat işlemleri ve transfer ücretleri ödenebilmektedir. Ayrıca ağ katılımcıları, isteğe bağlı olarak stake etme özelliğiyle onaylayıcı şekilde konumlanabilmektedir.

Paribu Net mainnet’inin açılmasının ardından, faaliyetler son dönemde gelişmiş ve testnet üzerinde stake etme mekanizması faaliyete geçmiştir.

paribu coin

Paribu Coin Ne İşe Yarar?

Paribu Coin’in blokzincir ağı içerisinde pek çok işlevi mevcuttur. Bunlardan en önemlisi Paribu Net’te gerçekleşen işlemlerin ücretlerinin PRB ile ödenmesidir. PRB stake işlemi ile validator olarak kullanıcılar, onay mekanizmalarında ve ağın yönetiminde söz sahibi olur.

PRB Coin, iki farklı satış seçeneği ile sunulmuştu:

Seçenek 1: Bu seçenekte satın alınan coin’lerin yüzde 10’u işlem tarihinde satılabilir. Geri kalan yüzde 90’ı ise yüzde 22,5’luk dört eşit dilim halinde aşağıdaki tarihlerde işleme açılacaktır. Sıradaki tarihler:

  • 15.03.2023
  • 15.06.2023

Seçenek 2: Bu seçenekte alınan coin’lerin tamamı PRB/TL marketinin açılmasıyla satılabilir. Çekimler, Paribu üzerinde açıldığı anda alınan coin’ler için çekim talebi oluşturulabilecek.

PRB Coin Kimin?

PRB Coin, Paribu ekibi ve kurucusu Yasin Oral tarafından hayata geçirilmiştir. 2016’da kurulan Paribu, 14 Şubat 2017’de kullanıma açıldı. Mevcut durumda Paribu CEO’su olan Oral, Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyesidir.

PRB Coin’in hizmet ettiği Paribu Net üzerinde ise merkeziyetsiz finans uygulamaları, NFT ile NFT platformları, Web3 uygulamaları, oyunlar, Metaverse uygulamaları ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) yaratılabilecektir.

PRB Coin Ne Zaman Satabilirim?

PRB Coin kilitli şekilde piyasaya sunulduğu için belirli dönemlerde işleme açılmaktadır. Dolayısıyla kullanıcıların kafasında “PRB coin ne zaman satabilirim?” sorusu yer alıyor. PRB’nin işleme açıldığı tarihlerde alım satım gerçekleştirilebilmektedir.

Buna göre, PRB coin 2023 yılında aşağıdaki tarihlerde işleme açılacaktır:

  • 15 Mart 2023
  • 15 Haziran 2023
prb coin

Paribu Net Nedir?

Türkiye’de faaliyet gösteren geniş hacimli bir kripto borsası olan Paribu üzerinden kullanıcılar Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple ve diğer kripto paraları alıp satabilirler. Borsa aynı zamanda Türk Lirası ile işlem yapmaya olanak sağlar.

Paribu Net ise akıllı kontratlar ve dağıtık uygulamalar (DApps) geliştirilebilen Paribu tarafından hayata geçirilmiş bir blokzincirdir. Kullanıcılarına hız, ölçeklenebilirlik, düşük ağ ücreti ve güvenlik başta olmak üzere pek çok geliştirilebilir özellik vadetmektedir.

Paribu Net Blokzinciri

Paribu Net, Paribu’nun sadece bir kripto para işlem platformu değil, aynı zamanda bir teknoloji firması olarak konumlanma yolundaki bir projesidir. Proje bu zamana kadar blokzincir ağlarında görülen problemleri çözümleyerek oluşturulmuştur. Ayrıca hızlı, ölçeklenebilir, güvenli, dayanıklı, düşük ağ ücreti vadeden ve herkese açık bir blokzincir ağı olarak tasarlanmıştır.

Tüm bunların yanı sıra Paribu Net, 5 milyondan fazla kullanıcının ekosistemin bir parçası olarak, özgürce akıllı kontratlar ve uygulamalar geliştirebileceği Türkiye’nin ilk bağımsız blokzincir projesi olma unvanına da sahiptir.

Paribu Self Cüzdan

Paribu self cüzdan, yatırımcıların farklı ağlarda bulunan dijital varlıklarının tamamını tek bir cüzdan üzerinden takip etmesi için geliştirilmiştir. Kullanıcılar self cüzdan üzerinden merkeziyetsiz borsa ve uygulamalara bağlanarak kripto varlık ve NFT ürünlerinin transfer işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca işlem hızını, ağ ücreti kategorilerine göre seçebilmektedirler.

Paribu Self bir kripto varlık alım satım platformu olmadığı için TL yatırma işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Eğer Türk lirası endeskli kripto varlığınız (TRYC) bulunuyorsa cüzdanınıza transfer edebilirsiniz.

Mevcut cüzdanı Paribu Self’e taşımak için girişte sunulan “Mevcut Cüzdanı Aktar” seçeneğiyle aktarmak istediğiniz cüzdanınıza ait 12-24 kelimeden oluşan anımsatıcı ifadeyi girerek Paribu Self’in desteklediği ağlardaki varlıklarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Cüzdandan gönderim yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  1. Ana sayfada görüntülediğiniz varlık listesinden göndermek istediğinize tıklayıp seçilen varlığın detay sayfasındaki “Gönder” butonu ile gönderim işlemini başlatabilirsiniz.
  2. Gönderim yapacağınız adresi ilgili alana girebilir, QR kod ile okutabilir ya da “Kayıtlı Alıcılar” listenizden seçebilirsiniz.
  3. Alıcı adres ile gönderim yapacağınız adresin aynı ağda olduğunu kontrol ettikten sonra göndereceğiniz miktarı girebilir ya da ağ ücretine göre belirlenen yüzde seçeneklerinden biriyle gönderim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner