Yükleniyor...

Paribu, Marketine Tezos’u (XTZ) Ekliyor!

Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformu Paribu, marketine Tezos'u (XTZ) ekleyeceğini duyurdu.

Paribu Tezos XTZ

Türkiye’nin en yüksek hacimli dijital varlık işlem platformu Paribu, marketine Tezos’u (XTZ) ekleyeceğini duyurdu.

Borsa Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda, Tezos (XTZ) yatırma ve çekme işlemlerinin 24 Nisan’da başlayacağını, alış ve satış işlemlerinin ise aynı gün saat 15.00’ten itibaren yapılabileceğini belirtti.

Yazım sırasında 2,48 dolardan el değiştiren Tezos (XTZ), CoinMarketCap’in verilerine göre 1.7 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ile en büyük 10. kripto para birimi.

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos, 2014 yılında Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğinde bir grup yazılımcı tarafından geliştirilmeye başlandı. 2017 yılında yaptıkları bir kampanya ile Bitcoin ve Ethereum olarak toplamda 232 milyon dolar değerinde bir fon topladılar. Toplanan fon İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından yönetilmektedir. Tezos Vakfı ilerleyen zamanlarda, Tezos Token kullanıcılarının yönetimde güçlerinin artması ile karar noktasında kendisini geri çekmeyi amaçlamaktadır.

Tezos, gerçek anlamda bir dijital toplum kurarak kendini yönetebilen merkeziyetsiz bir blockchain oluşturmayı amaçlamaktadır. Ortak çıkarları ve ilgileri ile bir araya gelen bu dijital topluluk Tezos (XTZ) tokenleri ile ortak kararlar vererek platformu daha da geliştirmeleri amaçlanır.

Tezos, Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformudur. Ethereum akıllı sözleşme sisteminden ayrı olarak platformda değişiklik yapılabilmesine izin verilmektedir. Böylece zaman içinde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için gerekli düzenlemeyi sert çatallanma ile değil dijital toplumun kararları ile kendi içinde yapılabilmesini sağlar.

Tezos platformunda gerekli görülen geliştirmeler, geliştiriciler tarafından yapılmaktadır. Platformda gerekli bir geliştirme olduğunda yazılım geliştiricileri Tezos dijital topluluğuna bu talebini iletmektedir. Bu talebe destek vermek isteyen Tezos toplumu geliştiriciye Tezos (XTZ) token ile ödeme yapmaktadır. Böylece yapılacak gelişim toplumun onayına sunulmakta ve en yüksek desteği alan geliştirme yapılmaktadır. Yazılım geliştiricilerine verilen Tezos ödülü sayesinde geliştirme işi için de bir ücret ödenmesine ve geliştiricilerin teşvik edilmesine neden olmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner